دریاچه تار و هویر - 2 و 3 مرداد 93 مصادف با 26 و 27 ماه مبارک رمضان

تاریخ برگزاری: 13930502

دریاچه تار و هویر - 2 و 3 مرداد 93 مصادف با 26 و 27 ماه مبارک رمضان

هماهنگ کننده (مادر خرج):

سید محمد حسین آقایی پور

شماره همراه: 09192191485

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک تجارت: 0414-5040-8310-5859

جانشین:

احمد نظری

سرپرست فنی:

محمد رضا چاوشی

گزارش نویس:

مرضیه بنیادی

امداد و نجات

اصلان مصطفوی

مخابرات:

فاطمه خسروی

پشتیبان:

عباس کلهر

عکاس:

محبوبه علمیه

نوع برنامه:

طبیعت گردی

سطح برنامه:

سبک

تاریخ و ساعت تجمع:

پنجشنبه ساعت 14

محل تجمع:

ایستگاه متروی تهرانپارس - ساعت 13:30

تاريخ و محل برگشت:

جمعه قبل از ظهر - متروی تهرانپارس

اقامت:

چادر

برنامه های جانبی:

امکان خرید گیلاس و آلبالو محلی و ماهی قزل آلا پرورشی

مهلت ثبت نام:

ظرفیت تکمیل شد
اعضاء 35000 تومان - مهمان 45000 تومان

توضیحات و تذکرات:

از آنجایی که هر ساله با توجه به میزان بارندگی، وضعیت جاده متغیر است، ممکن است در صورت خرابی مسیر مقداری پیاده روی داشته باشیم.

در روستا یک مغازه برای خرید مایحتاج ضروری وجود دارد.

در کنار دریاچه آب برای مصرف شستشو و خوراکی وجود دارد.

لینک هواشناسی دریاچه تار

 


 

تقسیم بندی چادرها:

محمد رضا چاوشی، حسینی، ریحانه چاوشی (چادر چاوشی)

شقایق موحدیان، مرضیه اکبری (چادر موحدیان)

فاطمه باقرپور، معصومه باقرپور، رضا ارغنده، ارشیا ارغنده (چادر باقرپور)

عفت میرزاخانی، طیبه سهرابی، زهرا سروش نژاد، فرحناز بصیر (چادر میرزاخانی)

الهام عباس زاده، مریم معدنی پور، المیرا خدایی، محبوبه محسنی، مرضیه بنیادی، مهری کبیری (چادر عباس زاده)

محبوبه اسماعیل پور، زهرا پولادی، فاطمه پولادی، الهام اقدام (چادر پولادی)

سید مجید فتوحی، اصلان مصطفوی (چادر فتوحی)

آسیه لاجوردی، امیرعلی لاجوردی (چادر مصطفوی)

فاطمه خسروی، زکیه نظری (چادر نظری)

تایماز موسی زاده، محبوبه علمیه (چادر موسی زاده)

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

بازگشت


بنابه تصمیم سرپرست امکان تغییر در زمانبندی برنامه وجود دارد

لوازم مورد نیاز

کیسه خواب

سایر لوازم مورد نیاز:

کارت بیمه ورزشی سال جاری - کفش و پوشاک مناسب (کفش کتانی یا صندل سبک) ـ چراغ پیشانی و باطری اضافه - زیرانداز - غذا به مدت برنامه (یک وعده افطار و یک وعده سحری) - میوه و تنقلات و... - لباس گرم - چادر و کیسه خواب (با هماهنگی سرپرست)

ره توشه پیشنهادی:

مقداری پول نقد - دوربین عکاسی - دمپایی - کلاه و عینک آفتابی - وسایل تفریحی (توپ، بدمینتون)

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

خدمات:

وسیله نقلیه

ماهی کبابی

مشروح گزارش :

بسم الله الرحمن الرحیم

وَهُوَ الَّذِي مَدَّ الأَرْضَ وَجَعَلَ فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنْهَارًا وَمِن كُلِّ الثَّمَرَاتِ جَعَلَ فِيهَا زَوْجَيْنِ اثْنَيْنِ يُغْشِي اللَّيْلَ النَّهَارَ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ                    آیه 3 سوره رعد

و اوست كسى كه زمين را گسترانيد و در آن كوهها و رودها نهاد و از هر گونه ميوه‏اى در آن جفت جفت قرار داد روز را به شب مى‏پوشاند قطعا در اين [امور] براى مردمى كه تفكر مى‏كنند نشانه‏هايى وجود دارد.

