قله آزادکوه ، 14 و 15 تیر 1397

تاریخ برگزاری: 13970414

قله آزادکوه ، 14 و 15 تیر 1397

هماهنگ کننده (مادر خرج):

محمد صالح خندق آبادی

شماره همراه:09122439755

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک سامان: 6219861026752799

 

گزارش نویس:

زینب مشاعی

مخابرات:

زینب مشاعی

نوع برنامه:

کوهنوردی

سطح برنامه:

سنگین

تاریخ و ساعت تجمع:

6 صبح پنجشنبه 14 تیرماه

محل تجمع:

میدان آزادی ابتدای جاده کرج زیر پل عابر پیاده

تاريخ و محل برگشت:

جمعه 15 تیرماه

اقامت:

چادر

مهلت ثبت نام:

شنبه 2 تیر

هزینه برنامه

1- اعضای فعال ایستگاه صلواتی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل هفت بار توفیق خدمت در ایستگاه داشته اند، 90.000 تومان.
2 - همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بیش از 25 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 90.000 تومان.
3 - همنوردانی که در سابقه پروفایل سایت (از ابتدا تا کنون) بیش از 70 برنامه گروه را شرکت نموده اند و همچنین از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، حداقل در 5 برنامه گروه شرکت کرده اند، 90.000 تومان.
4 – همنوردانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، بین 10 تا 25 برنامه شرکت نموده اند، 100.000 تومان
5 - داوطلبانی که از یک سال قبل از اجرای برنامه تا زمان اجرای برنامه، کمتر از 10 برنامه گروه را شرکت نموده اند، 110.000 تومان
نکته: ملاک تعداد حضور برنامه ها (شامل برنامه های گروه، جلسات، ایستگاه صلواتی، افطار و...)، آنهایی است که در پروفایل شخصی افراد در سایت درج شده است.
چنانچه در برنامه ای حضور داشتید و در پروفایل شما درج نشده، لطفا برای اصلاح آن به سرکار خانم عفتی پیام دهید.

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

حرکت از تهران ساعت 6 صبح پنجشنبه 14 تیرماه

 

مسیر صعود از دره وارنگه رود

مسیر بازگشت از دره کلاک

 

بازگشت: شامگاه جمعه 15 تیرماه

لوازم مورد نیاز

کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که حداقل 72 ساعت از تاریخ صدور آن گذشته باشد - کفش و پوشاک مناسب فصل - کوله حمله - کاپشن گورتکس - غذا برای مدت برنامه - آب برای مدت برنامه - میوه یا آب میوه - تنقلات - بطری آب - لیوان - قاشق - چاقو - مسواک - مایع صابون یا صابون کاغذی - دستمال کاغذی و ... - سایر لوازم شخصی - طناب انفرادی و کارابین پیچ - کیف کمک های اولیه - داروهای خاص مصرفی با هماهنگی سرپرست - کیت بقاء - پول نقد و کارت بانکی - عینک آفتابی - کیسه خواب - زیرانداز انفرادی - چادر - زیرانداز چادر - چراغ پیشانی - باطری اضافه - سرشعله و کپسول برای هر چادر - پک ظروف کوهنوردی شامل قابلمه و کتری برای هر چادر - باتون

ره توشه پیشنهادی:

جی پی اس، دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

خدمات:

وسیله نقلیه

راهنما

مشروح گزارش :

زمان بندی:

۶:۵۰ حرکت از ازادی

۹:۵۰ محل پارک ماشین

۱۰:۱۰ شروع کوهپیمایی

۱۱:۲۰ صبحانه

۱۲ حرکت

۱۴:۱۵ ناهار

۱۸:۳۰ کمپ 

۴ بیدارباش جمعه 

۶ حرکت صبح جمعه

۸ گردنه چورن

۹:۴۵ قله

۱۰:۱۵ برگشت

۱۱ چورن

۱۵ کلاک 

۲۰:۳۰ تهران 

 

 

به نام " او "

 

چو از دستش خورم باده منم آزاد و آزاده

چو پیش او زمین بوسم به بالای سماواتم

 

برنامه دو روزه آزادکوه در تاریخ ۱۴ و ۱۵ تیر ۹۷ به سرپرستی اقای خندق ابادی و با حضور ۹ نفر از همنوردان خوب و مهربان برگزار گردید. برنامه متشکل از دو نفر خانم و ۸ نفر آقا بود. قرار اولیه ساعت ۶ صبح پنجشنبه  زیر اولین پل عابر پیاده جاده کرج بود. اما متاسفانه بخاطر تاخیر ماشین باعث شد ساعت ۶:۵۰ حرکت کنیم. مسیر آزادکوه از جاده چالوس،به سمت گچسر و روستای وارنگه رود میباشد. متاسفانه از قبل سد امیرکبیر ترافیک شروع شد که ما را حدود یک ساعتی معطل خود کرد. در طول مسیر هم زمانی برای خرید نان و خوراکی و استفاده از سرویس بهداشتی صرف شد. با احتساب همه اینها ساعت ۹:۵۰ به ابتدای مسیر کوهپیمایی رسیدیم. بعد از پیاده شدن و جمع و جور کردن وسایل و تقسیم چادر ساعت ۱۰:۱۰  با کوله های سنگین شروع به حرکت کردیم. مسیر از وسط راهی شبیه دره پهن و عریض شروع شد..هوا صاف و افتابی و البته نه چندان گرم. رودخانه بسیار زلال و پرآب .

