دره کال جنی و دیدنیهای طبس، 2 الی 6 فروردین 1396

تاریخ برگزاری: 13960102

دره کال جنی و دیدنیهای طبس، 2 الی 6 فروردین 1396

هماهنگ کننده (مادر خرج):

فاطمه عفتی

شماره همراه:09123720197

پست الکترونیک:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک صادرات :6037697446313592

جانشین:

صادق ملائی

گزارش نویس:

فرزانه شباهنگ

امداد و نجات

فاطمه جاوید

مخابرات:

سها شباهنگ

پشتیبان:

مهدی بشیری

عکاس:

محمود خسروی

نوع برنامه:

دره نوردی

سطح برنامه:

متوسط

تاریخ و ساعت تجمع:

۲ فروردین ۹۶

تاريخ و محل برگشت:

۶ فروردین ۹۶

اقامت:

چادر عشایری و خانه محلی

مهلت ثبت نام:

تا دوشنبه ۲۵ بهمن - حد نصاب اجرای برنامه ۹ نفر
علی الحساب ۳۸۰.۰۰۰ تومان

توضیحات و تذکرات:

توجه : پذیرش مهمان نداریم.

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

چهارشنبه _ ۹۶/۰۱/۰۲ :

_ حرکت از تهران ( با قطار )

 پنج شنبه _ ۹۶/۰۱/۰۳ :

_زیارت امامزاده حسین بن موسی کاظم علیه السلام -  پیمایش دره کال جنی ( حدود 11 کیلومتر ) - گردش در روستای ازمیغان - چشمه و آب گرم مرتضی علی

_ شب مانی در دهکده عشایری دیکاکو ( یک کیلومتری کال جنی )

 جمعه _ ۹۶/۰۱/۰۴ :

_  گردش در کویر حلوان - زیارت پیر حاجات و گردش در قلعه قدیمی - بازدید از ارگ کهن و باغ گلشن - شب مانی در خانه محلی روستای خسرو آباد

شنبه _ ۹۶/۰۱/۰۵ :
بازدید و گردش در روستای خسرو آبادی  و برگشت به تهران با قطار 

یکشنبه _ ۹۶/۰۱/۰۶:
_ انشاالله تهران

لوازم مورد نیاز

کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که حداقل 72 ساعت از تاریخ صدور آن گذشته باشد - کفش و پوشاک مناسب فصل - کوله پشتی چندروزه - کوله حمله - کیف کمری - غذا برای مدت برنامه - آب برای مدت برنامه - میوه یا آب میوه - تنقلات - بطری آب - لیوان - قاشق - چاقو - مسواک - مایع صابون یا صابون کاغذی - دستمال کاغذی و ... - سایر لوازم شخصی - طناب انفرادی و کارابین پیچ - کیف کمک های اولیه - داروهای خاص مصرفی با هماهنگی سرپرست - کیت بقاء - دفترچه بیمه - پول نقد و کارت بانکی - کارت شناسایی عکس دار - عینک آفتابی - کلاه نقاب دار - کرم ضد آفتاب - زیرانداز انفرادی - زیرانداز چادر - سرشعله و کپسول برای هر چادر - باتون - یک دست لباس اضافی سبک

ره توشه پیشنهادی:

جی پی اس، دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

خدمات:

_ هزینه رفت و برگشت تهران _ طبس و بالعکس

_ هزینه اسکان

_ هزینه راهنما

_ هزینه تاکسی

مشروح گزارش :

گزارش کال جنی و گردشگری طبس


برنامه گردش گری طبس با حرکت گروه راس ساعت ۱۱ روز دوم فروردین از ایستگاه راه آهن تهران شروع شد. مسیر راه آهن تهران طبس یک پل ارتباطی بین راه اهن تهران مشهد و بندرعباس مشهد هست و به همین دلیل نسبت به میسر جاده ای مدت زمان بیشتری یعنی چیزی در حدود ۱۷ ساعت طول میکشه. از اونجایی که خوشبختانه قطار تاخیری نداشت ساعت 3 صبح به طبس رسیدیم.

