اورامان - مریوان و دریاچه زریوار 6 تا 9 خرداد 1393

تاریخ برگزاری: 13930306

اورامان - مریوان و دریاچه زریوار 6 تا 9 خرداد 1393

هماهنگ کننده (مادر خرج):

سید محمد حسین آقایی پور

شماره همراه: 09192191485

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک تجارت: 0414-5040-8310-5859

گزارش نویس:

مریم عموزاده

امداد و نجات

فاطمه جاوید

مخابرات:

سها شباهنگ

پشتیبان:

مجتبی امیرشکاری

عکاس:

مهری کبیری

نوع برنامه:

طبیعت گردی

سطح برنامه:

سبک

تاریخ و ساعت تجمع:

سه شنبه ساعت 8 صبح (تجمع ساعت 7:30 دقیقه می باشد)

محل تجمع:

میدان آزادی، بسمت کرج، زیر اولین پل عابر پیاده

تاريخ و محل برگشت:

شامگاه جمعه

اقامت:

شب اول مهمانپذیر - شب دوم خانه محلی - شب سوم مهمانپذیر

برنامه های جانبی:

دیدن کلی هستـــــــــی

مهلت ثبت نام:

ظرفیت تکمیل شد
اعضاء 190،000 مهمان 230،000 (بند 7 توضیحات و تذکرات)

توضیحات و تذکرات:

1- لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

2- همنوردان محترم چنانچه به هر علتی بعد از مهلت ثبت نام از برنامه انصراف دهند، در صورت صلاحدید سرپرست برنامه، هیچ گونه وجهی مسترد نمی گردد.

3- ثبت نام در برنامه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه میباشد. موضوع عقد پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست میتواند هزینه دریافتی را در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید.

4- سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذیصلاح، وضعیت بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست برنامه را کنسل و یا با برنامه ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود. 

5- اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هر گونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

6- امکان خرید محلی (تهیه غذا) در طول برنامه فراهم است.

7- ثبت نام کنندگان تا 25 اردیبهشت از 10% تخفیف ویژه بهره مند میگردند.

اطلاعات برنامه روزآمد می شود.

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

روز اول:

حرکت بسمت همدان - بازدید از گنجنامه - نماز و صرف ناهار - مریوان - شبمانی در مهمانپذیر

روز دوم:

بعد از صرف صبحانه - قایق سواری در دریاچه زریوار - گذری بر بازار مرزی - بعد از ناهار حرکت بسمت اورامان - استقرار در روستای اورامان تخت - گشتی در روستا - شبمانی در خانه روستایی

روز سوم:

قدم زنی در کوچه های روستا - بازدید از پیر شالیار - آشنایی با فرهنگ بومی - بعد از ناهار حرکت به سمت سنندج - شبمانی در مهمانپذیر

روز چهارم:

گشتی در شهر و بازار سنندج - بازگشت

شرایط و مراحل ثبت نام در برنامه:

1. مطالعه کامل قوانین گروه و توضیحات این برنامه

2. اطمینان از خالی بودن ظرفیت و احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت یا ارسال پیامک به سرپرست

3. بعد از اطمینان از بند 2، واریز وجه و ارسال پیامک به سرپرست شامل روز و ساعت فیش واریزی

4. دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می باشد.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، تا قبل از پایان مهلت ثبت نام پنجاه درصد از هزینه برنامه عودت داده می شود و پس از آن هیچ گونه وجهی مسترد نمی گردد.

سایر لوازم مورد نیاز:

کارت بیمه ورزشی سال جدید - لباس مناسب فصل - غذا برای سه روز اول برنامه (غذای روز چهارم با گروه است) - کفش کتانی یا صندل مناسب - لباس اضافه - لوازم شخصی (لیوان - قاشق ...) - کارت شناسایی - در مهمانپذیر امکان آشپزی محدود وجود دارد

ره توشه پیشنهادی:

دوربین عکاسی - کیسه خواب یا پتوی مسافرتی (اسکان شب دوم در خانه محلی) - زیرانداز - دمپایی - کلاه و عینک آفتابی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

خدمات:

وسیله نقلیه  در اختیار

ورودی اماکن مورد بازدید

قایق سواری در دریاچه زریوار

راهنمای و مترجم (نوجوان) محلی

اقامت شب اول در مهمانپذیر

اقامت خانه محلی در اورامانات

اقامت شب سوم در مهمانپذیر

صبحانه و ناهار روز چهارم

تووا؟!!

