قله دماوند از مسیر جنوبی- 24 و 25 مرداد 93

تاریخ برگزاری: 13930524

قله دماوند از مسیر جنوبی- 24 و 25 مرداد 93

هماهنگ کننده (مادر خرج):

مهدی بشیری

شماره همراه: 09102004850

شماره کارت بانک آینده: 6362141071025028

جانشین:

مظفر کشاورز

گزارش نویس:

راضیه خجسته پور

مخابرات:

شقایق صنعتگران

پشتیبان:

مجتبی امیر شکاری

نوع برنامه:

کوهنوردی

سطح برنامه:

سنگین

تاریخ و ساعت تجمع:

صبح جمعه 24مرداد ساعت 6:00

محل تجمع:

سه راه تهرانپارس

تاريخ و محل برگشت:

شامگاه شنبه 25 مرداد

اقامت:

در صورت عدم وجود ظرفیت در پناهکاه بارگاه سوم اقامت در چادر

مهلت ثبت نام:

چهارشنبه 22مرداد
اعضا 85000 تومان مهمان 105000 تومان

توضیحات و تذکرات:

_ حضور داوطلبین در برنامه پیش نیاز , قله توچال مورخ 5/17 الزامیست.

_ داوطلبین محترم لطفا حضورشان حداکثر تا چهارشنبه 5/22 قطعی کنند .

_ با توجه به پیش بینی هوا برای روز جمعه وشنبه و احتمال ناپایداری هوا و بارش برف در ارتفاعات همنوردان عزیز باید خود را برای مواجه با هوای ناپایدار و شرایط زمستانی اماده کنند . لذا به همراه داشتن لوازمی هم چون کاپشن گرتکس , کلاه طوفان , دستکش بادگیر و ... الزامی است

_ هزینه حمل بار تا بارگاه به وسیله قاطر تا بارگاه به عهده همنودان میباشد

لذاییشنهاد میشود با توجه به هزینه حمل هر کوله که در حدود 40 تا 50 هزار تومان می باشد متقاضیان حتما پول کافی به همراه داشته باشند .

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

برنامه روز اول:

_ ساعت 6:00 صبح جمعه حرکت به سمت پلور و از انجا به سمت مسجد صاحب الزمان (عج)در ارتفاع 2900

_ صرف صبحانه ودر حدود ساعت 9:00 حرکت به سمت بارگاه سوم زمان تقریبی برای این مسیر در حدود 4 ساعت

-استقرار در محل کمپ جهت شب مانی

_ عصر جمعه جهت هم هوایی در حدود یک الی یک و نیم ساعت صعود و سپس بازگشت به محل کمپ

برنامه روز دوم

_ ساعت 4:00 بیدار باش و ساعت 5:00 حرکت به سمت قله زمان متعارف جهت صعود 6 ساعت وجهت بازگشت دو ونیم ساعت

_ پس از استراحتی کوتاه در محل کمپ در ساعت 16:00 حرکت به سمت گوسفند سرا _ زمان برای بازگشت 2 الی دو و نیم ساعت

_ حرکت به سمت تهران و خاتمه برنامه

لازم به ذکر است که زمانهای اعلام شده در برنامه زمانهای متعارف در صعود به قله دماوند می باشد و با توجه حجم و تراکم برنامه به خصوص در روز دوم احتمال افزایش ان وجود دارد .

سایر لوازم مورد نیاز:

کفش و پوشاک مناسب فصل ( کاپشن گورتکس وپلار , دستکش و کلاه توفان و...)کوله پشتی دو روزه , کوله حمله , کیسه خواب , زیر انداز , باتوم , عینک آفتابی , طناب انفرادی و کارابین , چراغ پیشانی , کارت بیمه ورزشی سال جاری , کیف کمکهای اولیه ,غذا به اندازه مدت برنامه , بطری آب و تنقلات

ره توشه پیشنهادی:

دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

خدمات:

_ وسیله نقلیه رفت و برگشت

مشروح گزارش :به نام خدا

نام برنامه: قله دماوند از مسیر جنوبی (5671متر)

تاریخ اجرای برنامه : 24 و 25 مرداد 1393

نام گروه: گروه کوهنوردی شهید ورکش

سرپرست برنامه: آقای مهدی بشیری

جانشین: آقای مظفر کشاورز محمدیان

مخابرات: خانم شقایق صنعتگران

گزارش نویس: راضیه خجسته پور

همنوردان:

خانم ها: فاطمه جاوید، راضیه خجسته پور، شقایق صنعتگران، فرشته عرب گل، سیما فرخ و شقایق موحدیان

آقایان: علی حسین آقایی، رضا خجسته، آقای سرآبادانی، بهنام غلامی، مظفر کشاورز محمدیان، سیاوش معصومی

نوع و سطح برنامه: کوهنوردی، سنگین

شروع برنامه: گوسفند سرا (ارتفاع 3050 متر)

دسترسی: کیلومتر 65جاده هراز، روستای پلور، جاده لار ، ورود به جاده رینه، اواسط مسیر یک جاده خاکی به سمت گوسفند سرا به طول تقریبا 5/6 کیلومتر است.

 

وضعیت آب و هوایی هنگام اجرای برنامه: هوا در هر دو روز آفتابی گاهی ابری (مه آلود). دمای هوا در شب اقامت در بارگاه به زیر صفر رسید و دمای قله در سایت ها نیز 4 درجه زیر صفر اعلام شده بود.

وسایل مورد نیاز: کفش و پوشاک مناسب فصل ( کاپشن گورتکس وپلار , دستکش و کلاه توفان و...)، کوله پشتی دو روزه، کوله حمله، کیسه خواب، زیر انداز، باتوم، عینک آفتابی، طناب انفرادی و کارابین، چراغ پیشانی، کارت بیمه ورزشی سال جاری، کیف کمکهای اولیه، غذا به اندازه مدت برنامه، بطری آب و تنقلات

امنیت و امداد، مراکز امدادی، پناهگاه ها و جان پناه های موجود در منطقه: چادرهای هلال احمر در گوسفندسرا و بارگاه سوم دایرند.

قرارگاه پلور

قرارگاه پلور، در ارتفاع 2270 متری از سطح دریا، در زمین بزرگی واقع در ابتداری جادۀ سد لار، نرسیده به دوراهی رینه و به صورت سالن سوله با وسایل و تجهیزات مناسب ساخته شده است. این بنا شامل خوابگاه، سرویس های بهداشتی، دیوارۀ سنگ نوردی و پارکینگ است که توسط فدراسیون کوهنوردی کشور ساخته شده است.

