گل گشت دشت دریوک، قله ناظر بزرگ - 25 و 26 اردیبهشت 1394

تاریخ برگزاری: 13940225

گل گشت دشت دریوک، قله ناظر بزرگ - 25 و 26 اردیبهشت 1394

هماهنگ کننده (مادر خرج):

مرتضی امامی کوشا

شماره همراه: 09122899931

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک قرض الحسنه مهر ایرانیان: 6063731008449036

جانشین:

احمد نظری

گزارش نویس:

خانم تهرانی

مخابرات:

خانم یوزباشی

پشتیبان:

مجتبی امیر شکاری

عکاس:

آقای کشاورز

نوع برنامه:

کوهپیمایی

سطح برنامه:

سنگین

تاریخ و ساعت تجمع:

جمعه- 8 صبح

محل تجمع:

ایستگاه مترو تهرانپارس

تاريخ و محل برگشت:

شامگاه شنبه

برنامه های جانبی:

قارچ، تره کوهی، پیازچه کوهی، دیدن ماهی قزل آلای خال قرمز (در صورت خوش اقبالی) ...

مهلت ثبت نام:

20 اردیبهشت-ساعت تماس 19الی22:30
اعضاء: 60هزارتومان - میهمان: 80هزارتومان-- (متأخرین: 21اردیبهشت>افزایش5% و 22اردیبهشت>افزایش10%)

توضیحات و تذکرات:

1-لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

2-همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، در صورت صلاحدید سرپرست برنامه، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد.

3-ثبت‌نام در برنامه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید.

4- سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

5- همنوردان از طرف گروه تحت هیچ پوشش بیمه‌ای نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

6- سرپرست در ثبت‌نام همنوردان آزاد می‌باشد و از هیچ آداب و ترتیبی مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

7- اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

8- بازدید از وسایل مورد نیاز توسط سرپرست، در طول برنامه انجام خواهد شد.

9- اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

10- هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک به اطلاع خواهد رسید.

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

قبل از ظهر به روستای نمارستاق میرسیم و بلافاصله پیمایش بسمت دشت دریوک را پی میگیریم.قبل از ساعت14 به دشت میرسیم و پس از صرف و برپایی کمپ ناهار بسمت ابشار.صبح شنبه، قبل از طلوع افتاب یک تیم بسمت قله و دیگری برای دیدنیهای دشت عازم میشوند و در نهایت عصر به کمپ برگشته و راهی تهران خواهیم شد.

موقعیت قله : قله ناظر بزرگ در منطقه البرز مرکزی به ارتفاع 4250 متر ، در غرب دشت دریوک ، شمال دشت لار و خط الراس عظیم دوخواهرون و البته شمالغربی دماوند قرار دارد. این قله منفرد بوده و در مجاورت آن قله کهون و کمی دورتر مجموعه قلل خط الراس دوخواهرون قرار دارد که همگی آنها بالای 4000 متر ارتفاع دارند. بین این قله و کهون تنها یک دره فاصله است و مبدا صعود هر دو یکی است . ناظر بزرگ از طریق گردنه هفت سران به قله تخت خرس بر روی خط الراس دوخواهرون متصل می شود.

 بی دلیل نیست که نام این قله را ناظر نهاده اند . زیرا از فراز این قله می توان ناظر بسیاری از مناطق و کوهستان های اطراف بود. اکثر روستاهای مناطق جاده بلده به ویژه روستای «هتر» که درنزدیکی این قله هست ، خط الرأس قله گرگ به قله وروشت (در شمال) – قله آزادکوه (درغرب) – چپکرو و خط الرأس دوخواهران – قلل هفت سران لار (درجنوب) و مهم تر از همه رخ شمالی قله دماوند که تقریبا به شکل کامل و به وضوح از این قله دیده می شود.

راه دسترسی به منطقه: با عبور از شهرهای بومهن و رودهن به سمت آبعلی وارد جاده هراز می شویم. بعد از گذشتن از آبعلی ، امامزاده هاشم ، پلور ، آب اسک ، گزنک ، بایجان و خروجی روستای کهرود به منطقه پنجاب می رسیم که حدودا 43 کیلومتر قبل از آمل است.

اطلاعات بیشتر:

 

http://www.tcg-online.ir/misc.php?t=11&id=158

http://espilat.com/new/%D9%87%D8%B1-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%DB%8C%DA%A9-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%B5%D8%B9%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D9%87/

شرایط و مراحل ثبت نام در برنامه:

1. مطالعه کامل قوانین گروه و توضیحات این برنامه

2. اطمینان از خالی بودن ظرفیت و احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت یا ارسال پیامک به سرپرست

3. بعد از اطمینان از بند 2، واریز وجه و ارسال پیامک به سرپرست شامل روز و ساعت فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا

4. دریافت پیامک تایید ثبت‌نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

* لطفا حتی الامکان به صورت پیامکی با سرپرست در تماس باشید.