توو فە رە نگی

 

مشروح گزارش :

وقتی ساعت 7:30 به مبدا حرکت مینی بوس رسیدیم، چند نفر از همسفری ها که هنوز آشناییتی با آنها نداشتیم سر قرار آمده بودند. البته به غیر از جناب سرپرست... و باب سلام و احوالپرسی ابتدایی و مختصر در همان مکان مبداء (میدان آزادی) سفر آغاز شد. سلام و احوالپرسی همراه با تبریکات عید مبعث. کم کم مابقی همسفری ها که با بعضی هاشون آشناییت مختصری داشتم سر قرار حاضر شدند. البته علاوه بر مینی بوس حامل ما، یک ماشین شخصی که سه نفر از همسفری ها با آن به سفری چهار روزه همراه ما می آمدند، هم بود.

به فرمان آقای سرپرست کوله هایی که تا شب مورد نیاز نبود به باربند منتقل شد و تمامی تنقلات و خوراکی ها و ناهار که یکی از ارکان مهم و اصلی این سفر بود به داخل مینی بوس و زیر پای مسافران و وسط راه مینی بوس و بین صندلی ها، که حتی جایی برای نشستن باقی نمی گذاشت هدایت شدند، که اگر نبودند قطعاً و بدون شک این سفر لذت بخش و خاطره انگیز نمیشد. با وجود آن همه خوراکی ها گویی به سفر قندهار خواهیم رفت! خصوصاً دلمه ی وعده داده شده توسط یکی از همسفری ها که آب از دهان همه راه انداخته بود. همه مشقت های راه سفر را به امید آن دلمه های رویایی تحمل میکردند تا وعده ی ناهار سر برسد و آن دلمه های رویایی رونمایی شود.

کم کم تمامی همسفران این سفر سرقرار حاضر شدند و بعد از کار طاقت فرسای حمل کوله ها به باربند همگی سوار مینی بوس سفید رنگ عازم سفری میشدیم که به نظر فشرده می آمد و حداقل برای من که اولین بار به این گونه سفرها میرفتم کمی سخت به نظر میرسید. بعد از صرف وقت برای جا به جا کردن خوراکی ها و تنقلات و کوله ها ساعت 8:08 تهران و میدان آزادی را به مقصد موقت همدان ترک کردیم. خداحافظ تهران...

داخل مینی بوس دیدنی بود. هر کس یک ساک یا کیف یا کیسه ای پر از خوراکی در کنار خود یا زیر پای خود داشت. در ابتدای سفر بیشتر افراد ساکت بودند و از پنجره بیرون را تماشا میکردند... عده ای هم که گویا قبلا با هم آشناییت داشتند مشغول گفت و گو بودند...

ساعت 8:30 از عوارضی گذشتیم و وارد جاده ای شدیم که بیشتر مرا یاد شهربازی می انداخت تا جاده! به دلیل دست اندازها و چاله چوله های جاده. هنوز مسافتی را طی نکرده بودیم که گرسنگی و میل به خوردن بر همسفری ها مستولی شد و منجر به رونمایی خوراکی ها شد. ساعت 9:41 از پلیس راه ساوه-همدان گذشتیم و وارد جاده همدان شدیم. و در همان ابتدای راه تابلوها به ما گزارش دادند که تا همدان 180 کیلومتر راه باقی است... جاده ای صاف و هموار و البته بیابانی که اگر تصمیم به تنهایی سفر کردن داشتیم قطعاً خسته کننده و کسالت آور می بود. به مناسبت عید شیرینی یکی از همسفران دست به دست در مینی بوس چرخید. ما همچنان با همدیگر تقریبا ناآشنا بودیم

10:22 _ 143 کیلومتر تا همدان: سکوت در مینی بوس

10:27 _ 135 کیلومتر تا همدان: سکوتی آرام

10:50 _ 100 کیلومتر تا همدان: هم صحبتی افراد آشنا با هم در مینی بوس و سکوت مابقی افراد

در 85 کیلومتری همدان هم زمان با ساعت 11 ظهر بعد از مسافتی طولانی برای استراحتی کوتاه مینی بوس توقف کرد همه با شادی از مینی بوس خارج شدند. بعد از سوار شدن، به پیشنهاد جناب سرپرست جلسه معارفه بین همسفرانی که قرار بود 4 روز با هم و در کنارهم در این سفر زندگی کنند شروع شد.