طبق برنامه سرپرست محترم اول از همه سری زدیم به امامزاده حسین ابن موسی رضا تا زیارتی داشته باشیم و نماز صبح رواونجا بخونیم که البته با ممانعت مسعولین امامزاده موفق به ورود نشدیم و نماز صبح رو در حیاط خوندیم. البته باید بگم که خالی از لطف هم نبود چون حیاط بسیار زیبای امامزاده و حالو هوای سحرش به یه کم سختی نماز خوندن رو زمین سفت می ارزید.

همون جا بود که گروه ما برای گردش طبس کامل شد و دوستان دیگه ای که از مشهد عازم طبس شده بودند به جمع ما ملحق شدند.

ساعت هفت صبح با دوتاکسی دربست به سمت محل اسکانمون حرکت کردیم.

جایی که قرار بود توش مسکن گزینیم سیاه چادرهای عشایریی بود که توسط شرکت دیکاکو برای جذب توریست در نزدیکی دره کال جنی ایجاد شده بود و علاوه بر چادرها که کاملا طبیعی و صد در صد ساخته شده از موی خالص بز بودند و بارها توسط اعضای محترم گروه به طرق مختلف تست و اصالتشون تایید شده بود، شامل محوطه ای باز،تنور و اتش دان هم میشد.

در ابتدای ورودمون به سیاه چادرها در ساعت ۸صبح با استقبال گرم مسعولینش(خصوصا آقای داوود)مواجه شدیم که از سحر خیزی گروه ما حقیقتا به وجد اومده بودند و این خوشحالی رو با سرعت خیره کنندشون در تهیه چای برای صبحانه به نمایش گذاشتند.

البته سرعت بالا تنها خصیصه خوب دوستانمون نبود. یکی دیگه از خصوصیات بارزشون تفکر عمیقی بود که در مورد ریزترین مسایل زندگیداشتند و با پرسش در مورد دلیل انجام روز مره ترین امور زندگی (با پرسش ساده برای چی؟) ما رو وادار به اندیشیدن عمیق در مورد فلسفه و علت انجام اون امور میکردند.
بعد از صرف صبحانه و برداشتن وسایل مورد نیاز به سمت دره کال جنی حرکت کردیم. تا اونجا مسافت زیادی نداشتیم و حدود یک ربع پیاده روی کردیم تا به قسمتی رسیدیم که میشد از اونجا وارد دره شد.

بعد از ورود به دره بنا به توصیه اقای نصرالهی که افتخار داده بودند و برای پیمایش گروه رو همراهی میکردند از سمت راست پیمایش رو شروع کردیم که البته به دلیل جمع شدن زیاد اب در قسمتی از دره از میانه راه برگشتیم و پیمایش رو از سمت چپ ادامه دادیم.

در ادامه مسیر از مکان های مختلفی عبور کردیم و گه گاه تنی به اب میزدیم و گاه مسیر رو از خشکی ادامه میدادیم. مناظر بسیار زیبای مرداب ها و نخل ها و قسمت های سرسبز حقیقتا زیبا و چشم نواز بودند.

پیمایش ما چیزی در حدود ۴ساعت طول کشید و مقصد ما روستای ازمیغان بود که بر اساس برخی شنیده ها در انتهای مسیر دره کال جنی قرار داشت اما چیزی که ما بهش رسیدیم چاله ابی با عمق بالا بود که به دلیل همراه داشتن وسایل الکترونیکی قادر به عبور و شنا کردن در طول اون نشدیم و مسیر رفترو برگشتیم.

پس از رسیدن به سیاه چادرها اقا داوود زحمت کشیدن و ناهار خوشمزه ای رو برامون فراهم کردند. قرمه سبزی که البته به گفته خودشون مامان پز هم بود و حسابی به هممون چسبید.

بعد از ناهار و تعویض لباس ها بلافاصله در ساعت 4 برای گردشگری روستای ازمیغان سوار تاکسی ها شدیم.

