طبیعت گردی تخت سلیمان. غار کرفتو 20 الی 22 اردیبهشت 96

تاریخ برگزاری: 13960220

طبیعت گردی تخت سلیمان. غار کرفتو 20 الی 22 اردیبهشت 96

هماهنگ کننده (مادر خرج):

سید محمد حسین آقایی پور

شماره همراه: 09192191485

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک تجارت: 0414-5040-8310-5859

گزارش نویس:

زهرا سلیمی

مخابرات:

زینب سادات کاشانی

پشتیبان:

مهدی بشیری

مهمانان:

زینب السادات کاشانی

تاریخ و ساعت تجمع:

عصر چهارشنبه 20 اردیبهشت

محل تجمع:

میدان آزادی، ابتدای لشگری (جاده مخصوص)، زیر اولین پل عابر پیاده

تاريخ و محل برگشت:

شامگاه جمعه 22 اردیبهشت. میدان آزادی

اقامت:

مهمانپذیر - خانه محلی

برنامه های جانبی:

زیارت قیدار نبی (ع)

مهلت ثبت نام:

یکشنبه 17 اردیبهشت
دویست هزار تومان + مطالعه بخش "توضیحات و تذکرات"

توضیحات و تذکرات:

توجه

1 - داوطلبانی که در یکسال گذشته (20 اردیبهشت 1395 تا کنون) کمتر از 10 برنامه گروه را شرکت نموده اند، مشمول 10% اضافه پرداخت هزینه میگردند. (220 هزار تومان)

 

2 - داوطلبانی که در یکسال گذشته (20 اردیبهشت 1395 تا کنون) بیش از 25 برنامه گروه را شرکت نموده اند، مشمول 10% تخفیف در پرداخت هزینه میگردند. (180 هزار تومان)

 

3 - داوطلبانی که در سابقه پروفایل سایت (از ابتدا تا کنون) بیش از 70 برنامه گروه را شرکت نموده اند و همچنین در یکسال گذشته حداقل در 5 برنامه گروه شرکت کرده اند، مشمول 10% تخفیف در پرداخت هزینه میگردند. (180 هزار تومان)

 

4 - اعضای فعال ایستگاه صلواتی مشمول 15% تخفیف در پرداخت هزینه می گردند. (170 هزار تومان)

 

 

نکته: ملاک تعداد حضور برنامه ها (شامل برنامه های گروه، جلسات، ایستگاه صلواتی، افطار و...)، آنهایی است که در پروفایل شخصی افراد در سایت درج شده است.

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

ان شاءالله

چهارشنبه 20 اردیبهشت حرکت عصر از تهران

شبمانی در ماهنشان

پنجشنبه

بازدید از قلعه بهستان (دودکش جن)

بازدید از تخت سلیمان

بازدید از زندان دیو

شبمانی خانه محلی

جمعه

بازدید از دریاچه زندان برنجه

بازدید از غار کرفتو

 

شرایط و مراحل ثبت نام در برنامه:

هواشناسی منطقه

 

شبمانی اول

زنجان - ماهنشان - مرکزی - ماهنشان

ماهنشان سایت freemeteo

 

 

شبمانی دوم

هواشناسی تخت سلیمان Freemeteo

 

 هواشناسی دقیق روز پنجشنبه - تخت سلیمان

بل

لوازم مورد نیاز

کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که حداقل 72 ساعت از تاریخ صدور آن گذشته باشد - کفش و پوشاک مناسب فصل - کاپشن گورتکس - غذا برای مدت برنامه - آب برای مدت برنامه - میوه یا آب میوه - تنقلات - بطری آب - لیوان - قاشق - چاقو - مسواک - مایع صابون یا صابون کاغذی - دستمال کاغذی و ... - سایر لوازم شخصی - طناب انفرادی و کارابین پیچ - کیف کمک های اولیه - داروهای خاص مصرفی با هماهنگی سرپرست - کیت بقاء - دفترچه بیمه - پول نقد و کارت بانکی - کارت شناسایی عکس دار - عینک آفتابی - زیرانداز انفرادی