ساعت من 11:54 و تابلوی جاده نشانگر 20 کیلومتر تا همدان بود و ما خوشحال بابت رسیدن به دلمه های رویایی. بین راه و توقف کوتاهی که مینی بوس در عوارضی داشت، توسط پلیس راه دو قابلمه ی سرباز نشان به ما داده شد که در پلیس راه بعدی تحویل بدهیم!

هم چنان در مسیر همدان حرکت میکردیم و تابلوی جاده 7 کیلومتر تا همدان و ساعت من 12:16 را نشان میداد. رأس ساعت 12:20 وارد شهر همدان شدیم. مقصد موقت ما برای صرف ناهار در همدان، گنج نامه بود.

گنج نامه مکانی تاریخی در پای کوه الوند است که برای صعود به قله الوند از این مسیر حرکت میکنند و تقریباً 2 ساعت 2:30 راه هست تا جان پناه میشان که البته این مسیر حاوی تله کابین هم هست...

وارد گنج نامه شدیم برای صرف ناهار و ساعت من نشانگر زمان12:50بود... بعد از صرف ناهار برای بازدید گنج نامه حرکت کردیم. دو کتیبه ی زیبا به خط میخی که بر میگردد به زمان هخامنشیان.

رأس ساعت 3 به سمت مریوان حرکت کردیم. بر خلاف مسیر تهران-همدان، مسیر همدان-سنندج بسیار زیبا و سرسبز و با صفا همراه با دشت های سرسبز بود. از پلیس راه همدان-سنندج حدود 160 کیلومتر تا سنندج راه مانده بود. هوا کمی ابری و خنک بود.

 

 93 5 20140625 1509877064

 

ساعت گویای 4:02 و کیلومتر نشانگر 135 کیلومتر تا سنندج بود. بیشتر افراد خوابند (بعد از ناهار یک خواب خوب میچسبه) در بین راه باربند مینی بوس شکسته شد و مینی بوس مجبور به توقف شد. بعد از عملیات کاور کردن ساک ها و چمدان ها مینی بوس راه افتاد. از شهر قروه که آخرین شهر شیعه نشین غرب ایران است گذشتیم.

به علت شدت بارندگی آب به داخل مینی بوس نفوذ کرد (احتمال غرق شدگی هست، اگر خدایی نکرده غرق شدیم حلال کنید) باران از درزهای پنجره ها به داخل غلیان میکند و از زیر در نفوذ میکند. اعتراض افراد گروه بابت نفوذ آب به داخل، از جانب آقای سرپرست نا به حق بوده و به قول خودشان فقط پیش بینی بارندگی را کرده بودند نه نفوذ آب به داخل و در طول مسیر یادی از هایس گروه میکردند که اگر بود آب به داخل نفوذ نمیکرد::)

با تمام خستگی و بارندگی و نفوذ آب ساعت 6:10 وارد شهر سنندج شدیم. و جاده ی سنندج تا مریوان بین دره و کوه قرار دارد که بسیار زیبا و چشم نواز بود. شهر مریوان تا صفر مرزی فقط 10 دقیقه فاصله داشت... مسیر جاده بسیار پر پیچ و خم بود به گونه ای که با هر حرکت مینی بوس همه به چپ و راست پرت میشدیم.

 

 93 6 20140625 1334279957

 

ساعت نزدیک های 10 را نشان میداد که به مهمانپذیر مریوان رسیدیم ولی گویا جا نبود و ما باید توی مینی بوس شب را به صبح میرساندیم! ولی با تلاش های بی وقفه ی جناب سرپرست وارد مهمانپذیر شدیم و قرار شد برای صرف صبحانه به دریاچه ی زریبار برویم.

صبح فردا ساعت 6:30 برای صرف صبحانه به سمت دریاچه زریبار حرکت کردیم (روز دوم سفر).

دریاچه زریبار دریاچه ای است که از زیرش چشمه هایی میجوشد و هیچ رودی به آن نمیریزد. در زمستان ها دریاچه یخ میزند به گونه ای که روی آن دوچرخه سواری میکنند که در غرب شهر مریوان قرار دارد. کنار دریاچه تماماً نیزار است و یک محیط بسیار بزرگ شبیه پارک را به صورت سنگ فرش درآوردند که میتوان روی آن قدم زد و به دریاچه ساعت ها خیره شد و لذت برد و خسته نشد.