مسجد و گوسفندسرا

دومین مکان برای صعود به کوه دماوند از جبهۀ جنوب، ساختمان مسجد صاحب الزمان است. این مکان در ارتفاع 3050 متری قرار دارد و در نزدیکی گوسفندسرایی واقع شده. این مکان گنجایش 50 نفر را دارد و دارای نمازخانه، سرویس و محل استراحت کوهنوردان می باشد. فشار هوا 610 میلی متر جیوه است. این مسجد در سال 1371 ساخته شده است.

بارگاه سوم

سومین پناهگاه در یال جنوبی دماوند، بارگاه سوم با ارتفاع 4150 متر است. بنای فلزی این پناهگاه در سال 1345 در ارتفاع 4150 متری ساخته شد که در زمان خود پناهگاهی مجهز به شمار می آمد. این پناهگاه به علت سقوط بهمن بزرگی در زمستان سال 1351 از بین رفت و دوباره یک سال پس از آن، یک بنای سنگی جایگزین آن شد. گنجایش آن حداکثر برای 30 نفر است و در پیرامون آن مکان هایی برای چادر زدن وجود دارد. فشار هوا در بارگاه سوم 540 میلی متر جیوه است.

 Camp3SummitPhoto

مجتمع کوهنوردی دماوند

این پناهگاه 50 متر بالاتر از پناهگاه بارگاه سوم قرار دارد. کار ساخت این مجتمع از سال 1385 شروع شد و در 8 شهریور 1387 گشایش یافت. مساحت آن 460 مترمربع است و 200 نفر ظرفیت دارد. این بنا در ارتفاع 4200 متر ساخته شده است. امکانات آن  عبارت است از: اتاق های کمک های اولیه، انبار کوله، انبار عمومی، غذاخوری، آشپزخانه، ظرفشویی کوهنوردان، اتاق مدیریت، اتاق خواب عمومی، اتاق خواب اختصاصی و سرویس بهداشتی عمومی.

منابع تامین آب آشامیدنی: آب گوسفند سرا و بارگاه حاصل ذوب شدن برف ها ست که برای آشامیدن توصیه نمی شود. امکان خرید آب معدنی از فروشگاه های گوسفند سرا و بارگاه هست.

هزینه برنامه: اعضا 85 هزار تومان و مهمان 105 هزار تومان

هزینه وانت: 70 هزار تومان

هزینه دوراهی: 15 هزار تومان

هزینه کوله: 30 هزار تومان رفت و 20 هزار تومان برگشت

هزینه تخت: 10 هزار تومان

مسيرهای صعود: قله دماوند داراي 60 مسير اصلي و فرعي و تركيبي صعود از زواياي جغرافيايي مختلف بر روي خود مي‌باشد كه در اين ميان 4 مسير اصلي و چهار مسير فرعي مجموعا به تعداد 8 مسير صعود را مي‌توان بر روي آن نام برد كه عبارتند از:

1- مسير جنوبي 2- مسير شمالي 3- مسير غربي 4 مسير شرقي 5- مسير جنوب غربي 6- مسير جنوب شرقي 7- مسير شمال غربي 8- مسير شمال شرقي مي‌باشند كه هر يك با توجه به موقعيت جغرافيايي خاص خود از مسيري مشخص به قله مي‌رسند.

مسیر برنامه: جنوبی

 • نزدیک ترین آبادی: شهر رینه یا شهر پلور
 • آغاز کار: دوراهی ۲۴۵۰ متر (در زمستان)-حسینیه ۳۱۲۰ متر(در تابستان)
 • اختلاف ارتفاع بین نقاط مختلف مسیر جنوبی:
 • دوراهی تا حسینیه = ۶۷۰ متر اختلاف ارتفاعی - ۳۵۴۰ متر فاصله مسافتی
 • حسینیه تا بارگاه=۱۱۳۰ متر اختلاف ارتفاعی - ۳۶۶۰ متر فاصله مسافتی
 • بارگاه تاقله = ۱۴۲۱ متر اختلاف ارتفاعی - ۲۱۸۰ متر فاصله مسافتی
 • کل مسیر (دوراهی تا قله) = ۳۲۲۱ متر اختلاف ارتفاعی و ۹۳۸۰ متر فاصله مسافتی

 

 DamavandRoadRouteMap

سختی مسیر:

اتحادیه بین المللی کوهنوردی: II                             امریکا: 3/5

استرالیا: 11                                                       فرانسه: 2

FactsandfiguersaboutMtDamavand 

اطلاعاتی درباره منطقه:

دماوند: بخش لاریجان، شهرستان آمل، 62 کیلومتر جنوب غربی آمل، 69 کیلومتری شمال خاوری تهران، 26 کیلومتر شمال دماوند.

طول جغرافیایی: بین 51 درجه و 58 دقیقه تا 52 درجه و 16 دقیقه شرعی از نصف النهار گرینویچ.

عرض جغرافیایی: بین 35 درجه و 49 دقیقه تا 36 درجه و 5 دقیقه از استوا.

رشته کوه: البرز

ارتفاع: 5628 متر. غالب کتابهای جغرافیائی ارتفاع کوه دماوند را 5671 متر نوشته اند ولی عملیات فتوگرامتری سال های اخیر رقم 5628 متر را نشان می دهد. با تجه به اینکه دقت اندازه گیری های ارتفاعی عملیات فتئگرامتری سال های 1335-1360 دارای دقتی معادل 50± متر است از این رو رقم ارتفاعی 5671 را می توان به عنوان نوسان بالا پذیرفت.

نام ها و ریشه شناسی: نام دماوند به دو صورت مشهور دماوند و دنباوند (با زبر یا پیش دال) ضبط شده‌است..حتی در بعضی مآخذ هر دو صورت نام آمده‌است. صورت دیگری که از نام این کوه ضبط شده‌است دباوند است. این کوه را با نام‌های کاملاً متفاوت بیکنی و جبل لاجورد نیز ثبت کرده‌اند. نام دماوند در تورات آمده و صورت کهن آشوری آن «بیکن» است. در مورد دلیل نام‌گذاری دماوند در فرهنگ معین آمده‌است: دم (دمه، بخار) + اوند = دماوند؛ دارای دمه و دود و بخار (آتشفشان). ناصرخسرو قبادیانی بلخی در اوایل سفرنامه خود در باب کوه دماوند آورده است : «میان ری و آمل کوه دماوند است مانند گنبدی که آن را لواسان گویند. لواسان در زبان پارسی میانه(پهلوی) به معنای تیغه کوهی است که محل طلوع خورشید می‌باشد.