روستا که به محل اقامتمون نزدیک بود از یه راه عبوری در کنار رودی برخوردار بود که از چشمه ای در بالادست سرچشمه میگرفت. اگر چه راه عبوری مسافت زیادی داشت اما به دلیل ضیغ وقت و البته برخی مسایل منکراتی از پیمایش ادامه مسیر انصراف داده و پس از بیست دقیقه برگشتیم.

 

ویژگی اصلی این روستا وجود مزارع سرسبز و زمین های شالی در کنار درختان نخل زیبا در میانه کویر و سرزمینی خشک بود که فکر میکنم به لحاظ زیست محیطی از مناطق کمیاب باشه.

بعد از برگشت از روستای ازمیغان و البته یه کم تخلیه انرژی جا مونده از دوران کودکی(بچه های گروه در طول مسیر از سوز زدن سر معده و سر برخی عروق خونیشون شکایت داشتند که نهایتا مشخص شد انرژی واپسموندشون از دوران کودکی بوده که خوشبختانه تخلیه شد) در پارک روستا , سوار تاکسی ها شدیم و به سمت چشمه مرتضی علی حرکت کردیم.

ساعت 6 به چشمه رسیدیم. این ناحیه از مناطق بسیار مهم طبس به لحاظ گردشگری به شمار میاد که ما مدت کمی رو برای پیمایشش در اختیار داشتیم. برای فائق اومدن بر این مشکل راهکار افزایش سرعت رو اتخاذ کردیم. این کار در ابتدا برای برخی از دوستان که از برنامه فشرده اون روز کمی خسته بودند سخت بود اما پا گذاشتن در رودخانه چشمه مرتضی علی خستگیشون رو در و سرعتشون رو زیاد کرد. این چشمه که از خواص درمانی برخورداره در بعضی قسمت ها اب سرد و در بیشتر قسمت ها ابی گرم و مطلوب داره و افراد زیادی برای استفاده از خواص درمانیش راهی چشمه مرتضی علی میشن.

البته برای گروه ما هم خالی از این واقعیت نبود چرا که به گفته یکی از دوستان زانوی راستشون که سالها دردش امانشون رو بریده بود درمان شد. حالا این که این معجزرو چشمه به تنهایی انجام داد یا اینکه از مددجویی اجنه دره کال جنی که حقیقتا از ادب اعضای گروه ما راضی بودند و ما رو به عنوان گروه توریستهای خوب توی لیستشون قرار دادند, بهره برده بود بماند اما به هر حال معجزه ای بود در خور ستایش!

پس از پیمایس مسیر داخل اب به سمت بالای رودخانه نهایتا به قسمتی رسیدیم که اب گرم چشمه از قسمت های مختلف کوه به بیرون میجوشید و بسیار زیبا بود . این بود فرصتی فراهم شد برای برداشتن تصاویر اسلو که بسیار مفرح بود.

با ادامه مسیر به مدت ده دقیقه به تخت شاه عباسی رسیدیم.

این تخت در واقع پلی بود بر روی مسیر رودخانه که عظمتی بسیار داشت و توجه هر بیننده ای رو به خود جلب میکرد.

پس از بازدید تخت شاه عباسی به سمت پایین برگشتیم.

هوا تاریک شده بود که به سیاه چادرها رسیدیم . منظره چادرهایی که از دور توی بیابون سیاه سو سو میزدن مارو وارد دنیای اسرار امیز اجنه میکرد. این شد که از راننده در مورد صحت و سقم و چرایی نام گزاری دره به کال جنی پرسیدیم و راننده بی اطلاع بود اما البته خاطراتی هم داشت! با همین فکرا به سیاه چادرها رسیدیم.

طبق معمول شام خوشمزه اقا داوود اماده بود و بعد از صرف شام بساط اتیش و سیبزمینی و چای هیزمی در کنار اتش دان زیبای محوطه فراهم شد.

شب ساعت 12 تو رختخاب های گرم و نرم و تمیز سیاه چادر سر بر بالین گذاشتیم تا فردای اون روز رو به امید خدا با کلی برنامه مفرح و قشنگ دیگه شروع کنیم.