 

 93 8 20140625 1504235246

 

بعد از صرف حلیم صبحانه ی روز دوم سفر، برای دیدن دریاچه حرکت کردیم و عکس های یادگاری گرفتیم و برای تفریح قایق سواری کردیم. بعد برای جمع کردن وسایل و حرکت به سمت بازار برای خرید و بازگشت دوباره به دریاچه برای صرف ناهار به سمت مهمان پذیر حرکت کردیم.

 

 93 23 20140625 1295643342

 

بعد از صرف ناهار در زیر بلند گوی پارک، که تقریبا روی اعصاب همه بود ساعت 3:30 به سمت اورامان حرکت کردیم... در سه راهی حزب الله برای تجهیز شدن به محموله های تنقلات و سوار کردن یک مسافر (به قول بچه ها دوبلر گروه) چند دقیقه ای توقف کردیم.

جاده ی اورامان برای من یادآور جاده های شمال بود. آب و هوایش، گاوهایش، زیبائیش و ... مناظر به قدری زیبا بود که بعضی از همسفری ها دوربین به دست عکاسی میکردند. ساعت به وقت ساعت من 5:48 را نشان میداد که وارد روستای اورامان شدیم.

 

 93 26 20140625 1631061099

 

روستایی با بافتی سنگی، نکته ی جالب این منطقه این بود که تمام خانه ها دارای تراس های بسیار بزرگ بودند که داشتن هم چین تراس هایی برای ما به نوعی آرزو بود و دیگر اینکه خانه ها بدون هیچ مصالحی و فقط با سنگ ساخته شده بودند...

 

 93 31 20140625 1443126317

 

اولین مکان دیدنی ما در اورامان پیرشالیار بود. مقبره ای بود که انتهایش دره ای بود طولانی و روبرویت کوهای زیبای و بی نظیر آن منطقه که هر مسافری را به خود جلب میکرد و آسمانی صاف و آبی که دوست داشتی ساعت ها به آن خیره شوی بدون آنکه خسته شوی.

مکان استقرار ما در روستا یکی از خانه های زیبا با تراسی بسیار زیبا و منظره ی بکر روبرویش بود که جزو قشنگ ترین خاطرات این سفر بود. و یکی دیگر از لذت های این سفر خوابیدن ما تا ساعت 8_9 صبح روزسوم بود. روز سوم با یک صبحانه ی دلپذیر آغاز شد و بعد از آن به روستا گردی اورامان رفتیم.

 

 93 37 20140625 2004138504

 

روستا شبیه روستاهای پلکانی ماسوله بود. از راه های خاکی روستا به سمت بالای روستا حرکت کردیم. و بین راه عکاسان گروه ثبت خاطره میکردند. یکی از کوچه های روستا در واقع بازار آن روستا را تشکیل میداد که شامل اغلب چیزها مانند آژانس، عکاسی، بستنی فروشی، سوپری...

به بالاترین نقطه این روستا که مسجد این روستا بود رسیدیم. مسجدی با وضوخانه ی بسیار زیبا و بزرگ با آب نمای زیبا همراه با فواره در وسط آن. از محوطه آزاد این منطقه تمام روستا و کوهای زیبا و چشم نواز منطقه مشخص بود.

 

 93 51 20140625 1449661392

 

آدم های بسیار مهربان و مهمان پذیری در این روستا زندگی میکردند که برای روز سوم ما آش دوغ و نان و دلمه درست کرده بودند. یکی از نان های سنتی این منطقه کلانه نام داشت که همراه سبزی و پیاز که توی روغن سرخ میکردند و همراه با دوغ خورده میشد..

 

 93 62 20140625 1303379650

 

سفر ما در این روستای زیبا در ساعت 3 به پایان رسید. عملیات جمع کردن و بارگیری ساک ها و سوار شدن نیم ساعتی طول کشید. میان راه برای دلی از عزا درآوردن همسفری ها، توت فرنگی خریده شد و دست به دست توی ماشین چرخید. بازار گفت و گو و شوخی درباره توت فرنگی و ذخیره کردن توت فرنگی ها توسط جناب سرپرست در صندوقچه ای سفید رنگ و خواهان درست کردن مربای توت فرنگی برای صبحانه ی روز بعد، از سمت همسفری ها به وسیله ی جناب سرپرست رونق گرفته بود.

