آبشار چال مگس ۱۶ تیر۹۶

تاریخ برگزاری: 13960416

هماهنگ کننده (مادر خرج):

فاطمه عفتی

شماره همراه:09123720197

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک صادرات :6037694047173574

جانشین:

صادق ملائی

گزارش نویس:

زهرا اجتهادی

امداد و نجات

فاطمه عفتی

مخابرات:

فائزه محتشم

پشتیبان:

اعظم یوزباشی

عکاس:

محمد سخندان

محیط زیست

آرین علمیه

مهمانان:

فائزه محتشم ، آرین علمیه ، سارا خداخواه ، مهران محقق ، فرزانه شفیعی ، آقای نجفی

نوع برنامه:

کوهپیمایی

سطح برنامه:

سبک

تاریخ و ساعت تجمع:

۱۶ تیر - ساعت ۷:۰۰ صبح جمعه

محل تجمع:

پارکینگ دارآباد

تاريخ و محل برگشت:

۱۶ تیرماه _ پارکینگ دارآباد

مهلت ثبت نام:

تا امشب ساعت ۲۲:۰۰ ( ۱۵ تیر ماه )
۵۰۰۰ تومان

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

۱۶ تیر ماه ۹۶:

_ رأس ساعت ۷:۰۰ صبح جمعه حرکت از پارکینگ دارآباد

_ساعت حدود ۸:۳۰ آبشار چال مگس و صرف صبحانه

_ تمرین گره های سنگنوردی و استفاده از تجربیات دوستان

_برگشت ساعت ۱۰:۳۰ و تقریبا ۱۲:۰۰ پارکینگ دارآباد

لوازم مورد نیاز

کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که حداقل 72 ساعت از تاریخ صدور آن گذشته باشد - کوله پشتی یک روزه - غذا برای مدت برنامه - آب برای مدت برنامه - میوه یا آب میوه - تنقلات - بطری آب - لیوان - قاشق - چاقو - مسواک - مایع صابون یا صابون کاغذی - دستمال کاغذی و ... - سایر لوازم شخصی - طناب انفرادی و کارابین پیچ - کیف کمک های اولیه - داروهای خاص مصرفی با هماهنگی سرپرست - کیت بقاء - پول نقد و کارت بانکی - عینک آفتابی - کلاه نقاب دار - کرم ضد آفتاب - زیرانداز انفرادی - باتون

ره توشه پیشنهادی:

جی پی اس، دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

1- ابتدا می بایست در سایت لاگین نمایید چون پس از وارد کردن نام کاربری و گذرواژه، شماره تماس سرپرست و ... قابل رویت می‌باشد و امکان ارسال کامنت فعال می گردد.
2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت (برای اعضا) و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان (برای مهمانان).

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
5- به صفحه لیست اعضاء مراجعه نمایید. (دوستانی که اسامی شان در لیست نیست و مهمانان محترم و همنوردانی که حق عضویت عقب افتاده دارند، می بایست هزینه مهمان پرداخت نمایند)
6- با توجه به توضیحات بالا هزینه مهمان یا اعضاء را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

مشروح گزارش :

گزارش دارآباد، آبشار چال مگس


دارآباد در شمال شرق تهران قرار دارد. دو رودخانه به نام‌های «دارآباد» و «کهنه دارآباد» دارد که در جایی به نام «سیر دورود پایین» به هم می‌پیوندند و رودخانه دارآباد را تشکیل می‌دهند. رودخانه دارآباد رودی است که در دره جاری است و دارآباد به دلیل آب‌وهوایی که دارد و همچنین همجواری با کوه، یکی از مسیرهای پیاده‌روی و کوهنوردی بومیان تهرانی در ایام تعطیل و روزهای پایانی هفته به شمار می‌رود.

در انتهاي مسير عمومي کوهنوردي دارآباد و پس از طي مسافتي در بين درختان بلند بيد و گذشتن از لابلاي صخره هايي کوچک، به يک آبشار فصلي برمي خوريد که نمايي به مراتب زيباتر از بقیه دارد ولي پرش آن بيشتر در فصل بهار است. اين آبشار زيبا، آبشار چال محله (چال مگس) نام دارد. برای رسیدن به این آبشار زیبا از محل پارک خودرو در پارکینگ ورودی مسیردارآباد باید مسافتی حدود 5 کیلومتر را طی کرد تا به این آبشار زیبا رسید. لازم به ذکر است که مگس در زبان محلی این منطقه به معنای زنبور عسل است.