ره توشه پیشنهادی:

جی پی اس، دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

خدمات:

وسیله نقلیه در اختیار

شبمانی اول مهمانپذیر

شبمانی دوم خانه محلی

در محل های شبمانی آب، سرویس و حمام موجود است

مشروح گزارش :

قلاب سفر گروه کوله گردی شهید ورکش حوالی تکاب گیرکرد و ما رو برای تماشای زیبایی های مخفی شده توی خاکش به سمت خودش کشوند؛

چهاشنبه 20 اردیبهشت ساعت 3 بعدازظهر قراربچه های گروه زیر اولین پل عابر پیاده اتوبان لشگری بود.

قبل از همه آقای آقایی پور سرپرست گروه به محل قرار رسیده بود و حوالی ساعت 3 و ربع همه بچه های سفر خانم نبوی خانم کاشانی و خانم سلیمی به محل رسیدن و ما سفرمون رو به سمت تکاب آغاز کردیم.

فاصله 333 کیلومتری تهران تا زنجان رو با ترافیک کمی که اوایل اتوبان کرج- قزوین بود پشت سرگذاشتیم و پس ازگذشتن از کناردشت های کلزا که تمام تصویر اطراف جاده رو با رنگ زرد زیبای خودش پرکرده بود

 به زنجان رسیدیم.

ساعت حوالی7 و نیم غروب بود و ما بعد از توقف کوتاهی سفرمون رو به سمت ماهنشان که قرار بود محل اسکان شبانه ما باشه ادامه دادیم.

ماهنشان که به کوه‌های رنگینش معروفه؛ در فاصله 113 کیلومتری زنجان قرار گرفته. در ابتدا نام این شهرستان "مادنشان" بوده که به علت قدمت زیاد و پیدا شدن آثاری از زندگی قوم ماد در این دیار به این نام معروف بوده و بعد ها در محاوره زبان به "ماهنشان" تغییر نام داده.

 

 حوالی ساعت 9 و نیم شب بعد از گذروندن جاده پرپیچ و خم اما ساکت وکم تردد زنجان ماهنشان؛ به شهر ماهنشان رسیدیدم بعد از گشتی توی شهر و اقامه نماز توی یکی از مسجدهای شهر برای استراحت به محل اسکان که اتاقی از یک مسافرخونه ی کوچیک محلی بود رفتیم و این طور نیمه روز اول سفر برای ما تمام شد.

صبح ساعت 6:30 از ماهنشان خداحافظی کردیم و مسیرمون رو برای دیدن کوه های رنگی که معروف هستند به " آلا داغ لار" ادامه دادیم.کوه های رنگی حد فاصل ماهنشان و روستای رضا آباده و بعد از 20 دقیقه در هر دو طرف جاده نوارهای قرمز و سفید رنگ کوه ها خودشون رو نمایان می کنند.

 

 

نکته جالبی که توجه همه ما رو به خودش جلب کرد، وجود گلهایی بود که پای تپه ها و کوه ها روییده بود و زیبایی محیط رو دو چندان می کرد.

 

 

بعد از صرف صبحانه کنار کوه های" آلا داغ لار " حرکتمون رو به سمت قلعه بهستان با نام دیگه ی کهن دِژ آغار کردیم. قلعه بهستان در نزدیکی روستای بهستان و در کنار رود قزل اوزن جای گرفته؛ دیرینگی این دژ به دوره مادها برمیگرده؛ بنای نخستین این دژ منسوب به دوره ساسانی است اما در دوره اسلامی و سده های ۵ تا ۷ هجری مورد استفاده بوده است. بقایای دژ بهستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 

سازندگان قلعه با در نظرداشتن طرح اولیه، اقدام به کندن کوه و تخلیه خاک‌ها و سنگ‌ها کرده‌اند و اتاق‌ها را بوجود آوردند و به هر تعدادی که به اتاق‌های آن اضافه شده راه‌های ارتباطی آنها به مجموعه نیز بصورت دالان‌هایی افزوده شده است. برخی از مردم محلی این آثار را به دلیل شکل عجیبشان "دودکش جن" یا " تخت دیو" می نامند.