ساعت 7:51 غروب وارد سنندج شدیم. یکی از نکات جالب توجه در شهر سنندج این بود که جوان ها و حتی اغلب مردم لباس محلی نمیپوشیدند و مانند شهرهای بزرگ اسپرت به تن داشتند... سنندج دارای یک میدان بزرگ به نام آزادی بود که تمام خیابان ها به آن منتهی میشود.

بعد از سپری کردن ترافیک سنگین که یادآور تهران بود برای ما، به مهمان پذیر رسیدیم. بعد از مستقر شدن در مهمانپذیر شام را در رستورانی که همه را بیشتر یاد اصفهان میانداخت تا سنندج، خوردیم. رستوران پر بود از ظرف و ظروف های اصفهان و دکوراسیونی که کاملا اصفهانی بود.

 

 93 64 20140625 2046656450

 

صبح روز چهارم برای صرف صبحانه (حلیم بسیار خوشمزه) به پارک آبیدر رفتیم. پارک آبیدر به صورت پلکانی بود با تعداد بسیار زیاد پله به انتهای پارک منتهی می شد و از بالای پارک تمام شهر سنندج پیدا بود. مانند بام تهران خودمان...

بعد از صرف صبحانه به سمت لالجین همدان برای صرف ناهار و خریدن ظروف سفالی حرکت کردیم.

همه در بین مسیر به جز من و دو تا از همسفری ها به خواب عمیق فرو رفته بودند

143 کیلومتر تا همدان راه باقی مانده بود در راس ساعت10:20

12:45 وارد شهر لالجین همدان شدیم. پس از سپری کردن مسافتی وارد یک کارگاه سفال گری شدیم که طرز تهیه ظروف سفالی را از نزدیک مشاهده کنیم. در مدت کوتاهی که در کارگاه بودیم طرز تهیه ظروف سفالی های متنوع و گوناگونی را از نزدیک دیدیم.

بعد از خریدن ظرف و ظروف سفالی و خوردن ناهار در یک رستوران به سمت تهران حرکت کردیم (ساعت 3:40).

مینی بوس پر بود ازکارتون ها وکیسه هایی از ظروف سفالی که افراد به عنوان سوغاتی خریده بودند و دیگر جایی برای حرکت در مینی بوس برای ما نمیگذاشت. تمام راه رفت و آمد و زیر صندلی ها و کنار صندلی ها پر بود از ظرف و ظروف و به قول یکی از همسفری ها باید دو زانو روی صندلی ها می نشستیم، بس که زیر صندلی ها و حتی روی پای بچه ها پر بود از کارتون و کیسه... و هر بار برای پیاده شدن از مینی بوس باید از قله ها و تپه ماهور های میان راه ماشین عبور میکردیم.

 

 93 69 20140625 1755879867

 

مسیری طولانی و خستگی راه همه را به خواب عمیق فرو برده است. من و یکی از همسفری ها بیدار هستیم. ساعت 5:20 دقیقه است که کم کم همه بیدار میشوند.

همه در مینی بوس نسشته بودند و هر کس به کاری مشغول بود که صدایی وحشتناک همراه با جیغ توجه ما را به خود جلب کرد. آقایون محترم که در جلوی مینی بوس نشسته بودند، و طی این سفر مشغول به بازی گل یا پوچ شده بودند، یکی از گروه ها که جناب سرپرست در آن قرار داشت موفق شدند پس از سه روز بازی گل را از تیم حریف بگیرند، که این باعث خوشحالی غیر قابل وصف تیم جناب سرپرست شد و همچنین ترس بقیه افراد حاضر در مینی بوس را به همراه داشت.

ما خانم های گروه در انتهای ماشین نشسته و مشغول بازی ضرب المثل به صورت پانتومیم شدیم که مسافت سفر کوتاه تر شود.

ساعت 5:39       180 تا تهران

ساعت 5:55      155 تا تهران.

ساعت 6:50 هنوز 80 کیلومتر تا تهران فاصله باقی مانده است.

بعد از مسافتی طولانی ساعت 8 شب وارد تهران شدیم که همراه بود با ترافیک همیشگی تهران.