ویژگی ها: کوه دماوند بلندترین قله فلات ایران و بالطبع مرتع ترین کوه های کشور ایران قله ای است مخروطی و آتشفشانی است خاموش که در دوران چهارم زمین شناسی فعال بوده است. این قله از برف دائمی پوشیده شده و در روزهای صاف و آفتابی از کرانه های دریای خزر و شهر تهران و حتی قم بخوبی دیده می شود. قله دماوند و محیط ایراف آن با مساحت 2978، در سال 1381 به عنوان اثر ملی طبیعی شناخته شد.

کوه دماوند تقریبا از 70 دهانه آتشفشانی تشکیل یافته و یکی از آنها که از نهشت های ضخیم گوگردی پوشیده شده قله ای مخروطی و زیبا را پدید آورده و دهانه ای به قطر حدود 400 متر در آن دیده می شود. دامنه های این کوه از گدازه های آتشفشانی پوشیده شده و از دهانه های متعدد آن گاز گوگرد متصاعد است. http://www.aparat.com/v/A2Ehg

زمین شناسی: آتش فشان دماوند جزئی از رشته جبال البرز محسوب می شود و چین خوردگی البرز، مربوط به عهد سوم و آتش فشانی دماوند از ابتدای عهد چهارم زمین شناسی- یعنی دوره پلیستوسن همزمان با انفجار سبلان و سهند و آرارات و الوند- شروع شده است دهانه آتشفشان از سلفاتلرتشکیل یافته است. از ارتفاع 4000 متر به بالا، سنگهای گوگرددار و گوگرد خالص به فراوانی یافت می شود. هیئت علمی فرانسه به سرپرستی ژاک دومرگان ثابت نموده اند، که قسمتی از البرز از دوره (ژوراسیک ) عهد دوم می باشد. این هیئت، با پیدا کردن اسکلت یکی از حیوانات عظیم الجثه ثابت نموده اند، که در منطقه تهران و دماوند، سابقا جنگلهای انبوه استوائی موجود بوده است، که به مرور از بین رفته است. از ارتفاعات 4000 متر به بالا، در قله دماوند گوگرد خالص است.

این کوه مرکز یک منطقه زلزله ای است که در سراسر دماوند کشیده شده و در دامنه های آن چشمه های آب معدنی فراوانی که حاوی املاح گوناگون است از زمین می جوشد که از جمله این چشمه ها چشمه آبگرم اسک و تلخ رود و لاریجان را می توان نام برد. از کوه دماوند چشمه سارهای فراوانی سرازیر می شود که همگی به رودخانه هراز می ریزند که از جمله آنها تلخ رود، آب رزان و آب مشک عنبر را می توان نام برد. رودخانه لار که از کوههای غرب کوه دماوند سرچشمه می گیرد.

روستاهای نزدیک: روستاهای نسبتا زیادی در دامنه های این کوه واقعند که مهمترین آنها عبارتند از: پلور، اسک، رینه، آب گرم لاریجان گزانه، ملار، گزنک، فیره دلارستان، تینه، کرف، شنگده،نل، جاجی دلا، نادل، رزان و تاریخ.

گیاهان منطقه: از جمله گیاهان منطقه می توان به بومادران دماوندی، پیر گیاه دماوندی، اسپرس کوهی و گون اشاره کرد.

دما: حداقل دمای هوا در ارتفاعات دماوند تا ۶۰ درجه زیر صفر (در زمستان) و تا دو درجه زیر صفر (در تابستان) پایین می‌باشد.

 باد: سرعت توفان در دماوند گاهی از ۱۵۰ کیلومتر در ساعت می‌گذرد. سرعت باد در کوهپایه‌ها گاه به هفتاد کیلومتر در ساعت می‌رسد. بیشتر بادها از غرب و شمال غربی می‌وزند.

 بارندگی: میانگین بارندگی در ارتفاعات دماوند ۱۴۰۰ میلی‌متر در سال است و بارش در ارتفاعات معمولاً به صورت برف است.

  فشار هوا: فشار هوا در قله دماوند نصف فشار هوا در سطح دریا است.

آب و هوا: در بهار هر سال از فروردين تا اواخر ارديبهشت داراي هواي بسيار طوفاني با بارش برف به تناوب و بسيار خطرناك براي صعود است.

از اواسط خرداد تا آخر تيرماه بهترين و جذاب‌ترين زمان براي اجراي برنامه به واسطه پايداري نسبي هوا و سرسبزي و طراوت منطقه و وجود آب فراوان در گوسفندسرا و بارگاه سوم و برف چال‌هاي كوچك و بزرگ.

از اواخر تير تا پايان شهريور ماه هواي پايدار و برف كم و ثابت شدن محدوده يخچال‌ها و كمبود آب در دامنه‌ها و بارگاه سوم.

از اوايل مهرماه تا پايان اسفند ماه داراي هواي ناپايدار طوفاني و بوراني و حجم سنگين برف در دامنه‌ها و نبود آب جاري توام است.

بهترین زمان صعود: تابستان. مرداد.

تاریخچه صعود: نخستین کسانی که به صعود دماوند اشاره کرده اند، تعدادی از مرخان و جغرافیانویسان اند. اولین آنان، ابودلف خزرجی است که در سال 292 ﻫ (905م) در سفرنامه خود به صعودش اشاره کرده است. سه قرن پس از او ابودلف خزرجی توصیفاتی از صعود و قله در کتاب خود آورده است. قزوینی، مسعودی، ابن فقیه و نیز ناصر خسرو اشاراتی به صعود دماوند داشته اند. اما اولین صعود رسمی به قله دماوند را می توان به توماس هربرت انگلیسی در سال 1006ش (1627م) از جبهه جنوبی نسبت داد. پس از وی واتسون 1195ش (1816م) و کوهنوردان دیگری از انگلیس، آلمان، فرانسه، اتریش، سوئد و امریکا به قله دماوند صعود کرده اند.

اولین گروه ایرانی که در سال 1249 ش موفق به فتح قله دماوند از مسیر شمالی شدند، 4 نفر از فراشان مخصوص ناصر الدین شاه قاجار بودند.

در سال 1277 ش اولین صعود ایرانیان از جبهه شمال شرقی از کنار دره یخار انجام گرفت.

