ایستگاه صلواتی 20 آذر 94

تاریخ برگزاری:

13940920

مسئول این هفته ایستگاه :

خانم عفتی

شرایط جوی :

ابری - مه آلود

ساعت شروع پذیرایی :

6:00 صبح

ساعت پایان پذیرایی :

12:00

نوع پذیرایی

 • چای دارچین
 • نبات
 • چای آویشن
 • توضیحات :

  نکته :

  _ داخل کابینت ، پشت پنجره و روی اجاق گاز پربرف بود.

  _ بخاری برقی هم که داخل کابینت بود پربرف و مشکل پیدا کرده بود که توسط آقای یزدانی تعمیر شد.

  _ لطفا برای هفته های آینده حتما کرسی را بذارید ، چون این هفته که هوا خیلی سرد بود و آب داخل کتری یخ زده بود.

   

  باز هم حادثه ای دیگر در مسیر کلک چال...

   

   

  هدف تیم سه نفره ما در روز جمعه صعود به قله کلکچال بود. ساعت حدود نه و نیم، پس از یک استراحت مکفی در کنار همنوردان ایستگاه صلواتی، راه مه گرفته قله را مجددا در پیش گرفتیم.  مسیر یخ زدگی های پراکنده ای داشت که پیمایش را تحت تاثیر قرارمی داد. به فاصله 100 متری ایستگاه صدای فریاد شدید و بلند یک خانم توجه ما را جلب نمود. در ادامه آن فریادهای دو نفر دیگر شنیده شد. ابتدا خیال کردیم این سرو صدا ها از طرف افراد عادی است که سکوت کوهستان را دیگرآزارانه و عمدی از بین می برند. وجود مه و کاهش میدان دید نیز مزید بر علت شده بود که نفهمیم تقدیر امروز ما چیست.

   

  تقدیر امروز ما

   نزدیک درب ورودی اردوگاه کلکچال، منشا ناله ها و فریادها در دیدمان قرار گرفت. آنچه در ابتدا دیدیم توده در هم پیچیده یک مصدوم بود که سرما و شدت درد، فریادهای اولیه اش را تبدیل به ناله کرده بود.

  -     - سلام، مشکل چیه؟

  -    - سلام، سقوط کردند از این بالا

  بالا، یعنی حدود 4 متر بالاتر، لبه مسیر یخزده را که با چشم دنبال می کردی دو متر پایین ترش یک دماغه سنگی بیرون زده خودنمایی می کرد.

  آرام کردن اطرافیان، آگاهی و اطمینان خاطر دادن از مراحل امداد، اولین کار بود. در ادامه شرح حال و معاینه اولیه مشخص نمود مصدوم یک خانم کوهپیمای میانسال است که بر اثر یخ زدگی مسیر و استفاده از یخ شکن تنها در یک پا، سقوط کرده و احتمالا پس از برخورد با دماغه سنگی از ناحیه مهره های کمر و قوزک پای راست با آسیب دیدگی شدید مواجه شده است.

  با توجه به احتمال آسیب به مهره های کمر، درد شدید، عدم توانایی حرکت مصدوم و سرمای هوا، تصمیم به حمل مصدوم با استفاده از برانکارد از نقطه حادثه به محل امن (ایستگاه صلواتی) گرفته شد. به همین منظور دو تن از دوستان به سمت ایستگاه صلواتی رفتند تا ضمن آوردن برانکارد و پتو، ایستگاه را نیز برای استقرار مصدوم آماده کنند. همچنین با توجه به آنتن ندادن تلفن همراه در نقطه حادثه، زحمت تماس با پایگاه های امدادی تهران برای امداد رسانی نیز به این دوستان سپرده شد. به علاوه به چند نفر از کوهنوردان عبوری  توصیه به آوردن برانکارد از اردوگاه کلکچال شد تا هر کدام از برانکارها که زودتر رسید کار حمل مصدوم سریعتر آغاز شود.