 

شکل دودکش، در واقع نوعی سنگ قارچی‌شکل است که براثر فرسایش پدید آمده و به مناره‌ای بلند و نازک می‌ماند که سنگ دیگری روی آن قرار گرفته است و در اصطلاح زمین‌شناسی دودکش پری (Hoodoo) نامیده می‌شود.

 

فضای کلی قلعه به سه دسته شامل اتاق‌ها، دالان‌ها و راه‌پله‌ها تقسیم می‌شده که گاه دارای سقفی تیزه‌دار و دارای محل‌هایی به شکل مثلث یا مدور روی دیوارها برای قرار گرفتن پیه‌سوز بوده‌. این دژ دارای راه‌پله‌های زیگ‌زاگی در ضلع‌های غربی و شرقی است که روزگاری از پایینی‌ترین قسمت ضلع شمالی آن شروع می شده.راه‌پله‌های ضلع شمال غربی قلعه به عنوان یکی از مناطق دست نخورده و سالم دژ بهستان است که بالای این پله‌ها، اتاقی به شکل طاق محراب‌های مسجد دوران اسلامی تزئین شده متعلق به دوره اسلامی وجود دارد و راه‌پله‌های زیاد با عرض یک متر نیز اقتباس از این سبک معماری است. هم اکنون به دلیل تخریب زیاد تنها با عملیات کوهنوردی می‌توان بر بالای قلعه با تخته سنگهای عظیم مسطح آن رسید. قسمت بالای قلعه با گچ اندوده شده و داخل آن حوضی با ابعاد ۷ در ۳ متر و از جنس سنگ و ساروج قرار دارد که با استفاده از لوله‌های آب گلی نیم‌متری به اسم "گنگ" آب آن تأمین می‌شده‌است.

 

بعد از حدود یک ساعت گشت زدن در حوالی قلعه بهستان و تماشای حوضچه های پرورش ماهی قزل آلای اهالی روستا از بلندی قلعه؛ به سمت تخت سلیمان حرکت کردیم و در مسیر از روستای انگوران که از توابع شهرستان دندی هست و بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه رو داره؛ گذشتیم. نکته جالبی که این معدن برای مسافران جاده داره وجود چندین کیلومتر تله کابین برای حمل مواد معدنی است که نمای دیدنی را در طول مسیر ایجاد کرده.

 

بعد از حدود سه ساعت طی مسیر حوالی ساعت 12:30 به روستای نصرت آباد سفلی رسیدیم؛ جایی که قرار بود میزبان سکونت شبانه ما در این روستا باشد. منزلی روستایی و تمیز با اهالی مهربان و مهمان نواز. بعد از مستقر شدن در منزل و اقامه نماز و صرف ناهار با انرژی مضاعف به سمت تخت سلیمان که در 5 کیلومتری روستای نصرت آباد واقع بود حرکت کردیم.

 

 

آسمان ابری بود و هوا در بی نهایت زیبایی غوطه ور؛ خبری از آفتاب سوزان نبود و نم باران صورت هایمان را نوازش میکرد که به ورودی مجموعه ی تخت سلیمان که به عنوان یکی از مهم‌ترین و مشهورترین مراکز تاریخ تمدن ایران و جهان و یکی از 4 اثر ملی ثبت شده کشور در فهرست آثار تاریخی جهان است رسیدیم.

 

تخت سلیمان به مساحت 124 هزار مترمربع که در ادوار مختلف محل سکونت مادها، اشکانیان، ساسانیان مغول‌ها بوده و به روایتی محل تولد زرتشت پیامبر می‌باشد.