 

زمانبندی:

روز اول

حرکت

6:30

پلور. توقف

8:5-7:55

قرارگاه پلور. توقف . صبحانه

9:15- 8:15

دوراهی گوسفند سرا

9:35

گوسفند سرا

10:10

حرکت از گوسفند سرا

11

استراحت

12:15-12:5

ابتدای قوز تپه. استراحت

13:45- 13:30

سنگ چین. استراحت

15:10- 15

بارگاه

16

روز دوم

حرکت از بارگاه به سمت قله

4:30

ابتدای گرده آبشار یخی. توقف. نماز

6:10- 5:55

استراحت

7:5- 7

استراحت

7:45- 7:40

توقف آبشار یخی

9- 8:45

بام جنوبی (دود کوه). استراحت

9:50- 9:35

نزدیک تپه گوگردی. استراحت

10:40- 10:35

ابتدای تپه گوگردی

11:25- 11:15

قله دماوند

13- 12:30

بارگاه . حرکت به سمت گوسفند سرا

17:30-16

توقف در قوز تپه

19:15- 19

گوسفند سرا

21:30- 21

قرارگاه پلور. نماز

23- 22:30

تهران

30 دقیقه بامداد

 

 

شرح برنامه:

دماوندِ متفاوت: بامِ ایرانِ دیگه

تفاوت های این برنامه سعی شده همه جا نشون داده بشه از فونت (که البته محدودیتهای سایت اجازه نداد) و لحن گزارش که آخرین مرحله ی برنامه ست همین طور برگردیم عقب می رسیم به شروع برنامه....

زمان اجرای برنامه جمعه و شنبه ست!!! چرا؟ چون گفتن خلوت تره و خطر کمتر....

صبح روز اول: تهران- دماوند، 1+2+13 نفر

صبح جمعه ساعت 6 قراره از سه راه تهرانپاس حرکت کنیم، چند نفری زودتر اومدن و چند نفری هم با کمی تاخیر میان. بالاخره همه میان و سلام و علیک و .... ون معروف گروه هم با کمی تاخیر تشریف میاره و چون این سفر متفاوته، رانندشم متفاوته، سرپرست فنی دره مشهور ... که سر به دماوند گذاشته!!!! از اونجایی که مشتاقان دماوند زیادن -البته ماشاالله برا کوله ها جایی نمی مونه جز سقف ماشین.

بالاخره کوله ها سوار میشن، ما هم سوار میشیم و ساعت 6 و نیم با سلام و صلوات حرکت می کنیم. ما کی هستیم؟ از جلوی ماشین: سرپرست و راننده، آقای کشاورز جانشین محترم، آقای معصومی، آقای آقایی، آقای غلامی، آقای خجسته و همسر محترمشون خانم فرخ، خانم موحدیان، خانم جاوید، خانم صنعتگران و گزارش نویس.

کسی خوابش نمیاد خیلی ها برا بار اولِ این مسیرو میرن یا برا بار اوله که می خوان برن پیش "دیو سپید پای در بند" . مثل همیشه مشغول صحبت می شیم و البته منتظریم، با دقت بیشتری بیرون رو نگاه می کنیم و دنبال "مادر سر سپید" می گردیم. جاده هراز ، مسیر مشترک خیلی از سفرهاست و این دفعه قراره ما تا پلور از این جاده بگذریم. ابتدای پلور که می رسیم، کم و کسری ها رو همنوردا تهیه می کنن و (8 و 5 دقیقه) به سمت قرار گاه می ریم. 10 دقیقه بعدش قرارگاه پلوریم که کیپ تا کیپ ماشینه چون 2 تا مناسبت رسمی داره و یه دلیل غیر رسمی امروز (جمعه 24 مرداد1393) روز برگزاری مسابقات دوی کوهستان و همایش حفظ محیط زیست کوهستانه و دلیل غیر رسمی هم مناسب بودن زمان صعوده. اونجا 2 همسفر دیگه رو می بینیم که قراره با ما همراه بشن و زودتر رسیدن و مشغول ذخیره انرژین. ما هم به اونا ملحق میشیم و صبحونه رو می خوریم و آماده اولین بخش مهیج کوهنوردی میشیم.... نیسان سواری!!!! با 2 دستگاه نیسان آبی ساعت 9 و ربع به سمت گوسفند سرا حرکت می کنیم. تا یه جاهایی جاده آسفالته و بعد از وسطای جاده ی رینه خاکی. دوراهی گوسفند سرا به در بسته می رسیم ببخشید یه دروازه که با کمی خرج (هر ماشین 15 هزار تومن) برای ما گشوده می شه و چندتایی هم کیسه زباله به سرپرست میدن تا به فرهنگ پاکسازی تشویق بشیم و می گن در برگشت به ازای هر کیسه پُر زباله 5 هزار تومن می دن. تو این مسیر کوهنوردایی رو می بینیم که پیاده از گوسفند سرا بر می گردن که، سرپرست توضیح میدن این مسیر پیادش حدود یک ساعت و نیمه.

10 و 10 دقیقه گوسفند سرا: شروع کوهپیمایی (ارتفاع 3050متر و به روایتی 2900)