صبح ساعت 5 به فرمان سرپرست از خواب بیدار شدیم. با خاموشیی که سیاه چادر در اون فرو رفته بود به یکباره با منظره بی نظیر دریای ستارگان شب مواجه شدیم. سکوت، تاریکی کویر و اسمان. همون قصه همیشگی , همون دنیای اسرارامیز دیرین. تو همین حال و هواها نماز صبح رو ادا کردیم و وسایلمون رو جمع و جور. افتاب نزده با در دست داشتن صبحانه محیا شده توسط اقا داوود و دوستان زدیم به کویر تا طلوع خورشید رو از زیر شن های طلایی رنگ کویر نظاره گر باشیم و یه شروع دوباررو به تماشا بایستیم.


طبق وعده صبحانه رو تو کویر خوردیم. و چه حال و هوایی. شتر ها هنوز خواب بودند که کویر نوردیمون رو شروع کردیم. خنکای صبح بود که یکدفعه خرگوشی از زیر بوته ها زد بیرون. با گوشای درازش از ترس شکار شدن این سو و اون سو میدوید. چه منظره کمیابی!


کفشارو از پا دراوردیم و ماسه هارو زیر پاهامون محسوس کردیم. یکی دو تپه اونور تر یه جای مناسب برای غلط خوردن پیدا کردیم و هر کس هر ان چه در چنته داشت رو کرد. از هنر عکاسی و اسلو گرفتن گرفته تا مدفون شدن و غلط خوردن و پشتک و وارو زدن و چرخ وفلک!انگار رقابت های پار المپیک بود و ما هم افتخار آفرینان یک نبرد حیاتی.

بعد تخلیه ته مونده انرژی جامونده از کودکی به سمت تاکسی ها برگشتیم تا به سمت مقصد بعدی یعنی ارامگاه پیر حاجات حرکت کنیم.


مسیر طولانی کویر حلوان تا روستای پیر حاجات چیزی در حدود ۲ ساعت بود و جاده اون پر از برامدگی ها و فرورفتگی ها ،که انصافا تجربه به شهربازی رفتن رو هم برامون مهیا کرد. در طول مسیر شترهای زیادی رو دیدیم که تازه از خواب بیدار شده بودند و با چشمای پف کرده دنبال خارای تازه برای صبحانشون میگشتن.

بعد از یه خواب حسابی توی تاکسی بالاخره ساعت 3 به روستای پیر حاجات رسیدیم.


روستای زیبایی بود و علاوه بر ارامگاه حضرت پیر حاجات در قسمت جنوبی از یک بافت قدیمی هم برخوردار بود.
گردش روستارو با زیارت مقبره شروع کردیم

در قسمت غربی پشت بام مقبره درختی وجود داشت معروف به درخت مراد که البته به دلیل لاغری بسیار مورد باور دوستان قرار نگرفت و بعضا مورد تمسخر هم قرار گرفت. امیدوارم درخت جان بزرگواری کنند و ببخشند!

پس از زیارت و بازدید از بافت قدیمی به سمت شهر طبس به راه افتادیم تا از ارگ کهن طبس و باغ گلشن بازدید کنیم.

ارگ کهن مخروبه ای بیش نبود و هیچ اطلاعاتی هم در مورد تاریخچه آن وجود نداشت اما باغ گلشن فضای زیبا و فرح بخشی داشت که در این شهر خشک خصوصا در فصل تابستان میتونه نقش تعیین کننده ای در تسلی دادن به مردم بومی طبس داشته باشه.


بعد از بازدید از باغ گلشن به سمت سیاه چادر ها برگشتیم تا با پذیرایی ناهار اقا داوود خستگی رو از تن دور کنیم.
بعد از نهار هوا اندکی گرم شده بود و سنگینی هوای بزالود در چادر غالب بود.! بعد از استراحتی کوتاه به بیرون از چادر رفتیم. خنکای عصرگاهی هوای سرمون رو حسابی عوض کرد و دم نوش کوهی یکی از چادرنشین ها سرحالمون اورد. همه چیز خوب بود و اش عصر گاهی اقا داوود بهترشم کرد.