 

 

قلعه تاریخی تخت سلیمان بازمانده از دوره ساسانیان با بخش‌های مختلفی همچون آتشکده آذر گشسب به عنوان یکی از مهمترین آتشکده های دوره ساسانی، آتشکده شاهی و جنگ آوران، ایوان خسرو، معبد آناهیتا، آتشگاه‌های کوچک و دروازه ها و دیوارهای مستحکمش از بناهای مهم تاریخی جهان به شمار می‌رود.

 

تمام آثار آن درون یک حصار و دیوار بیضی شکل بنیان گرفته که دور تا دور آن دشتی گسترده است. حصار بیرونی از سنگ های لاشه ای به ابعاد مختلف به ضخامت 5 متر و ارتفاع 14 متر و محیط بیرونی 1200 متر بنا شده است.

 

 

 

لایه بیرونی حصار با سنگ های تراش دار نماسازی شده و دارای 38 برج دفاعی مخروطی شکل است بنای دیوار و حصار بیرون متعلق به دوره ساسانی است و در دوره ایلخانی نیز ضمن مرمت پاره ای از قسمت های فروریخته، دروازه جدید در مجاورت دروازه جنوبی عهد ساسانی احداث شده.

 

 

آبا قاخان برادر زاده هلاکو خان که به دین اسلام گرویده بود بر روی ویرانه های تخت سلیمان مسجدی بنا کرد که آن نیز بعدها ویران شد و تنها کاشی هایی با نقوش و خط برجسته از آن به جا مانده است. مجموعه باستانی تخت سلیمان قبل از اسلام به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان به شمار می‌رفت اما در سال 624 میلادی و درحمله هراکلیوس، امپراطور رومیان به ایران تخریب شد.

 

 

بکارگیری سنگ‌های تراشدار و آجرهای بزرگ در ساخت این بنای تاریخی و واقع شدن دریاچه عجیب و همیشه جوشانی به عمق تقریبی120 متر در وسط این مجموعه جلوه زیبا و خاصی به این مکان تاریخی بخشیده است.

 

درجه حرارت آب این دریاچه در تابستان و زمستان یکسان و در حدود 21 درجه است و همین موضوع ثابت می کند که آب آن از سفره‌ای زیر زمینی در عمق بسیار زیاد تامین می شود.

 

بعد از دیدن تخت سلیمان به سمت زندان سلیمان که در سه کیلومتری آن واقع شده است حرکت کردیم .زندان سليمان که تپه‌ای است به ارتفاع يکصد متر از سطح زمين، و مخروطی شکل، زمان ساسانيان محل قربانی و نيايش موبدان زرتشتی بوده و البته بقايای بناهای دور مخروط زندان سليمان، نشانگر اهميت اين محل مقدس می‌باشد. موبدان پس از نيايش در محل و استفاده از برسم، حيوان در نظر گرفته شده را برای قربانی کردن به جايگاه مخصوص می‌بردند تا نذر آتشکده کنند. احتمالاً دوهزار سال پيش مخروطی که امـروز خا لی از آب است و در دهانه تپه قرار دارد، پر از آب بوده و بقا يای آب‌ انبارهای اطراف مخروط، نشانگر غيرقابل استفاده بودن آب اين دهانه و درياچه درون آن است؛ اما به مرور زمان و بر اثر حجم رسوبات و فرو ريختن به دهانه، شکاف‌های اين درياچه که در عمق ۱۰۰ متری قرار داشتند، بسته شده و مخروط خشک شده است.

 

 

اهالی محل این کوه زیبا را بنام زندان سلیمان یا زندان دیو می‌شناسند و معتقدند که حضرت سلیمان دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی می‌کردند در این کوه زندانی می‌کرده‌ است. این نام نیز با توجه به نسبت دادن محل به حضرت سلیمان بر این کوه گذاشته شده است.