IMG_20180723_060136_319.jpg

بعد از گذر از مسیری با شیب بسیار ملایم و آسان در ساعت ۱۱:۳۰ به محل صبحانه رسیدیم که به نام دره شیر کمر معروف است. جایی که اولین رودخانه فرعی از سمت چپ به وارنگه رود ریخته میشود و چند درخت بید در ابتدای دره دیده میشود. و کمی بالاتر از درختان بید اولین چشمه ای بود که در مسیر مشاهده کردیم. سایه دلپذیری داشت و باد خنکی میوزید. یکی از همنوردان به دلایلی تصمیم به برگشت گرفتند. بعد از صرف صبحانه و برداشتن آب،  ساعت ۱۲ شروع به حرکت کردیم از عرض رودخانه رد شدیم و به سمت بالا ارتفاع گرفتیم. در طول مسیر چندین بار از رودخانه باید عبور کرد تا وارد پاکوب شوید. تا در ساعت ۱۲:۴۵ به چشمه دوم رسیدیم .که به نظر اب بهتری از چشمه قبلی داشت.

مسیر شیب ناچیزی داشت فقط در بعضی قسمتها شیب به چشم می امد و البته سنگینی کوله ها هم بیشتر احساس میشد. از اینجا به بعد مسیر سرسبزتر و زیباتر جلوه میکرد.

در ساعت ۱۴:۱۵ به چشمه سوم رسیدیم که در حقیقت محیط بانی سوتک در این قسمت واقع شده بود. محیط بانی شامل یک اتاقک و یک چادر و یک سرویس بهداشتی تمییز بود. که در اتاقک تعدادی کوهنورد مشغول استراحت بودند. ما هم این مکان را برای نماز و ناهار انتخاب کردیم. بنظرم آب چشمه سوم بهترین کیفیت را داشت که من هم تمام اب مورد نیازم را از همین منطقه برداشتم. یعنی حدود ۲/۵ لیتر اب داخل کیسه اب و یک بطری یک لیتری.

IMG_20180723_060201_563.jpg

بعد از یکساعت استراحت مسیر پاکوب را به سمت گردنه سوتک با شیب متوسط ادامه دادیم. به گردنه که رسیدیم قله سوتک و قله کمانکوه را میتوان دید. بعد از مدت زمان کوتاهی استراحت و دیدن مناظر زیبای اطراف، به سمت چپ ادامه مسیر میدهیم.

از گردنه به بعد مسیر به صورت تراورس هست و شیب چندانی ندارد. تا بالاخره در ساعت ۴:۴۰ به اخرین چشمه مسیر میرسیم. اینجا آخرین جایی هست که میتوان برای ادامه برنامه آب برداشت چون از اینجا به بعد دیگر چشمه ای وجود ندارد و باید اب لازم برای شبمانی و ادامه مسیر روز دوم هم لحاظ کرد. حدود ۱۵ دقیقه استراحت کرده و مسیر را به سمت برکه و دشت کمانکوه که محل کمپ هست، ادامه میدهیم. در ادامه مسیر به گردنه ای رسیدیم که قله ازادکوه را از جبهه غربی میتوان مشاهده کرد. یعنی همان رخی که شاهزاده گردنش را کج نموده و در حقیقت زیباترین تصویر ازادکوه همین صورت اوست. با دیدن این صحنه فوق العاده زیبا خستگیمان به در رفت. واقعا صحنه جذابی بود قله آزادکوه تک و تنها ... اینکه چرا گردن کج کرده و برای چه کسی سوالی شد در ذهنم ... به قول مولوی که میگه  " ای شاهزاده داد کن خود را ز خود آزاد کن

IMG_20180723_060158_676.jpg

 بگذریم ...

حدود ۲۰ دقیقه ای مشغول عکاسی شدیم و ادامه مسیر به سمت راست از پاکوب دادیم البته با شیب ملایم. کمی جلوتر مسیر به صورت تراورس میشود تا خود کمپ. بعد از دیدن رخ زیبای شاهزاده انگار انرژی مضاعفی گرفتم و کوله بارم با وجود سنگینی، سبکتر شده بود . و دیگر بدون استراحت، یکسره تا خود دشت کمانکوه حرکت کردم.

IMG_20180723_060145_812.jpg

بالاخره در ساعت ۱۸:۳۰ به دشت رسیدیم. بعد از برپایی چادر، به منظور دیدن مناظر اطراف قدم زدم. مناظر چشم نوازی از انعکاس رخ جنوبی قله ازاد کوه و یخچال و سرماهو همراه با چادرهای رنگی رنگی در آب برکه ایجاد میشد. برکه در پای قله های یخچال و سرماهو قرار داشت که اب ان از ذوب شدن برفها تامین میشد. در محل کمپ گروههای دیگری هم بودند که به نسبت شلوغ بود. شاید حدود ۳۰ چادر برپا شده بود. غروب را گذراندیم و بعد از نماز و خوردن شام، بساط خواب را برپا کردیم .