بعد از صرف اش به همراه تعدادی از دوستان تا دره کال جنی پیاده روی کردیم تا هم عرض ارادتی بکنیم به جنهای ساکن و هم خداحافظی مودبانه ای داشته باشیم. منظره دره از بالا حقیقتا حیرت انگیز بود و عظمت اون ملموس تر از زمانی که طولش رو پیمایش میکردیم احساس میشد.


دره تشکیل میشد از دیواره های تیزی که با یک تلنگر ادم روبه قعر مرگ فرو میبرد و وسوسه ترسناک سقوط که همه جا حضور داشت.
دیواره های مقابل دره از پنجره هایی دست ساز برخوردار بود که تاریکی مهارنشدنیی از عمقشون ادم رو به درون خودش جذب میکرد و حس نا اشنایی ازشون منتقل میشد.


میگن این پنجره ها از اسرار ناشناخته دره هستند چون ظاهری کاملا دست ساز دارند اما در موقعیتی قرار دارند که نه منطقیه و نه شدنی که کسی اونجا چنین چیزی رو بسازه.
تو وسوسه کنجکاوی و کاوش در اسرار دره بودیم که هوا رو به تاریکی رفت.
مسیر روبه سیاه چادر ها برگشتیم.
دیگه هوا تاریک شده بود.
بعد از صرف شام(لوبیاپلو) تنها فرصت جمع اوری وسایل رو داشتیم.
وسایل رو جمع و جور کردیم و چادر رو تر و تمیز تحویل اقا داوود دادیم

اینجا بود که گروه به دو دسته تقسیم میشد و جمعی از همراهان میرفتند برای صعود قله تفتان.
مابقی به سرپرستی اقای خسروی راهی میشدیم به روستای خسرو آباد و منزل دخترخاله مهربان ایشون.
ساعت8 به منزلشون رسیدیم و با مهمان نوازی گرم خودشون و خانواده خوبشون مواجه شدیم.
بعد از گپ و گفتی صمیمانه استراحت شبانه مفصلی کردیم.
صبح پس از نماز صبح و صرف صبحانه خوشمزه به همراهی یکی از اقوام اقای خسروی راهی گشت و گزار روستا شدیم.
حقیقتا روستای زیبایی بود و هوای ابری و خنک باعث زیباتر شدن منظره نخلستان ها هم میشد.


از اسیاب ابی روستا و نخلستان های بینظیر بازدید کردیم و نهایتا با جمع اوری وسایل راهی ایستگاه راه اهن شدیم.

ساعت ۱۱صبح 6 فروردین قطار به سمت تهران حرکت کرد و خاطره یک سفر دلنشین به طبس رو برای همیشه درذهن هامون ثبت کردیم.

نظرات (5)

 • محمود خسروی

  محمود خسروی

  02 خرداد 1396 at 10:54 |
  سلام
  ممنون از گزارش خانم فرزانه شباهنگ و یک نکته: روستای نام برده شده در بخش پایانی گزارش خسرو آیاد می باشد نه خرو .
  • فاطمه عفتی

   فاطمه عفتی

   05 خرداد 1396 at 00:36 |
   سلام ، ممنون ، تصحیح شد.
 • حمید فوقانی

  حمید فوقانی

  23 بهمن 1395 at 21:30 |
  سلام سرکار خانم عغتی
  با توجه به ایام نوروز ومشکل جدا شدن از خانواده پیشنهاد میشود اگر امکان دارد با اخد نظر دوستان به بعد تعطیلات موکول گردد.باتشکر
  • فاطمه عفتی

   فاطمه عفتی

   28 بهمن 1395 at 21:09 |
   سلام علیکم
   متاسفانه اجرای برنامه بعد از تعطیلات امکانپذیر نیست به دو دلیل :
   ۱_ برنامه چند روزه هست و بعد از عید تعطیلات نداریم و اکثر دوستان نمی تونند مرخصی بگیرند .
   ۲_ بهترین زمان برای اجرای این برنامه اسفند و فروردین است.
 • محمود خسروی

  محمود خسروی

  01 دی 1395 at 12:06 |
  سلام وقت بخیر ان شالله داوطلب این برنامه هستم. اما ان شالله در مشهد یا طبس به گروه ملحق خواهم شد

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.