آقای آقایی شروع به صحبت های پایانی این سفر کردند. همسفری ها از تلاش های بی امان جناب سرپرست تشکر کردند و خسته نباشید گفتند و...

به مبدا ابتدایی سفر رسیدیم. لحظه سخت خداحافظی با همسفری هایی خوب، که رکن اصلی بودند و دلیل اصلی سفری عالی و بی نظیر و تکرار نشدنی برای من که واقعاً لذت بردم و خوشحال از اینکه در این جمع دوست داشتنی حضور داشتم.

کم کم هر کسی به سمت و سویی که از آن آمده بود میرفت و باز کِی چونین سفری دوباره آغاز شود خدا میداند و بس.

نظرات (17)

 • اعظم یوزباشی

  اعظم یوزباشی

  04 تیر 1393 at 20:44 |
  عكسهاي زيبايي بود . سپاس از عكاس برنامه . گرچه سرپرست باري مي گفتند گذاشتن عكسهاي گالري در گزارش خلاف مقررات است اما لابد هر قانوني استثنا هم دارد . گزارش هم خوب بود .ممنون خانم عموزاده
 • مهری کبیری طرقی

  مهری کبیری طرقی

  31 خرداد 1393 at 15:54 |
  ..مدتها بود سنگینی میکرد..
  این برنامه،منو یاد جای خالی شهید دکتر چمران بین دوستان اهل دین انداخت ..
  به ایشان که در درک مذهب اقتدا کنیم ،این بیچاره تک سلولی شده درست رشد میکند و ناقص الخلقه اش نمی آزارد..و زنهای این مرز و بوم هم ،اسلام رااز رفتارهای زیبا منشانه می آموزند نه رفتنهایی که ماندن میخواهد و توکل و عشق به خدا .
  جا شما خالی که همه چیز بود ..تقوا بود ..شعور بود ولی ..معرفت هم اگر بود پرو بال میشد برای اینکه پروبال دیگری شویم برای پرواز در روح اسلام...جای شما خالی وبغض حرفهای نگفته ما که اغلب با خاله بازی تمامش میکینم تا به پر عبایی بر نخورد..
  جناب شهید دکتر چمران جای شما سر میز شام ما خالی بود ..
 • مهری کبیری طرقی

  مهری کبیری طرقی

  11 خرداد 1393 at 09:44 |
  لینک ها ی مفید و مربوط به این مطلب فراموش شد:

  مقاله۱: http://farzadaura.persianblog.ir/post/7

  فیلم مستند: : http://www.rasekhoon.net/song/download-91374.aspx

  فایل پاور پونت تحقیقات دکتر ایماتو:

  http://dl.irpdf.com/ebooks/Part22/www.irpdf.com(7591).pps
 • مهری کبیری طرقی

  مهری کبیری طرقی

  11 خرداد 1393 at 09:39 |
  پیرو صحبتهای سرکار خانم جاوید
  واز زبان دانشمند ژاپنی دکتر ماسارو ایموتو:
  آقای دکتر ماسارو با انجام حدود تنها 10 هزار آزمایش تا سال 1381 هجری شمسی بر روی مولکول های آب ، اثبات کرد که تمامی افکار ها ، رفتارها و گفتار ها ، مستقیماً بر روی شکل کریستالی مولکول های آب اثر میگذارد. بگونه ای که در مقابل افکار ، رفتار و گفتار مثبت و مفید واکنش زیبا و در مقابل افکار ، رفتار و گفتار منفی و مضر واکنش زشت از خود نشان میدهد. و در ادامه می گوید ، آب پيام مهمي براي ما داردو اینکه نگاه عميق‌تري به خودمان بيندازيم. زماني كه با آيينه آب به تماشاي خود مي‌نشينيم، اين پيام به طور شگفت‌آوري خود را شفاف و درخشان مي‌كند. مي‌دانيم كه زندگي بشرو گیاهان مستقيماً به كيفيت آبي كه در اطراف يا درون شان وجود دارد وابسته است . شاید قبل از تحقیقات همراه با عکس جناب ایموتو این امر برایمان خیلی ملموس نبود ، اما بعد از دیدن تحقیقات ایشان بطور کلی نظر همه شما دگرگون خواهد شد ومنبعد با حس و احترام خاصی نسبت به تاثیرات متقابلی که شما بر آب و آب بر شما می گذرد برخورد خواهید کرد تا برکت بر جهان وجانتان جاری شود .