 

غروب نزدیک بود و برنامه بعدی گروه دیدن آبشار قینرجه و همین طور رفتن به آبگرم بکر و زیبای روستای قینرجه. تصمیم گرفتیم زودتر از زندان سلیمان حرکت کنیم تا وقت بیشتری را برای دیدنی های قینرجه داشته باشیم؛

 

 

دوباره به جاده زدیم حدود نیم ساعت بعد کنار آبشار زیبای قینرجه بودیم، آبشاری که طبق گفته اهالی روستا امسال یکی از پرآب ترین روزهای خود را می گذراند. بعد از عکاسی کنار آبشار و خیس شدن از ایستادن زیر آبشار به سمت آبگرم حرکت کردیم.

 

 

 

 

 

ساعت 7:05 دقیقه بعدازظهر بود به روستای قینرجه رسیدیم از اهالی مکان آبگرم را پرسیدیم و همه اشاره به انتهای روستا داشتند جاده خاکی روستا حرکت ماشین را کند تر میکرد و انتظار ما رابرای دیدن آبگرم بیشتر.

 

ساعت 7:15 بود که به آبگرم رسیدیم یک در نرده ای نه چندان بلند که دو تپه ی بلند را بهم پیوند می زد.

 

 

آب تنی توی همچین آب گرم زیبایی می تونه یکی از خاطره انگیز ترین تجربه های هرکسی باشه. وجود سه حوضچه آب گرم که هرکدومش چند چشمه درونش داشت و از کنار این حوضچه ها رود آب یخی می گذشت.

 

 

 

هوا دیگه تاریک شده بود و ما باید به روستای نصرت آباد که محل اسکانمون بود برمیگشتیم؛ خسته بودیم اما وعده ی پختن آش دوغ محلی توسط خانم کریمی همسر صاحب خونه ای که ما داخلش سکونت داشتیم؛ اشتیاق برگشتن به خونه رو چند برابر میکرد. ساعت از 9 شب گذشته بود که به خونه رسیدیم و بعد از اقامه نماز انتظار تموم شد و آش دوغ خوش مزه ای که خانم کریمی آماده کرده بود رو دور هم خوردیم و این طور دومین روز سفر به پایان رسید.

 

صبح ساعت 6:30 قرار بود از خونه بیرون بزنیم و به سمت زندان برنجه حرکت کنیم اما با یک ساعت تاخیر که برای صرف صبحانه پیش اومده بود؛ ساعت:7:30 از خونه بیرون زدیم. مسیر روستای برنجه حدودا 15 کیلومتری جاده تخت سلیمان تکاب قرار داره برای رسیدن به روستای برنجه از کنار دریاچه سد ساروق گذشتیم و ساعت 8:30 دقیقه به برنجه رسیدیم انتهای روستا ماشین رو پارک کردیم و با بره های گله ی گوسفندی که از مقابلمون می گذشت عکس یادگاری گرفتیم.

 

 بعد از گذشتن از یک دشت زیبا و بالا رفتن از یک تپه نه چندان پرشیب به یک شکاف وسیع رسیدیم؛

 

در ابتدا من گمان می کردم که زندان برنجه همین شکافی هست که بالای اون ایستادم و به درونش نگاه میکنم اما بعد از توضیحات آقای سرپرست متوجه شدم که زندان برنجه بالای تپه قرار داره؛ بعداز گذشتن از شکاف و

 

پیمایش مسیر به سمت بالای تپه زندان برنجه با تمام ابهت و زیباییش، ‌ظاهر شد و همه مارو به حیرت انداخت.

 

 

بعد از گشتی اطراف زندان برنجه زدن و دیدن مناظر اطراف به پایین تپه برگشتیم و ساعت 9:45دقیقه راهمون رو برای رسیدن به غار کرفتو در پیش گرفتیم.