ساعت 7 صبح جمعه 16 تیر ماه، زمان قرار گروه در محل پارکینگ دارآباد بود. پارکینگ تقریبا شلوغ بود و تعداد زیادی از مردم و کوهنوردان قصد داشتند روز تعطیل خود را در طبیعت سپری کنند.

ساعت 7:13 دقیقه پس از آشنایی و معرفی اجمالی اعضا، گروه با 7 نفر از همنوردان به سمت کوه حرکت کرد.
7:42 دقیقه به محل کافه ها رسیدیم.

توقف مختصری داشتیم .

و چند نفر دیگر از اعضا به گروه پیوستند. مسیر تقریبا شلوغ بود، به جز کوهنوردان تعدادی از خانواده ها نیز در حال رفت یا برگشت از مسیر بودند.

حدود ساعت 7:51 دقیقه به دوراهی رسیدیم، راه فرعی سمت راست به قله منتهی میشد. و ما برای رسیدن به آبشار از راه اصلی و پرتردد ادامه مسیر دادیم. کم کم آفتاب از پشت کوه ها خود نمایی میکرد، حدود ساعت 8:15 دقیقه توقف کوتاهی داشتیم برای برداشتن تجهیزاتی مثل عینک و کلاه و .. همچنان با سرعت تقریبا یکنواختی به مسیر ادامه دادیم. از چند چشمه کوچک که با پاکوبی از مسیر اصلی جدا میشد عبور کردیم. از کبوتر خان و چشمه جهان و.. گذشتیم.


و حدود ساعت 9:05 دقیقه به محلی رسیدیم با یک دیواره بلند سنگی پوشیده از خزه که آب کمی از بالای کوه به سمت پایین روی آن جریان داشت، و زمانی به اوج شگفت زدگی رسیدیم که سرپرست اعلام کرد اینجا همان آبشار مقصود است؛ آبشار چال مگس.. ! اول باورش خیلی سخت بود، با ذهنیت عکسهایی که دیده بودیم و سخنهایی که شنیده بودیم اما بعد که عینک واقع بینیمان را زدیم، به همراه گروه در پی جایی بودیم که قسمتی از این شگفتی را که به آبشار شباهت بیشتری دارد ثبت کنیم. البته بماند که دست آخر باید دست به دامان فتوشاپ میشدیم.. به دلیل اینکه تعداد زیادی از دوستداران طبیعت در آنجا مشغول استراحت بودند مکان مناسبی برای نشستن نیافتیم! حدود ساعت 9:28 دقیقه به سمت پایین حرکت کردیم.


به مسیر ادامه دادیم و 9:46 دقیقه در مسیر برگشت سمت چپ به چشمه جهان رسیدیم. کمی پایینتر از چشمه روی تخته سنگ ها کنار جریان آب، برای صرف صبحانه نشستیم.

بعد از استراحت و صرف صبحانه، حدود ساعت 10:35 دقیقه سرپرست آموزش گره ها رو به همنوردان شروع کرد؛ گره هشت ساده و تعقیب ، گره هشت دوبل، گره سرخرگوشی و گره دو سر طناب و پروانه . بعد از آموزش و تمرین، ساعت 11:37 دقیقه به سمت پایین کوه حرکت کردیم. ساعت 12:24 دقیقه به محل کافه ها رسیدیم و پس از استراحت کوتاهی و پذیرایی توسط اعضایی که با تأخیر به گروه پیوستند مسیر را ادامه دادیم.

و حدود ساعت 12:58دقیقه به پارکینگ رسیدیم. روز بسیار خوبی بود در کنار طبیعت و دوستداران طبیعت؛ همانطور که در ابتدا اشاره شد این آبشار فصلی است اما برای اینکه در آینده هم شاهد مناظر زیبای طبیعت باشیم، لازم است به بحران کم آبی جدی تر نگاه کنیم.

نظرات (0)

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.