  در این فاصله پس از فیکس کردن پای آسیب دیده، برای جلوگیری از لرز ناشی از سرما و افت فشار ناشی از حادثه، مصدوم با کمک زیراندازها و پوشاک موجود پوشانده و به او مایعات گرم خورانده شد.

  در همین حین متاسفانه خبر رسید که اردوگاه کلکچال فاقد حتی یک برانکارد عادی است!!!

   

  حمل مصدوم


  لحظاتی پس از این قضیه آقایان بشیری و یزدانی به همراه دو پتو و نردبان آهنی ایستگاه به محل حادثه رسیدند. باز هم گلی به جمال ایستگاه صلواتی خودمان! به کمک نردبان آهنی، چهار باتوم کوهنوردی و دو پتو،  یک برانکارد امدادی آماده شد. مصدوم پس از حمل روی دست، بر روی برانکارد قرار گرفت و به کمک دو رشته طناب انفرادی بر روی برانکارد ثابت، و توسط کوهنوردان (شش نفر همزمان در اطراف برانکارد) به ایستگاه صلواتی حمل شد (ساعت 10:30).

   

  در ایستگاه چه گذشت؟

  با تلاش دوستان حاضر در ایستگاه صلواتی، ایستگاه، گرم و مناسب قرار گرفتن مصدوم شده بود. با تماس با پایگاه امداد هلال احمر، قرار بر این شد با توجه به اینکه قبل از این حادثه سه حادثه دیگر در کوه های شمال تهران روی داده، یک تیم 6 نفره امدادی تا ساعتی دیگر به نورالشهدا رسیده و پس از حمل مصدوم تا ایستگاه سوم، مصدوم با آمبولانس به بیمارستان منتقل شود. در طی این مدت به فاصله یک ربع به یک ربع شرح حال مصدوم گرفته شده و به فاصله نیم ساعت به نیم ساعت به مسوول امداد هلال احمر مستقر در تهران گزارش می شد.

   

  تیم امداد

  در حدود ساعت 12 تیم امداد به نور الشهدا رسید و پزشک پس از معاینه دستور به حمل بصورت بسکت را دادند. پس از آماده کردن مصدوم، به صورت شش نفره حمل آغاز شد که در حدود ساعت 2:00 مصدوم به آمبولانس در ایستگاه 3 رسید و سریعا به مرکز درمانی اعزام شد.

  لوازم استفاده شده در حمل مصدوم به ایستگاه 3 (دو عدد پتو) مجددا به ایستگاه صلواتی حمل شد و برنامه امداد در ساعت 2:45 در ایستگاه صلواتی پایان یافت.

  با تشکر از تمامی دوستان و همنوردان

   و لله الحمد...

   

  شرح گزارش : امیر شکاری

   

  لوازم استفاده شده در حمل مصدوم به ایستگاه 3 (دو عدد پتو) مجددا به ایستگاه صلواتی حمل شد و برنامه امداد در ساعت 2:45 در ایستگاه صلواتی پایان یافت.

  و لله الحمد...

  نظرات (2)

  • مرضیه کشاورز

   مرضیه کشاورز

   27 آذر 1394 at 23:33 |
   خیلی ممنون از تکمیل گزارش
  • مهدی بشیری

   مهدی بشیری

   26 آذر 1394 at 23:12 |
   آقای شکاری ممنون از گزارش کامل و جامعتون
   امیدوارم که بعد از این کمتر شاهد چنین حوادثی باشیم .
   همچنین امیدوارم که مسئولین هلال احمر هرچه سریع تر اقدام به راه اندازی مرکز امداد و نجات در منطقه پر تردد اردوگاه کلکچال که فقدان آن در این حادثه و حوادث مشابه کاملا مشهود است بکنند تا در روند امداد رسانی تسهیل و تسریع ایجاد شود .
   باز هم ممنون

  نظر بدهید

  لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.