بالاخره به گوسفند سرا رسیدیم، هوای اینجا نسبت به تهران بسیار خنکه و البته همونطور که از اسمش پیداست بوی گوسفند فضا رو پر کرده. منتظریم تا آقایون که مشغول چانه زنی با صاحب آژانس قاطرا هستن به نتیجه برسن و کوله ها رو تحویل بدیمو حرکت کنیم، چند باری به رسم مرسوم بازار گرمی می کنن و دَبه... این وسط راننده (آقای آقایی پور) که تصمیم گرفته بدون آذوقه تا بارگاه گروهو بدرقه کنه، پیشنهاد قیمت می ده که کسی قبول نمی کنه و مجدد با صاحب آژانس مذاکرات رو ادامه میدن. بالاخره مذاکرات به نتیجه می رسه و هر دو طرف بسته های پیشنهادی رو میپذیرن. کوله ها رو توی گونی میذاریم و اسممونو روش می نویسیم و تحویل می دیم. (نتیجه مذاکرت 30 هزارتومن برای هر کوله ست و البته 2 تومن برای گونی) حمل کوله با قاطر برای ذخیره انرژی فردا خوبه، البته کساییکه توان بدنی بالاتری دارن یا مثل خانم جاوید برای آمادگی هفته بعد تا بارگاه قراره بیان، تصمیم می گیرن کولشونو خودشون بیارن. ساعت 11 با کوله سبک حرکت می کنیم ( بدون خانم موحدیان، ایشون برای انجام کارای تحقیقاتیشون تو گوسفند سرا می مونن و فردا به ما در بارگاه ملحق میشن) و دربین راه دونده ها رو می بینیم که دارن پایین میان، پرس و جو که می کنیم معلوم میشه نفر اول آقایون مسافت گوسفندسرا تا قله رو 3 ساعت و 5 دقیقه ای رفته و کسی که خودشو نفر سوم معرفی میکنه 3 ساعت و 45 دقیقه !!!! (ماشاالله) مسابقه گروه بانوان هم تا بارگاه بوده، اونم زمان جالبیه، یک ساعت و 45 دقیقه!!! (بیشتر ماشاالله) از کنار جایگاه اهدای جوایز که رد می شیم، همنوردا مقامات رو بین خودشون تقسیم می کنن و عکس یادگاری می گیرن. مثل همیشه به طور متوسط بعدد از هر یک ساعت پیمایش توقف می کنیم و تجدید قوا... مسیر تا بارگاه پاکوب های مشخصی داره و البته شیب های متفاوت. سر قدم تا بارگاه خانم صنعتگرانن. ساعت 12 و 5 دقیقه اولین استراحت به مدت 10 دقیقه که از همین جا همنوردای سرعتی تر از ما جدا میشن( خانم عرب گل و آقایان آقایی، آقایی پور، سرآبادانی، کشاورز و معصومی). توقف های بعدیمون ابتدای قوزتپه ساعت یک و نیم و سنگچین ساعت 3 است. در مسیر جانبازانی رو می بینیم که در حال برگشتن و همه احسنت و خدا قوت می گن به همتشون. ساعت 4 بالاخره به بارگاه می رسیم. محوطه بارگاه به خاطر برپایی چادرهای رنگارنگ صحنه زیبایی رو ایجاد کرده و نمای ساختمون "مجتمع کوهنوردی" هم همینطور . مسیر گوسفند سرا تا بارگاه تقریبا پوشیده از گیاهان خود رو ست و آثار به جا مونده از شقایق ها و البته تک شقایق سرخی که می بینیم نشان از دامن پر گل دماوند در بهاره. آسمان آبی و ابرهای سفید که هر کدوم در خیالمون با شکلای متفاوتشون مشغول بازین هم از جذابیت های ارتفاعه. گروه پیش رو یک ساعت زودتر رسیدن.

عصر روز اول، بارگاه سوم : ارتفاع 4200

همنوردان در رستوران بارگاه دور هم جمع شدن، هوای داخل خیلی گرم و گرفته ست و به محض ورود ترجیح میدم محل رو ترک کنم و برم بیرون بارگاه. بیرون که می شینم هر کس رد میشه یه توصیه ای میکنه: "یکم آب بخور" "یه شیرینی بذار دهنت" در میان بارش نظرات و توصیه ها متوجه حضور یه کوهنورد غریبه میشم -صورتشونم پوشوندن- و به ذهنم میرسه که حتما ایشونم نظری یا پیشنهادی جهت بهبود شرایط میخوان بِدَن.... حدسم درسته نزدیک میان و میگن من[آقای] ورکشم!!! یه لحظه حس فیلمای جنایی بهم دست میده که، پلیس مخفیانه خودشو معرفی میکنه و میگه همچی تحت کنترله... با کمک ایشون و توصیه های مفیدشون اوضاع به حالت عادی بر میگرده و همنوردا که برای تحویل گرفتن بار قاطرا بیرون میان اول با تعجب به غریبه نگاه می کنن و بعد احساس می کنن ایشونو یه جایی دیدن و حدس میزنن ... معلوم میشه که آقای ورکش در کل مسیر پشت سر ما حرکت می کردن که البته سرپرست هم یه نشونیایی میدن و میگن که تعجب کردن چرا این کوهنورد جلوتر نمیره و ترجیح میده پشت سر گروه بمونه !!!!

وقتی داخل خوابگاه میشیم میبینیم سرپرست و چند نفری از آقایون با چه زحمتی مشغول خالی کردن تخت هستن و از تمام امکانات خوراکی تا تشویق و ارعاب کمک می گیرن تا همه بتونن شبو داخل خوابگاه بمونن و نیازی به چادر نباشه. کمی طول میکشه تا چشممون به تاریکی و ریه مون به هوا عادت کنه، متاسفانه بعضی از کوهنوردا تو اون فضای بسته شعله روشن کرده بودن که با اعتراض سایرین مواجه شدن. خوابگاه، رستوران و حتی پاگردها مملوء از کوهنورداییه که یا قصد صعود دارن و یا از قله برگشتن. ناهار که چه عرض کنم، عصرونه میخوریم و چای و استراحت. بعد از نماز مغرب و عشا برخی از همنوردا جهت هم هوائی اقدام می کنن. شب که میشه مسئول خوابگاه میاد و هزینه تختا رو جمع میکنه و حدود ساعت 10 به پیشنهاد و البته توسط دوستان گروه خودمون خاموشی زده میشه.

شب به راحتی می خوابیم در حالیکه دمای هوای بیرون به زیر صفر رسیده. زودتر از ساعت بیدار باش که از 4 به 3 تغییر پیدا کرده بیدار میشیم. ساعت 2 و نیم اکثر کوهنوردا مشغول آماده شدنن و شروع به حرکت می کنن. از گروه ما هم خانم عرب گل و آقای سرآبادانی زودتر راهی میشن. ما هم کوله حمله هامونو آماده می کنیم، صبحونه مختصری میخوریم و ساعت 4 و نیم با نیم ساعت تاخیر و گذشتن از زیر قرآن خانم جاوید و با بدرقه ایشون و آقای ورکش حرکت می کنیم.