IMG_20180723_060150_656.jpg

شب سردی را سپری کردیم. قبل از آمدنم دمای هوا و میزان باد را از سایتهای هواشناسی چک کردم که دما را ۷-۸ سانتیگراد و باد ۵ کیلومتر بر ثانیه زده بود. از انجاییکه تهران به شدت گرم بود و من هم بسیار بسیار گرمایی، و همچنین بخاطر سنگین نشدن کوله، بنابر صلاحدید خودم کیسه خواب نبردم و فقط و فقط به یک بادگیر و پتوی مسافرتی بسنده کردم. تا غروب هوا خوب بود اما کم کم هوا شروع به سرد شدن کرد. دوستان هم وقتی متوجه نیاوردن کیسه خواب من شدند یکی پس از دیگری ابراز محبت میکردند و دل من گرمتر میشد. اما من یکی پس از دیگری پیشنهاداتشان را رد میکردم نه از سر غرور بلکه بخاطر اینکه هنوز مطمئن بودم سرما در من اثری نمیگذارد و خیالشان را راحت میکردم و همچنین میخواستم خودم را بسنجم، نهایتا اگر خیلی سرد میشد آنوقت طلب کمک میکردم. خلاصه با اصرار دوستان یک پلار و یک گورتکس به دیده منت بر چشم نهادم و داخل چادر بساط خواب را پهن کردم. راستی یادم رفت، آسمان شب بسیار بسیار بسیار پر ستاره بود.  وقتی سرم را بالا کردم یک آن وارد دنیای دیگری شدم. حیف که زمان اندک بود... از حس و حالم در شب بگویم که با پوشیدن پلار و بادگیر و دستمال سر گرما را به بدنم برگرداندم اما تنها قسمتی که سرد بود نوک پنجه پا بود که با وجود پیچاندن گورتکس و پتو باز هم گرم نشد و خواب راحتی نداشتم و دعا میکردم زودتر صبح شود. خلاصه صبح حدود ساعت ۴ بیدارشدیم .تا وسایل و چادر و کوله ها را جمع کنیم و صبحانه ای بخوریم. ساعت ۶ به سمت شرق از مسیر پاکوب شروع به حرکت کردیم. پس از عبور از چند تپه و سربالایی و سرازیری  و بعضی قسمتها شیب تند و سپس گردنه خاک سرخ در ساعت ۸ به گردنه چورن رسیدیم. در گردنه چورن قرار است کوله های سنگینمان را بگذاریم و با کوله حمله بالا برویم. همچنین اینجا محل تلاقی دو مسیر وارنگه رود و دره کلاک بود، گروههای زیادی در منطقه بودند و تقریبا روز شلوغی بود. دو نفر از دوستان تصمیم گرفتند در گردنه منتظر ما بمانند. مشغول اماده کردن کوله حمله شدیم و حدود ۸:۱۵ حرکت کردیم به سمت قله. شیب نسبتا تندی داشت و خشک و حالت شن اسکی با مسیری که بخاطر زیگزاک بودنش از شدت شیب میکاست. با آهنگ حرکت ملایم ساعت ۹:۴۵ قله بودیم. قله شلوغ بود طوری که تابلو آزادکوه روی دستها میچرخید و دست به دست میشد و شاید ده دقیقه ای باید منتظر میبودی تا به دست تو برسد و عکسی به یادگار از ان داشته باشی...

IMG_20180723_060155_021.jpg

بعد از نیم ساعت استراحت و عکاسی، از مسیر شن اسکی روان و راحت به سمت پایین امدیم و ساعت ۱۱ به گردنه چورن رسیدیم. تنها جایی که در این دو روز آنتن داشتیم همین گردنه چورن و نوک قله بود. بعد از جمع و جور کردن وسایل ساعت ۱۱:۳۰ به سمت مسیر کلاک بالا که داخل دره قرار دارد، حرکت کردیم. در طول این مسیر دو چشمه وجود دارد که یکی اوایل مسیر از سمت قله بود به فاصله زمانی یک ربع از گردنه چورن و دومی تقریبا در انتهای مسیر...مسیر دره کلاک در بعضی قسمتها تند و پر شیب بود ولی پاکوب خوبی داشت.  در طول مسیر عده ای هم چادرهایشان را برپا کرده بودند. در انتهای مسیر از شیب کاسته شد و از میان روستا با مناظر زیبا عبور کردیم. صعود قله ازادکوه از مسیر دره کلاک بالا برای برنامه یکروزه اجرا میشود. ساعت ۱۵ به روستا رسیدیم و سوار بر ماشین. جاده چالوس عصر جمعه یکطرفه شد ولی در قسمتهایی با کمی ترافیک مواجه شدیم. نهایتا ساعت ۲۰:۳۰ به میدان آزادی رسیدیم.

سپاس خداوند بلندیها و آزادی و استواری ...

 

نظرات (0)

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.