  ايموتو ، تغييرات مولكولي آب را به وسيله تكنيك‌هاي عكسبرداري ميكروسكوپ‌هاي الكترونيكي و مشاهده آن به صورت سند و مدرك درآورده است. از آنجايي كه فرم كريستالي آب هنگامي نمايان مي‌شود كه آب منجمد شده باشد، به همين منظور وي قطراتي از آب را به صورت يخ درآورده و سپس آنها را در يك فضاي تاريك ميكروسكوپي مورد آزمايش كه از قابليت‌هاي عكاسي برخوردار بوده، قرار داده است. تحقيقات وي، آشكارا تغيير شكل ساختار مولكول آب را به نمايش گذاشته است و اثر محيط بر ساختار آب را نشان مي‌دهد.

  برف، بيش از چندين ميليون سال است كه بر زمين فرود مي‌آيد و همان‌گونه كه مي‌دانيم، هر دانه برف‌، داراي شكل و ساختار خاص و منحصر به فرد است. با تبديل آب به يخ و عكسبرداري از ساختار آن، شما به اطلاعات باورنكردني‌اي آب دست پيدا مي‌كنيد.
  ...و مطالب دیگری از جمله :تاثیر نماز و دعا برآب ،که مبین حدیث زیبای رسول مهربانیهاست:


  متن عربی حدیث: (مثل الصوات الخمس کمثل نهرجار عذب علی باب احدکم یغتسل فیه کل یوم خمس مرات فما یبقی ذالک من الدنس )

  ترجمه:( نمازهای پنج گانه به نهر جاریِ گوارایی می مانند که بر در خانه هایتان روان است وهر روز پنج بار خود را در زلال آن شست و شو می دهید، دیگر هیچ پلیدی باقی نمی ماند)
  ( کنز العمال ، ج 7، ص ,291 حدیث 18931 )

  و یا آیه ی (أَفَرَأَيتُمُ الْمَاءَ الَّذِي تَشْرَبُونَ(الواقعة/68))

  آيا به آبي که مي‌نوشيد انديشيده‌ايد؟!
  .
  .
  .
  و الی ماشاءالله ش با خودشما و اینترنت..
 • فاطمه جاوید

  فاطمه جاوید

  11 خرداد 1393 at 06:26 |
  بسم الله الرحمن الرحیم

  دوش دیدم که ملایک در میخانه زدند

  "گل آدم"بسرشتند و به پیمانه زدند

  آسمان بار امانت نتوانست کشید

  قرعه فال به نام من دیوانه زدند


  سفر بسیارعالی بود ولی "حسن ختام"آن ,که از "حسن ابتدا" حکایت میکرد ابتکار جناب سرپرست محترم در بازدید از کارگاه سفالگری و دستان هنرمند سفالگری بود که با عشقی تمام از 30 سال تجربه خود در "خلق آثار "سفالی حکایت میکرد وبااین حکایت ما را به هنرمند ازلی وابدی رهنمایی کرد که چگونه در فوران بینهایت عشق با دستان جمال و جلالش از "صلصال من حماء مسنون"قدم به دایره حقیقت گذاشتیم...

  طلب ای عاشقان خوش رفتار

  طرب ای نیکوان شیرین کار

  در جهان شاهدی و ما فارغ!!

  در قدح جرعه ای وماهشیار!!

  زین سپس دست ما ودامن دوست

  بعد ازین گوش ما و حلقه یار

  وز پی آنکه تا تمام شویم

  پای بر سرنهیم دایره وار(حکیم سنایی غزنوی)

  الحمد لله رب العالمین
 • علیرضا صالحان

  علیرضا صالحان

  10 خرداد 1393 at 23:23 |
  سلام
  آقای آقایی خیلی خوش گذشت.
  ممنون.
 • مهری کبیری طرقی

  مهری کبیری طرقی

  10 خرداد 1393 at 08:41 |
  با شناخت و صبر و یقین انتخابهامون رو تغییر بدیم..نه سوء تفاهم.
 • مهری کبیری طرقی