سحر روز دوم: به سوی دماوند

ساعت 4 و نیم در تاریکی و سرما به سمت قله عازم میشیم. سرپرست تا قله سرقدمن و آقای کشاورز عقبدار. یه کوهنورد هم که شب قبل با سرپرست صحبت کرده، تا قله مهمونِ گروهِ. ساعت 5 دقیقه به 6 بالاخره به جای مناسبی برای نماز میرسیم و نماز رو ابتدای گرده آبشار یخی تقریبا به نوبت می خونیم (جای زیادی نیست) و ساعت 6 و ربع حرکت می کنیم. چند دقیقه ای که از حرکتمون گذشت، آقای غلامی میگن که دستکششون رو گم کردن و نمی تونن بدون دستکش ادامه بِدَن، در نتیجه از همونجا بر می گردن و کمتر از یک ساعت بعد خبر رسیدنشون به بارگاه، میرسه. هنوز به زمان توقف نرسیدیم که خانم صنعتگران هم اعلام می کنن که به دلیل استفاده از کلاه طوفان، کمی با مشکل مواجه شدن و تنفس راحتی ندارن و برای این که باعث کند شدن حرکت گروه نشن ترجیح میدن برگردن. ساعت 7 و 7 و 40 دقیقه هر بار 5 دقیقه استراحت می کنیم، ارتفاع با اکسیژن نسبت عکس و با استراحت نسبت مستقیم پیدا میکنه. شیب مسیر هم متفاوته، گاهی تند و گاهی ملایم. ساعت 8 و 45 دقیقه به آبشار یخی (ارتفاع 5100متر) می رسیم و آقای کشاورز یادآوری می کنن که تا اینجا هم تو بالاترین نقطه ایرانیم. در هر توقف با آب و تنقلات سعی می کنیم انرژی بگیریم تا توقف بعدی، ساعت 9 حرکت میکنیم. حدود نیم ساعت بعد بامِ جنوبی (زیر تپه گوگردی )(ارتفاع 5400 متری) یه استراحت 5 دقیقه ای داریم و قبل از رسیدن به توقفگاه بعد خانم عرب گل و آقای سرآبادانی رو میبینیم که، آقای سرآبادانی تصمیم گرفتن برگردن و خانم عرب گل به گروه ملحق میشن. ساعت 10 و نیم، 5 دقیقه توقف می کنیم، هنوز به تپه گوگردی نرسیدیم. مناظر زیبا و خاص چشم نوازی می کنن. دریاچه سد لار در کل مسیر سمت چپمون قرار داره و خط راس طولانی دوبرار در پشت سرمون. ساعت 11 و ربع ابتدای تپه گوگردی توقف 10 دقیقه ای داریم برای ذخیره نفس!!!! کم کم رنگ زمین تغییر پیدا می کنه و خاک تقریبا سفید میشه و بعضی جاها نزدیک دهانه های گوگردی زرد و شایدم فسفری رنگ. تا همینجا هم خیلی در حقمون لطف کرده این رحمت الهی "باد"، جوری وزیده که ما پشیمون نشیم، مثه اینکه با هم هماهنگن. "دیو سپید پای دربند" از صبح علی الطلوع دیگا رو بار گذاشته برای ناهار. چه دیو مهربونی، البته ما هم مهونای عجیبی هستیم، این همه راه اومدیم یه ناهار نیم ساعته و برگردیم. خدا رو شکر از همنوردا دیگه کسی برنگشته و همه سعی می کنن به هم دیگه روحیه بدن- صلوات، دعا و آواز- و این دقایق پایانی رو به یه صعود موفقیت آمیز وصل کنن. شیب مسیر کمی تنده و بعضی قسمت ها شن اسکیه. 7-8 ساعت پیمایش آروم و بی صدا وقت خوبیه برای فکر کردن، این قلب فسردۀ زمین که زمان ملک الشعرای بهار 5671 متر بوده، اگه می خواست با ظلم و جور زمان فسرده تر بشه، الان آسمون هفتمم رد کرده بود!!!!! در آخرین لحظات ورود به قله به دهانه های گوگردی که نزدیک میشیم، دیگه راه فراری نیست، بالاخره از ماسکا استفاده می کنیم. صحنۀ جالبیه، سرپرست بالای دهانه های گوگردی ایستاده و هر وقت باد بخارات گوگردو به سمت دیگه ای می بره، فرمان حرکت میدن....

ظهر روز دوم: بالاخره رسیدیم ، اینجا دماوند، 5671 متر

ساعت 12 و نیم بالاخره به "گنبد گیتی" می رسیم، سرپرست کمی جلوتر رفته تا از لحظه ورود همنوردا به قله فیلم بگیره. مراسم قله و عکس یادگاری و مهمونا اونقدر زیادن که ساعت یک مجبور میشیم ناهار نخورده برگردیم. مسیر برگشت شن اسکیه، بعضی از همنوردا جلوتر رفتن، سرپرست میگن که آقای ورکش پایین شن اسکی پیگیرن. در برگشت استراحت ها و توقف های کوتاهی داریم، انگار راه کِش اومده با اینکه سرعت موقع فرود کم نیست ولی بازم هر چی میری نمی رسی، البته این قضیه تا گوسفند سرا ادامه داره... آفتاب هم میره و جاشو به ابر و سایه میده، نزدیک بارگاه مه کاملا همه جا رو گرفته و بارگاه پیدا نیست. ساعت 4 به بارگاه می رسیم. همنوردا چایی رو آماده کردن و به گرمی استقبال می کنن. خانم جاوید و صنعتگران با آقای ورکش برگشتن تهران و خانم موحدیان هم از گوسفند سرا به بارگاه اومدن تا با گروه برگردن. همه سرگرم ناهار و نماز و جمع کردن وسایلن و دوباره چانه زنی ها شروع شده و با کش و قوس فراوان بالاخره موفق میشن.

عصر روز دوم: بارگاه- گوسفند سرا-پلور- تهران

ساعت 5 و نیم همه آماده شدن و به سمت گوسفند سرا حرکت می کنیم. باز هم توقف هایی و استراحت هایی داریم که مهمترینشون حدود ساعت 7 و ربعِ. تو هتل پلکانی قوزتپه و به صرف "هر چی تو کوله ها مونده" ، از میوه و دلستر و چوب شور و بیسکوییت تا سیب زمینی پخته و سر سبد پذیرایی ها هم کمپوت آناناس آقای غلامی. با انرژی دوباره حرکت می کنیم و کم کم هوا تاریک میشه، آخرای مسیر هم به مدد یه چراغ ال ای دی گرد کل گروه تو تاریکی شب راهشونو روشن می کنن و بالاخره ساعت 9 گوسفند سراییم. آقای آقایی با ماشین گروه منتظرن و البته هندونه -حسن ختام اکثر برنامه ها هندونه ست- کوله ها دوباره روی سقف میرن و ساعت 9 و نیم به سمت قرارگاه پلور حرکت می کنیم. یک ساعت بعد به قرارگاه می رسیم و نماز می خونیم و از اونجا هم آقای سرآبادانی و خانم عرب گل و موحدیان با ماشین شخصی بر می گردن. ساعت 11 از پلور حرکت می کنیم و بین راه هم یه بستنی که جریمۀ تاخیره رو با تاخیر نوش جان می کنیم و ساعت 12 و نیم تهرانیم!!!! خدا رو شکر این سفرم به خوبی و سلامتی به پایان می رسه.