 

برای رسیدن به غار کرفتو ابتدا باید به تکاب می رسیدیم و بعد از گذشتن از تکاب به جاده تکاب سقز وارد شدیم و به سمت روستای بایزید آباد که محل غارکرفتو هست مسیر رو ادامه دادیم.

 

بعد از گذشتن از روستای بایزیدآباد به غار کرفتو رسیدیم؛ بزرگترین غار دست کند ایران.

 

کرفتو در زبان کردی به معنای فتح شده و گرفته شده است؛ این غار که در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر دیواندره در استان کردستان ایران قرار گرفته.

 

 این غار، در بخش کرفتو از توابع دیوان دره واقع شده و در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌.

 

کتیبه‌ای یونانی بر سردر یکی از اتاق های طبقه سوم این غار وجود داره که از این غار به عنوان معبد هراکلس نام برده در معماری این غار علاوه بر ایجاد اتاق‌ها و راهروهای عبوری، سعی شده تا اتاق‌ها با هم مرتبط باشند. نورگیرهایی به سمت بیرون تعبیه شده و بر دیوارهای غار در بعضی از اتاق‌ها نقوشی به صورت تجریدی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده‌.

 

 

با توجه به پژوهش‌های صورت گرفته، در دوران میان‌زیستی کرفتو در زیر آب بوده‌ و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب بیرون اومده. غار کرفتو از غارهای آهکی و طبیعی است که در ادوار مختلف تغییرات و دگرگونی‌های عمده و دخل و تصرفات زیادی در اون به وجود اومده .در حال حاضر طول غار حدود ۷۵۰ متر هست

 

 

و راههای فرعی متعددی از اون منشعب می‌شه غار چهار طبقه داره و حجاران هنرمند، به زیبایی فضاهایی رو در مدخلهای غار تراشیده و اتاقها، راهرو و دالانهای متعددی رو به وجود آوردند. دیدن غار بیشتر از یک ساعت طول کشید و بعد از دیدن غار کرفتو به سمت تهران حرکت کردیم.

 

نماز ظهر رو در مصلی شهر تکاب خوندیم و به سمت تهران حرکت کردیم؛ در بین راه به شهر خدابنده از توابع زنجان رسیدیم و برای عرض سلام به بارگاه مقدس حضرت قیدار نبی مشرف شدیم. بقعه قیدار نبی مربوط به سده ۷ و ۸ ه. ق. است و در خدابنده، مرکز شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۱۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

 

قیدار نبی یا قیدار بن اسماعیل بن ابراهیم بنا به شواهد بحارالانوار؛ جد سی ام پیامبر اسلام و به نقل تاریخ یعقوبی، اسماعیل نبی دوازده پسر داشته که قیدار بزرگترین پسر او و پس از او جانشین پدر و پیامبری را به عهده داشته است. قیدار در لغت یعنی سیاه پوست.

 

انتساب این بقعه به قیدار نبی با استشهاد ۶۵ نفر از علمای طراز اول (از جمله رجالی معاصر آیت الله مرعشی نجفی) مورد تأیید قرار گرفته‌. این بقعه در زمان بلغار خاتون، زن غازان خان تخریب و مجدداً در سال ۷۱۹ قمری احداث شد. در تاریخ ۱۳۱۹ قمری این بقعه توسط شخصی بنام امیرافشار جهانشاه خان مرمت شد. ساعت از 4 گذشته بود که شهر خدابنده رو ترک کردیم و راهی تهران شدیم و حدود ساعت 8:30 شب به تهران رسیدیم و سفر سه روزه ما به پایان رسید.

 

 

نظرات (1)

 • حمید فوقانی

  حمید فوقانی

  15 ارديبهشت 1396 at 15:16 |
  سلام جناب آقای آقایی
  متمنی است اسم آقای علی اکبر جهانشیری بعنوان مهمان نوشته شود.ایشان در تور کویر مصر حضور داشتند
  با تشکر و قدردانی

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.