دریاچه های تار و هویر دو دریاچه آب شیرین طبیعی در اطراف تهران هستند که روی محور چین‌دار میان دو رشته کوه قره داغ (کوه دوبرار) در شمال، و زرین کوه در جنوب واقع شده است. این دریاچه ها در مدخل کوه و در ارتفاع 3230 متری قرار دارند و سطح آب آنها در فصل های گوناگون سال متغییر است. این منطقه دارای آب و هوایی کوهستانی است و برای تفریحات آبی از جمله شنا و قایقرانی و ماهیگیری مناسب است. گروه کوهنوردی شهید ورکش در تاریخ 2 لغایت 3 مرداد برنامه طبیعت‌گردی برای بازدید از این منطقه تدارک دید و 32 نفر جهت شرکت در برنامه اعلام آمادگی کردند. طبق برنامه، افراد داوطلب برای شرکت در برنامه از ساعت 13:30 تا 14:10 در کنار خروجی متروی تهرانپارس تجمع نمودند. برای این سفر دو مینی بوس در نظر گرفته شده بود.

ساعت 14:15 به سمت دماوند حرکت کردیم در طول مسیر چند توقف داشتیم که هر یک حکایت شیرین خود را داشت. اولین توقف در پمپ بنزین بود که پس از مشاجره کوتاه چند راننده از جمله راننده یکی از مینی‌بوس ها و البته تغذیه مرکب راهوار به خیر و خوشی به حرکت منجر شد. توقف های بعدی برای خرید هندوانه، نخریدن بلال، سوار کردن یکی دیگر از دوستان، خانم خسروی و خریدن وسایل ماهی کبابی و خود ماهی بود. با افزایش ارتفاع هوا رو به خنکی می‌رفت و برای جماعت روزه‌دار مسافر، مطبوع‌تر می‌گشت. البته در این مسیر به همت سرپرست گرامی دانستیم بسیاری عوارض طبیعی پشت عوارض طبیعی دیگر هستند و دریاچه تار پشت خیلی از عوارض طبیعی دیگر می باشد!

در مسیر صعود به دریاچه تار، روستاهای دهنار، یهر، مُمج و هویر قرار گرفته که مرکز آنها روستای دهنار است. با نزدیک شدن به روستاها کم کم سر و کله خوشرنگ درختان آلبالو و سیب و مزرعه‌های سیب‌زمینی با گلهای سپید پیدا شد و همسفران از خود بیخود شده را به توقف و هم نشین شدن با طبیعت در قاب تصویر واداشت. از یکی از استخرهای پرورش ماهی، چند ماهی زنده خریداری شد و دیدن صحنه جان دادنشان عیش جماعت نازک دل را منقص کرد.

ساعت 18:30 بالاخره به دیدار دریاچه نایل شدیم و بنا به عادت مألوف عصر تکنولوژی پس از زل زدن و سیراب کردن چشم و دلمان از زیبایی دریاچه به لنزها خیره شدیم تا در گنجه خاطراتمان ثبتشان کنیم. دریاچه تار در ارتفاع 3230 متری از سطح آبهای آزاد جهان واقع شده و در اطراف دریاچه هیچ گونه پوشش جنگلی و درخت وجود ندارد و بادهای غربی سرد همیشه در تار می‌وزند. در حقیقت، موقعیت جغرافیایی منطقه‌ای که دریاچه تار در آن واقع است به گونه‌ای است که گرداگرد آن را با فواصل متفاوت کوه‌هایی در بر گرفته‌اند که وجود این ارتفاعات در کنار یکدیگر بدون آنکه دره‌ای آن را شکافته باشد موجب پیدایش گودالی شده است که دریاچه تار در آن تشکیل شده است. چادرها در مکان هموار و مناسبی در فاصله حدود صد متری دریاچه برقرار شد.