و چند تجربه :

 • به منظور کاهش احتمال ارتفاع زدگی، از هرگونه حرکت سریع و ناگهانی از گوسفند سرا تا پایان مسیر بپرهیزید.
 • همچنین مصرف مایعات فراوان و پرهیز از مصرف غذاهای چرب؛
 • صعود و فرود با سرعت مناسب و اجتناب از خستگی نیز برای کاهش احتمال ارتفاع زدگی توصیه می شود.
 • استفاده از کیسه آب در ساعات سرد ابتدایی روز توصیه نمی شود (احتمال یخ زدن آب در لوله وجود دارد).
 • استفاده از ماسک و لیمو ترش برای کاهش عوارض گوگرد.

 

منابع:

سایت و وبلاگ:

انجمن دوستداران دماوندکوه (http://damavandkooh.com)

فهرست مرجع کوهنوردان (http://kohnavardan.blogfa.com)

کویرها و بیابان های ایران (http://www.irandeserts.com/)

Mount Damavand Guide (http://damavandmt.blogspot.com) و ویکی پدیا

کتاب: اطلس مناطق حفاظت شده ایران. دماوند خاستگاه اساطیری ایران زمین. کوهها و غارهای ایران. کوهها و کوهنامه های ایران.

نظرات (26)

 • علیرضا صالحان

  علیرضا صالحان

  07 مهر 1393 at 09:00 |
  سلام
  گزارشی جامع و کامل که حس حضور در برنامه را به خوانندگان القا میکند.
 • مهدی بشیری

  مهدی بشیری

  01 مهر 1393 at 23:45 |
  قابل توجه دوستان
  فایل اپارات بخارات گوگردی قله دماوند که توسط دوست عریزم اقای کشاورز ضبط شده بر روی گزارش برنامه در قسمت ویژکی ها قابل دسترسی می باشد
  با تشکر فراوان از اقای کشاورز به خاطر این فیلم زیبا و جذاب
 • اعظم یوزباشی

  اعظم یوزباشی

  31 شهریور 1393 at 23:13 |
  خانوم خجسته پور سلام . ممنون از گزارش تون :)
  من اون قسمت زورو بازي ش رو خيلي دوست داشتم ...چه هيجاني داشتيد شما ... بازم ممنون. براي من كه نيومدم و نديدم دماوندو تصويرسازي قشنگي شد . انشالله منم مهمونش ميشم . :)
  • راضیه خجسته پور

   راضیه خجسته پور

   01 مهر 1393 at 12:23 |
   ممنون از لطفتون :) و خوشحالم اگه تونسته باشم کمی حس همزاد پنداری رو تو وجود دوستان بیدار کنم.
   زورو بازی دقیقا کدوم قسمتش بوده!!! جاهای متفاوتی میتونه مشمول این تعریف بشه :D

   از من به شما نصیحت، شما رفتین ناهار بمونین، مثه ما زود برنگردین :D
   • اعظم یوزباشی

    اعظم یوزباشی

    01 مهر 1393 at 23:56 |
    دقيق دقيق كه نميشه آدرس داد ولي مربوط ميشه به همون قسمت همه چيز تحت كنترله :))
    توصيتونو گوش مي كنم...فقط دماوندخان اونقد دست و دلباز هست كه "شام" هم بده :))‌
    ؟؟؟؟؟
    • راضیه خجسته پور

     راضیه خجسته پور

     02 مهر 1393 at 17:15 |
     البته امیدوارم مشمول زورو بازی نشین شما :D
     اگه "ضحاک" دربند رو برا هواخوری بیرون سلول نفرستن شما صبحونه هم میتونی بمونی، ما که سرِ سپید ندیدیم ولی قدیما بهش می گفتن "مادرِ سرپید" مهربونه دیگه :)
 • فهیمه نجفی

  فهیمه نجفی

  31 شهریور 1393 at 10:07 |
  سلام
  چه گزارش خوبی ،هی جای خالیه خودمو حس میکردم مابین جملات...
  چقدر زود دیر میشود:(((
  • راضیه خجسته پور

   راضیه خجسته پور

   01 مهر 1393 at 12:26 |
   سلام
   ممنون، خوبی از دماوندِ...
   انشاالله سال دیگه با هم میریم، غصه نخور :)
 • مهدی بشیری

  مهدی بشیری

  30 شهریور 1393 at 23:58 |
  با سلام و تشکر ویژه از خانم خجسته پور بابت گزارش زیبا و کاملتون .
  اطلاعات جمع اوری شده در مورد کوه دماوند بسیار جالب وبرای بنده تازگی داشت
  در ضمن گزارشتون هم بسیار روان و کامل نوشته شده بود
  باز هم تشکر می کنم از وقتی که گذاشتید برای جمع اوری اطلاعات و تنظیم کزارش .
  وعرض پوزش به خاطر اینکه امکان استفاده از فونتی که گزارش با اون تایپ شده بود در سایت وجود نداشت
  • راضیه خجسته پور

   راضیه خجسته پور

   01 مهر 1393 at 12:29 |
   ممنون از لطفتون در مورد گزارش و همچنین پیگیری عکس ها.
 • شقایق موحدیان

  شقایق موحدیان

  28 مرداد 1393 at 22:09 |
  خانم فرخ ممنون از محبتت. شما و همسر بزرگوارتون هم خیلی با محبت هستید.راستی شمارت سیو نشده بود ی پیام بزن سیو کنم
 • علیرضا صالحان

  علیرضا صالحان

  28 مرداد 1393 at 21:20 |
  سلام،خوش به حالتون.
  منم دماوند میخوام.
 • سیما فرخ

  سیما فرخ

  28 مرداد 1393 at 10:59 |
  سلام به همه همنوردان خوب و صمیمی. من از طرف خودم و رضا تشکر میکنم اول از سرپرست خوب و با اخلاق، که خیلی مسئولیت پذیر بودند و ماشالا خوش خوراک (؛ دوم از آقای ورکش که با اینکه کم در خدمتشون بودیم اما راهنمایی های خوب و کلیدی میکردن، سوم از آقای کشاورز که اسطوره صبر بودن واستقامت ، و بعد از همه بچه های خوب و مهربون گروه که صعود در کنارشون لذت فتح رو دوچندان میکرد. خانم جاوید متین، خانم عرب گل پر انرژی، خانم خجسته پور آرام، خانم صنعتگران مهربان، خانم موحدیان صمیمی، آقای آقایی سریع، آقای غلامی هیجانی، آقای معصومی باوقار، آقای امیرخان خوشدل و آقای آقایی بانمک و خوش اخلاق.
  • راضیه خجسته پور