  مهری کبیری طرقی

  10 خرداد 1393 at 00:27 |
  سلام..
  خیلی خوش گذشت..آقای آقایی ممنون ،فکر کنم دیگه تا برنامه افطاری نامرئی بشید.. خانم جاوید، خداقوت به این همت و صبرتون ..خانم زهرا جاوید ،عطر خاطر شهید عزیزتون و مهربانی مادرانه تون، زلال اشکهاتون ما رو هم مسافر نرفته ها کرد..مادرهای دلسوز و همیشه نگران حتی نگران بچه های دیگران،خانم فرصت عزیزو خانم فرید کیان عدس پلوتون مزه ی رحمت عشق مادرانتون رو زیر دندونامون برد..بحق الله که سلامت و کمی هم خودخواه باشید!
  دوستان با صفا.. کاتبمون ،سه تفنگدار،خانم میگرن که جاهای خوبو میگرفت،شهید دوران ...همه شد خاطره چهار روز زندگی ،چهار روز کنار هم نشستن ، خندیدن، مدارا کردن، تحمل کردن برای لذت بردن از طبیعت بیرون و درون تو خوشی و سختی سفر.... یه تراس بزرگ پر از هوای تازه ی دریغ شده از مابا هندونه با چای با یک آسمون ستاره که همه دباشو بلدن بقیه ستاره هاش سیاهی لشکرن !!یه دریاچه پر از ماهی های سیاه که فرز در میرنو نونارو از دهن هم درمیارن ..یه عالم سفالای ریز ریز ارزون و درشتاشم گرون ..
  تا جا داشتیم توت فرنگی خوردیم ،آقای سلطانی ممنون از این میوه ی سلطانی تو تهرون..
  اهل خاطره ساختن نیستم، حال راحتتره..اما یادش خوشحالم میکنه..
  خداروشکر خاطره هامون قشنگ شد .
 • سید محمد حسین آقایی

  سید محمد حسین آقایی

  05 خرداد 1393 at 22:43 |
  سلام دوستان
  متأسفانه با خبر شدیم همنورد بزرگوارمون جناب آقای لامی پدر عزیزشون رو از دست دادند.
  جناب آقای لامی، عرض تسلیت خدمت شما و خانواده محترمتان
  در این شب بزرگ برای آن عزیز از دست رفته علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل خواهانیم.
 • اعظم یوزباشی

  اعظم یوزباشی

  04 خرداد 1393 at 18:23 |
  آقاي آقايي ! بازارش روغن مار هم داره ؟
 • زهرا شیردلی

  زهرا شیردلی

  03 خرداد 1393 at 13:58 |
  بانه چی اونجام مییرین؟
  • سید محمد حسین آقایی

   سید محمد حسین آقایی

   03 خرداد 1393 at 22:24 |
   سلام
   مریوان هم از شهرهای مرزی استان کردستانه، که مثل بانه پاساژها و بازار مرزی داره
   البته چند سالی است که بازارهای بانه رونق بیشتری گرفته و به رقیبی برای مریوان تبدیل شده.
   برنامه بانه سال گذشته بود و امسال برای تنوع به مریوان و اورامان میریم
 • طیبه طاهری

  طیبه طاهری

  29 ارديبهشت 1393 at 15:42 |
  پی نوشت : منظور سرپرست محترم از خرچه ، میوه کروی سبز رنگی می باشد که در مناطق جنوبی استانهای آذربایجان غربی و کردستان می روید. ( تقلب از یکی از همکاران کردزبان بنده!!)
  اطلاعات بیشتر در : http://kurdflora.com/flora/%D8%AE/2020/44
  • سید محمد حسین آقایی

   سید محمد حسین آقایی

   29 ارديبهشت 1393 at 22:30 |
   سلام خانم طاهری
   درسته، اما...
   قرار نبود تقلب کنید!
   انوقت منم سوالات دیگه ای مطرح می کنم!!!
   حالا خوبه مسابقه نبود
 • مرضیه کشاورز

  مرضیه کشاورز

  25 فروردين 1393 at 21:39 |
  یه روستایی هست تو همین نزدیکی اورامان به اسم پالنگان میشه اونم بریم؟
  • تایماز موسی زاده

   تایماز موسی زاده

   05 خرداد 1393 at 13:55 |
   شما اول پايان نامتو بده فارق الطهثيل شو بعداً
 • مرضیه کشاورز

  مرضیه کشاورز

  23 فروردين 1393 at 09:53 |
  من هستم :)
  یعنی اگه خدا هم همکاری کنه دیگه :))

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.