پس از اسکان، بسیاری از همسفران به کنار دریاچه شتافتند. به دلیل سرد بودن آب، امکان آب تنی در تار وجود نداشت. عده‌ای به پیاده‌روی در آب مشغول شدند؛ عده‌ای به سنگپرانی برای به هم زدن سکوت دریاچه، جمعی به تماشای قلب آرام دریاچه نشستند و البته عده ای به تمرین ماهی گیری و بادبادک بازی. علت اطلاق "تمرین" به این عمل دوستان توجیه ناکامی آنها در گرفتن ماهی و یا ارتفاع دادن به بادبادک ها نیست ابدا! از ذکر پیشنهاد بی شرمانه برخی همسفران پس از ناکامی در ماهیگیری و چشم طمعشان به ماهی‌های پرورشی که یک بار جان شیرینشان را گرفته بودیم در می‌گذریم. البته این مسأله خیلی هم وابسته به مهارت دوستان نیست چون دریاچه تار زمانی زیستگاه ماهی‌های قزل‌آلای رنگین کمان بوده است اما با توجه به آنکه این دریاچه چند سالیست از حالت بکر خود خارج شده و ماهیگیری در دریاچه توسط سازمان محیط زیست ممنوع اعلام شده بعید نیست که دیگر به دلیل صید بی‌رویه، ماهی زیادی در دریاچه وجود نداشته باشد.

کم کمک خورشید دامان خود از دست صحرا جمع کرد و نشاط و جنب‌وجوش افطار در میان جمع روزه‌داران افتاد. در همین زمان گاز پیک نیکی همسفران فرهنگی که اتفاقا در نزدیکی چادرها قرار داشت هنگام روشن‌شدن شعله‌ور شد. سرپرست گروه با مشاهده این اتفاق و برای جلوگیری از عواقب جبران ناپذیر آن در یک حرکت برق‌آسا گاز پیک نیکی را به سمت یکی از همسفران، آقای نظری... ببخشید! به سمت مخالف چادرها پرتاب کردند و پس از دور کردن آتش از چادرها به اطفای حریق پرداختند. سفره پربرکت افطار پهن شد و چهره‌های نورانی از چراغ پیشانی مشغول خوردن افطار شدند. پس از جمع شدن سفره افطار و اقامه نماز، چای آلبالو حاصل دسترنج جناب مصطفوی و ارشیای عزیز، جان تازه ای به گروه داد.

حوالی ساعت 11 کلاس صحرایی نجوم به مربیگری آقای نظری آغاز شد. صورت‌های فلکی مختلف برای جهت‌یابی معرفی شدند. البته وسیله کمک‌آموزشی ایشان، لیزر سبز، چند ثانیه اول همه را مبهوت خود کرده بود چرا که به آسانی می‌توانست ستاره بچیند. از وجه تسمیه برخی از صورت های فلکی انگشت و لبخند حیرت هردو بر لب می‌نشست. برخی صورت های فلکی که با آنها آشنا شدیم به ترتیب جذابیت: صورت فلکی اکلیلی، مار، گاوران یا همان بادبادکی، دب اکبر، قو یا دجاجه و تازی‌ها. همچنین ستاره قطبی، راه شیری یا راه قبله و ستارگان مثلث تابستانی را شناختیم و دانستیم گاه اگر فرصت از دست رود، شاید تا مدت مدیدی نتوانیم با ستارگان یک صورت فلکی چشم در چشم شویم و گاه باید صبر کنیم تا زمان آن فرا برسد که چشممان به دیدار ستارگان یک صورت فلکی روشن شود. پس از فارغ شدن از تفسیر زمین از راه آسمان، آتش مفصلی برپا شدو همگان از فواید ضد عفونی کننده دود آتش برای چشم بهره بردند! ماهی‌ها به زحمت دوستان طبخ شد.

در همین اثنا همسفران اقدام به فرستادن بالنی... اصلاح می‌کنم "تمرین" برای فرستادن بالنی به دل ستارگان کردند و متأسفانه به دلیل سوراخ بودن و سوراختر شدن بالن، بالن سوخت و این اقدام هم یک عمل تمرینی باقی ماند.

تا سحر گروهی در کنار آتش نشستند و گروهی در چادر ها استراحت کردند. بیدارباش سحر زده شد و سحری در چادر‌ها صرف شد و پس از اقامه نماز و دیدن خوشه پروین که تازه طلوع کرده بود همه همسفران برای استراحت به چادر خود رفتند. البته استراحت افراد با یکدیگر متفاوت است و ظاهرا نوع استراحت چادر مهدیه تهران به مذاق بعضی همسفران خوش نیامد. خلاصه پس از به جا آوردن عمل مکروه استراحت در بین الطلوعین و بالا آمدن خورشید، بانگ الرحیل برخاست و چادر‌ها برچیده شد و آتش برافروخته به دقت نشانده شد و زباله‌ها جمع‌آوری گشتند و با همان دو مینی‌بوس، پای در مسیر بازگشت نهادیم. در بازگشت پس از توقفی کوتاه برای خرید محصولات روستاها، بی‌وقفه به تهران آمدیم. در مسیر برگشت اغلب همسفران تا خود تهران در آرامش به دیدن رویاهای شیرین پرداختند. حول و حوش ساعت 12 به تهران رسیدیم و پس از خداحافظی ترک یکدیگر گفتیم.