برنامه در دوسطح برگزار خواهد شد: (بنابراین می توانید با توجه به تمایل و توانمندی خود در برنامه ثبت نام کنید) 

گردشگری: دشت دریوک، آبشار هفت چشمه، حوضچه های آبگرم، آبشار کوهرو و ...

فتح قله: ناظر بزرگ

سایر لوازم مورد نیاز:

کفش و پوشاک مناسب فصل - کوله پشتی 2روزه ـ کیسه خواب - چادر (با هماهنگی سرپرست) - کیف کمک های اولیه - کیت بقاء - باتوم ـ زیرانداز - طناب انفرادی و کارابین پیچ ـ چراغ پیشانی و باتری اضافه ـ کارت بیمه ورزشی سال جاری - غذا (به مدت برنامه) - بطری آب (حداقل 1 ليتر آب) - تنقلات و ..

دمپایی و در صورت تمایل کیسه نایلونی برای پوشاندن پا جهت عبود از رودخانه

ره توشه پیشنهادی:

کلاه و عینک آفتابی - دوربین عکاسی - فلاسک چای - یک دست لباس اضافی- توپ - بدمینتون

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

خدمات:

وسیله ایاب و ذهاب - راهنما

نظرات (16)

 • سید مهدی احمدی

  سید مهدی احمدی

  27 مرداد 1394 at 16:17 |
  سلام سرپرست و جانشین محترم برنامه دشت دریوک. مدت 3ماه از اجرای برنامه گذشته است نمی خواهید دستور بدید عکسها و گزارش برنامه بارگذاری شود؟
 • امیرحسین بابالو

  امیرحسین بابالو

  31 ارديبهشت 1394 at 01:11 |
  سلام عليكم
  همنوردان عزیز کسانی که عکس های این برنامه رو دارن اگه زحمتی نیست به جیمیل زیراارسال کنید
  amirbabaloo79@gmail.com
  باتشکر
 • عاطفه نظری

  عاطفه نظری

  29 ارديبهشت 1394 at 16:22 |
  باسلام!
  از مسولین محترم بسیار سپاسگزاریم.
  گلگشت زیبایی بود و ازینکه مثل بعضیها"خَسِر القُلّه و الگلگشت"نشدیم،مسروریم!!!
  جا داره از گروه "تواشیح و مولودی خوان" هم تشکر ویژه کنیم!!! ک هدفشان در "شب بعثت پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم" فقط عمل ب این حدیث شریف "رحم اللَّه شيعتنا...يفرحون لفرحنا"بود و بس!!!
  • اعظم یوزباشی

   اعظم یوزباشی

   30 ارديبهشت 1394 at 21:58 |
   اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
   (3 تا نفس عمیق )
   با سلام خدمت هم نورد نیم بند سرکاره نظری !
   عارضم خدمتتان ما در جلسه ی گروه هم اعلام کردیم مقصد مان قله نیست
   ودر برنامه هم اثبات کردیم حرفمان را که :"بر همانیم که بودیم و همان خواهد بود "
   به شدت قائلیم : "به راه بادیه رفتن ...به از *نشستن باطل*/که گر مراد نیابم ، به قدر سعی بکوشم ...
   ما هم مسروریم از کوشش بجا و مبارزه با نفس اماره که ما را به خزیدن در کیسه خواب دعوت می کرد ...الحمدلله و المنه که روسپید شدیم !
   راجع به سایر قضایای اشاره شده** هم "من دیگه حرفی ندارم"!!!!
   حرف دلتان را خطاب به من و سایر دوستان قله نورده م بلند می گویم: خداوند ! توفیق و همتمان دهد هم پایتان باشیم ...
   ان شا الله :)
   در راستای حدیث مذکور که بسیار بجاست من هم می گویم:خداوند رحمتتان کند .
   موید باشید به توفیقات روز افزون الله :)
 • اعظم یوزباشی

  اعظم یوزباشی

  27 ارديبهشت 1394 at 20:19 |
  به نام همیشه ناظر همیشه بزرگ ...
  سلام به همه :)
  و اما ...برنامه ی خاص الخاص ما دشت دریوک و قله ی ناظر بزرگ عزیز !