   راضیه خجسته پور

   28 مرداد 1393 at 11:29 |
   ما هم از همراهی با شما زوج مهربان خوشوقتیم. به امید دیدار در برنامه های سنگین تر ;) :D
   پ. ن. دیدم سایر همراهان نیستن از طرف همه جواب دادم :)
 • الهام عباس زاده

  الهام عباس زاده

  27 مرداد 1393 at 21:49 |
  سلام به دوستان و عرض خسته نباشید
  و تبریک برای فتح بام ایران
  به خصوص دوستانی که برای اولین بار این عظمت رو درک کرده اند
  افرادی مثل بنده هم که باید حداقل سالی منتظر باشیم تا این زیبایی و عظمت رو درک کنیم... 8->
  انشالله
 • شقایق موحدیان

  شقایق موحدیان

  27 مرداد 1393 at 14:52 |
  از اینکه عضواین گروه هستم با داشتن اینچنین سرپرستهایی، افتخار می کنم. با اینکه من عضو برنامه نبودم و برا انجام کار پروژه ام رفته بودم و مسئولیتی در قبال من نداشتن ولی دائم پیگیر شرایط بنده بودن و نهایت لطف رو به بنده داشتن.تشکر می کنم از همکاری و همراهی همه دوستان بخصوص آقای ورکش و آقای بشیری.
  قدمهاتون روز به روز استوارتر.
 • راضیه خجسته پور

  راضیه خجسته پور

  27 مرداد 1393 at 12:06 |
  سلام و تبریک و خسته نباشید به تمام همراهان دماوند
  خدا را سپاس که این برنامه به خیر و سلامتی پایان یافت و البته با بستنی (قابل توجه دوستانی که زودتر رفتن یا قسمت نبود بستنی بخورن)
  تبریک به سرپرست و عقبدار که فکر کنم به جز خودشون همه قله اولی بودن، خسته نباشید.
  تبریک به و تشکر از همنوردان (اونایی که تو بارگاه موندن و ما رو از زیر قرآن رد کردن، اونایی که در میان راه جدا شدن)، تپه گوگردی که خیلی آبرو داری کرد و فقط آخر کار خودی نشون داد، دماوند که از صبح زود آماده پذیرایی کردن از ما بود و به بهترین و زیباترین شکل پذیرای ما بود.
  و تشکر ویژه از آقای ورکش.
  • سیما فرخ

   سیما فرخ

   28 مرداد 1393 at 10:44 |
   سلام خانم خجسته پور عزیز، و تبریک از شما برای بستنی (؛
   • راضیه خجسته پور

    راضیه خجسته پور

    28 مرداد 1393 at 11:23 |
    خواهش می کنم. نوش جان. حالا انشاالله برنامه های بعدی می بینیمتون، شما هم دیر میاین ازتون شیرینی می گیریم. فقط دقت کردین که مثل قانون پایستگی انرژی از برنامه ای به برنامه ی دیگه منتقل میشه ولی فراموش هرگز. پس ما هم منتظریم :D
   • سیما فرخ

    سیما فرخ

    28 مرداد 1393 at 11:03 |
    منظورم تشکر بود نه تبریک D:
 • اعظم یوزباشی

  اعظم یوزباشی

  27 مرداد 1393 at 12:00 |
  بسم الله الرحمن الرحيم

  سلام به همه ي دماوندي ها ... چه قله اولي ها چه بيشتر ... من هم ابراز خوشحالي مي كنم از صعودتون . الحمدلله . تبريك مي گم . اون دوستاني هم كه تا خود قله نرفتن انشالله در شرايط بهتري صاعد و فاتح قله ي دماوند بشند.
 • فاطمه جاوید

  فاطمه جاوید

  27 مرداد 1393 at 10:30 |
  بسم الله الرحمن الرحیم

  قال المولی امیر المومنین سلام الله علیه:

  العفاف زینه الفقر و الشکر زینه الغنی(نهج البلاغه,کلمه 323)

  پاکدامنی ,زیبایی به نداری میبخشد و شکر(ذکر منعم هنگام نعمت) زیبایی به دارایی

  جناب آقای بشیری خدارا به خاطر سرپرست صبور و بردباری چون شما سپاسگذاریم ,توفیق الهی همواره یارتان

  گرچه بنده توفیق همنوردی شما را تا قله نداشتم ولی از تلاش شما برای راحتی همنوردان در بارگاه سوم,احساس آرامش میکردم ,امیدوارم در میدان پر فراز و نشیب زندگی فاتح قله های معنویت باشید.
  • سیما فرخ

   سیما فرخ

   28 مرداد 1393 at 10:41 |
   خانم جاوید عزیز، حرکت زیبای شما در بارگاه سوم لحظه حرکت به سمت قله به هممون انرژی مضاعف داد. امیدوارم این هفته صعود راحتی از جبهه غربی داشته باشید. همواره شاد باشید و آرام (:
   • فاطمه جاوید

    فاطمه جاوید

    29 مرداد 1393 at 10:28 |
    خانم فرخ,همنورد خوب ما:

    حضور با وقار شما و همسرتون در میان ما خیلی دلنشین بود,البته ما به سلیقه های دیگران هم احترام میگذاریم (مادامی که با شرع و عرف منافات نداشته باشه)ولی آرامش و ادب حاکم بر رفتار شما و همسرتون تحسین برانگیز بود

    از خدا میخواهم به ما

    اندیشه حکیمانه

    اخلاق نیکو

    رفتار مودب

    و گفتار زیبا و به اندازه,عطا کند(الهی آمین)
 • شقایق موحدیان

  شقایق موحدیان

  26 مرداد 1393 at 19:48 |
  صعود اولی ها تبریک. تمام گوگردی که باد به سر و صورتتون پاشید گوارای وجودتون. به صعود بلندترین قله خاورمیانه می ارزید.
  • سیما فرخ

   سیما فرخ

   28 مرداد 1393 at 10:37 |
   خانم موحدیان جات خالی بود. همه هیجانش همون قسمت گوگرد افشانی بود.... بچه ها بشینید... نفساتونو حبس کنید ... چشماتونو ببیندید.... جهت باد عوض شد... بلند شید ... بدویید... دوباره گوگرد... (:

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.