و من الله التوفیق

16 مرداد 1393

 

نظرات (11)

 • شقایق موحدیان

  شقایق موحدیان

  04 مرداد 1393 at 17:31 |
  شبی به یادماندنی در کنار نگین آبی کوهستان.
  درختهای مملو از آلبالو کنار جاده روستایی، چادرهای رنگی روبروی دریاچه، بساط ماهیگیری، عکاسی و آب بازی، بالن و بادبادک هوا کردن، سفره رنگی افطار و ذکر نماز و صلوات، هندوانه های آبدار و چای آلبالو، کلاس نجوم و ستاره های گردنبندی، سرخی زغال و بساط ماهی کبابی، صدای خنده و شادی بچه ها، چشم حسرت به قابلمه آلبالو پلو،لحظات شیرین سحر و صرف سحری، نماز و مناجات و خواب صبحگاهی و....لحظه لحظه آن خاطرات به یادماندنی.
  آقای آقایی پور، بسیار عالی، دست مریزاد.
 • محبوبه محسنی

  محبوبه محسنی

  04 مرداد 1393 at 10:00 |
  سلام !

  من دیروز عجله داشتم و نتونستم از اعضای محترم گروه تشکر و خداحافظی کنم .

  از همین تریبون استفاده می کنم از مسولین برنامه خصوصا جناب آقای آقایی پور تشکر می کنم و خسته نباشید خدمتشون عرض می کنم .

  امیدوارم بنده رو بخاطر همه ی خوبی هایی که کردم حلال کنن ، کاملا سهوی بوده :D

  از سایر دوستان و همراهان هم کمال تشکر رو دارم چرا که حضور در کنارشون لذت سفر رو صد چندان کرد
  :)
 • تایماز موسی زاده

  تایماز موسی زاده

  29 تیر 1393 at 13:53 |
  برنامه شنا و آب بازي هم هست آيا؟؟
 • محبوبه محسنی

  محبوبه محسنی

  24 تیر 1393 at 09:25 |
  سلام !

  آقای آقایی !

  ان شاءالله زمان بازگشتمون طوری تعیین شده که بتونیم به راهپیمایی روز قدس برسیم ؟
  • فاطمه خسروی

   فاطمه خسروی

   31 تیر 1393 at 23:39 |
   ان شاءالله زمان بازگشتمون طوری تعیین شده که بتونیم به راهپیمایی روز قدس برسیم ؟
   • سید محمد حسین آقایی

    سید محمد حسین آقایی

    01 مرداد 1393 at 07:51 |
    ان شاء الله
 • زهرا پولادی

  زهرا پولادی

  20 تیر 1393 at 16:54 |
  سلام
  عصرتون بخیر
  ببخشید میخواستم بدونم اگه به هردلیل از شرکت توبرنامه دریاچه منصرف شدیم راه برگشتی وجود داره
  ممنون
  • سید محمد حسین آقایی

   سید محمد حسین آقایی

   20 تیر 1393 at 18:07 |
   علیک سلام
   پاسخ شما:
   توضیحات کاربردی
   سطر سوم قسمت تذکرات
 • محبوبه محسنی

  محبوبه محسنی

  14 تیر 1393 at 10:50 |
  سلام

  وقت بخیر

  طاعاتتون مقبول درگاه حضرت حق

  سوالی که برام پیش اومده اینه که چرا اینقدر تعداد نفرات کم در نظر گرفته شده ؟ آیا ؟
 • فاطمه خسروی

  فاطمه خسروی

  13 تیر 1393 at 15:10 |
  سلام
  هزینه برنامه ها در سایت ذکر نشده است یا اینکه برای من رویت نمیشود؟ من با نام کاربری هم وارد میشم!
  • سید محمد حسین آقایی

   سید محمد حسین آقایی

   13 تیر 1393 at 20:35 |
   علیک سلام
   برای دیدن هزینه ها نیازی به ورود با نام کاربری نیست
   دلیلش اینه که هنوز روی سایت قرار داده نشده
   انشاءالله در اسرع وقت

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.