  سپاس فراوان از سرپرست " گمنام و با تدبیر "برنامه آقای امامی که تیم صعود را به بهترین شکل تقسیم کردند . و خانومهای قله نورد (سرفه) رو تا نزدیکی قله بردند و به سلامت برگرداندند .(سرپرست مچکریم )
  سپاس ازهم نوردان کل سفر و برنامه ی صعود ...خانومهای صبور و مهربون .علی الخصوص گزارش نویس محترمه خانم تهرانی که از الان مشتاق خوندن گزارششون هستیم :)
  عرض تبریک مجدد خدمت دوستانی که قله را به تمامه صعود کردند (آقایان کلهر . کشاورز .مسعودی .بشیری و شریف عسگری )گرچه ما هم از ارتفاع 3600 روحمونو سپردیم بهشون که ببرند .(بردید دیگه؟؟؟)
  سپاس از آقای کشاورز ،عکاس خوش ذوق و باروحیه ی برنامه(ولی یادتون باشه باتوم منو نگرفتید نزدیک بود با سر برم توی رودخونه )
  سپاس از جانشین برنامه آقای نظری علی الخصوص بابت اون خداقوت دسته جمعی رفقای دشت نورد از پشت بی سیم ...انصافا خیلی به موقع بود (کتاب راجع به "کاربردهای بی سیم" نمی نویسید ؟؟)
  و ممنون از آقای شکاری بابت قبول زحمت پشتیبانیت و نگرانی های احتمالی بابت آنتن نداشتن و نرسیدن پیامک ها(امضا : مخابرات گمنام و شرمنده ی برنامه )

  در ابتدا و انتها تشکر از خداوند همیشه مهربان و همیشه بخشنده که با طبیعت زیبایش ...باز هم ..."تسر الناظرین"
  و لله الحمد
 • سید مهدی احمدی

  سید مهدی احمدی

  17 ارديبهشت 1394 at 15:56 |
  سلام جناب امامی با توجه به مطالب و گزارش سفرهایی که در لینک های بالایی گذاشته اید برای عبور از رودخانه های بین مسیر نایلکس محکم و کش برای خیس نشدن کفشهایمان باید بیاوریم؟
  • مرتضی امامی کوشا

   مرتضی امامی کوشا

   21 ارديبهشت 1394 at 12:35 |
   مثل اینکه با دقت فرمایش شما رو نخونده بودم.بله برای کفش ها میتونه مفید باشه
  • مرتضی امامی کوشا

   مرتضی امامی کوشا

   17 ارديبهشت 1394 at 17:59 |
   سلام
   بعیده نایلکس جواب بده.راه حل ساده تر اینه که کفشاتونو درییارید.
 • سید مهدی احمدی

  سید مهدی احمدی

  16 ارديبهشت 1394 at 00:14 |
  سلام آقای امامی امکانش هست در برنامه شرکت کنم ولی برای صعود به قله نروم؟
  • مرتضی امامی کوشا

   مرتضی امامی کوشا

   16 ارديبهشت 1394 at 20:35 |
   سلام جناب احمدی
   بله.برنامه در دو سطح اجرا میشه.گلگشت دشت دریوک و قله ناظربزرگ. شرکت در بخش قله منوط به بررسی شرایط فردی و تیمی خواهد بود.
   موفق باشید
 • علیمراد مسعودی

  علیمراد مسعودی

  12 ارديبهشت 1394 at 14:28 |
  با سلام خدمت جناب اقای امامی من مایل به شرکت در این برنامه هستم لطفا اسم بنده را در لیست داوطلبین قرار دهید. با تشکر.
  • مرتضی امامی کوشا

   مرتضی امامی کوشا

   13 ارديبهشت 1394 at 16:09 |
   سلام
   لطفا شرایط شرکت در برنامه را مطالعه بفرمایید و پس از انجام مراحل ثبت نام با بنده تماس بگیرید
   موفق باشید
 • مرتضی امامی کوشا

  مرتضی امامی کوشا

  10 ارديبهشت 1394 at 00:39 |
  سلام.وقت بخیر
  قبل از ظهر به روستای نمارستاق میرسیم و بلافاصله پیمایش بسمت دشت دریوک را پی میگیریم.قبل از ساعت14 به دشت میرسیم و پس از صرف و برپایی کمپ ناهار بسمت ابشار.صبح جمعه هم قبل از طلوع افتاب یک تیم بسمت قله و دیگری برای دیدنیهای دشت عازم میشوند و در نهایت قبل از ساعت 2 به کمپ بزگشته و راهی تهران خواهیم شد.
 • اعظم یوزباشی

  اعظم یوزباشی

  07 ارديبهشت 1394 at 19:54 |
  با سلام و احترام خدمت سر پرست محترم آقای امامی.
  لطفا زمان بندی برنامه را اعلام بفرمایید .ممنون

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.