قله ناز ، 20 مرداد 96

تاریخ برگزاری: 13960520

قله ناز ، 20 مرداد 96

هماهنگ کننده (مادر خرج):

محمد صالح خندق آبادی

شماره همراه:09122439755

پست الکترونیک: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک سامان: 6219861026752799

 

گزارش نویس:

اعظم یوزباشی

امداد و نجات

مهدی بشیری

مخابرات:

سمیرا محمدی

پشتیبان:

مجتبی امیرشکاری

محیط زیست

مرضیه انیسی

نوع برنامه:

کوهپیمایی

سطح برنامه:

سنگین

تاریخ و ساعت تجمع:

جمعه 20 مرداد ساعت 5:00

محل تجمع:

میدان آزادی ابتدای جاده کرج زیر پل عابر پیاده

مهلت ثبت نام:

چهارشنبه 18 مرداد ساعت 18:00

هزینه برنامه

اعضا: 400/000 ریال

مهمان: 500/000 ریال

لوازم مورد نیاز

کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که حداقل 72 ساعت از تاریخ صدور آن گذشته باشد - کفش و پوشاک مناسب فصل - غذا برای مدت برنامه - آب برای مدت برنامه - تنقلات - بطری آب - لیوان - قاشق - چاقو - مسواک - مایع صابون یا صابون کاغذی - دستمال کاغذی و ... - سایر لوازم شخصی - طناب انفرادی و کارابین پیچ - کیف کمک های اولیه - کیت بقاء - پول نقد و کارت بانکی

ره توشه پیشنهادی:

جی پی اس، دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

مشروح گزارش :

سفرنامه ی قله نازززز

سوال یا انگیزه شرکت در برنامه : ما را با این همه "نازنینیت" مجالی برای زیارت "قله ناز" نیست؟

پاسخ :حاشا و کلا ...ما نریم کی بره؟

(داخلی.روز.کلاس)

 

خب بچه ها اگه گفتین

درس امروز چیه؟

آقا اجازه !

بگو بشیری!

آقا ززززززز

آفرین "ز" مثل چی؟

آقا اجازه !

بگو خندق ابادی

ز مثه زنبوررر

نه آقا داره اشتباه میگه

خب تو بگو یوزباشی

ناززززز آقا اجازه!

 "اولش "که مهم نیس...ـآخرش مهمه....

ز مثل....مثل ناززززز

آفرین... ناز...لطیف تر از زنبورم هست ...حالا واسه اینکه مفهوم این واژه لطیفو خوب بفهمید بعنوان جایزه میفرستمتون "قله ناززز"

(چهره ی معلم آشنا میزنه ...عه عه "حضرت استاد دامت برکاته و زادت رانیـّه" هستن که)

حرف و کلمه خاصی گفته نمی شود و ازینجا به بعد هورا و جیغ دانشجویان حرف "زززز" است از برگزاری یک برنامه خیلی لطیف و ناززز...ززززز

امروز جمعه ست.اکثرمردم این روز را به مناسبت استراحت و تا لنگ ظهر خوابیدن ..."عید" می نامند...اما حکایت کوه نوردان و کوله گردان ..حکایت غریبیست...آنقدر که گاهی خودمان هم دلمان برای معصومیت و مهجوریت و مظلومیت مان"کباب " میشود .

ما در یک حرکت انتحاری ...خواب نازنینمان را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده... یک کوله سنگین بر دوش انداخته و در محل قرار حاضر می شویم آنهم با یک لبخند َژوکوند و سینه ای افراشته که مثلا من خیلییییی ورزشکارم...

آن روز هم همین ماجرا بود .میان خواب و بیداری آقای همسر دامت برکاته مرا به دنبال می کشید که : بدو اول بریم یه چن تا بسته قرص بگیرم ...من مسئول امداد نجاتم :(

بهرحال 4و 25 دقیقه ست که میرسیم سر قرار ...

کجا؟ مدرسان شریف ...نه ...چیزه... در واقع ...چارراه آیت!

چهارتایی ترک پراید سرپرست می شینیم و میریم که میدون آزادی یه مسافر دیگه هم بزنیم ...بعدشم دیگه یا علی ...جاده چالوس و کلوان و قله ...ان شاء الله تعالی...

دیگه جونم براتون بگه که :تمام مسیر دو ساعته گیج و دنگ یه ربع خوابم اما برای اینکه تابلو نشه هراز گاهی یه اظهار فضلی می‌کنم که : بله منم هستم ...نظر کارشناسی هم دارم.

شش و چهل و پنج : کلوان زیبا

20170811_073622.jpg

همه ی مسیر یک طرف و این پیچ و تاب های اخر مسیر یک طرف ...مدام" سبز"های خوشرنگ را بالا می رویم.

ساعت هفت همه آماده باشیم...استارت حرکت میخورد و ...چه حرکتی ...ازما اعتراض به سرپرست که :شما که گفته بودید کم شیبه که / کی به اون شیبای ملایم می رسیم /سالی که نکوست از بهارش پیداست /"گونیا" ندارید ...خیلی نود درجه ست ها

و "سرپرست" سربه زیر و مظلوم مانند "پدری " که از خبط فرزندانش دل آزرده نمی شود یا جاخالی می دهند یا از زیر سیبیل رد می دهند غرغرها را (البته جا دارد دوستان دیگررا در اینگناه کبیره شریک نکرده و چونان یک مرددددد... همه را به گردن بگیریم..).

آقا اجاززززه ! خبط کردیم ...تو رو خدا نگید جریمه ش ( یا بقول شما جایزه ش ) سینه خیز رفتن روی "خط الراس دوبراره"ها !!!! من اصلا حرف "دال " رو نمیخام یاد بگیرم چون بخاطر یاد گرفتنش حتما بایذ یه "دماوند" یه "دوبرار" و یه "دوخواهرون " برم حداقل !!!! بی خیال

"آفتاب " می پزاندمان و لبخند میزنیم... شیب تند میشود و لبخند ...راه طولانی و لبخند...آنقدر لبخند میزنیم تا همه از رو بروند و ما برسیم...

20170811_073016.jpg

20170811_073558.jpg

و میرسیم .. بعد از چند" طول وعرض جاده ای" میخوریم به شیب تند پایین پناهگاه ...البته این انتخاب خود ماست ..."حوصله دارترها " از همان جاده ارام ارام بالا می آیند /

قبل از جانپناه میریم سراغ چشمه ..نمیدانم تشنگی ماست یا اثر واقعی خود آن چشمه...آنچه از گلویمان پایین می رود جز "آب حیات" نیست ...در مسیر آب دیگری نداریم..فلذا تمام ظروفمان را پرآب کرده و به راه میفتیم تا در پناهگاه صبحانه بخوریم...

20170811_183413.jpg

IMG_20170812_224756.jpg

سرپرست مهربان از اول مسیرتا اخرش با رویی گشاده وحوصله ای زیاد ، حسابی از ما عکس می گیرند که البته بعضی ژست‌ها و فیگورهایش فقط به درد آرشیو شخصی خودمان می خورد و بسسس.

راس ساعت ده میرسیم جانپناه سیادر...ورودی ش تیمی را در حال خروج می بینیم که دنبال آبند و مایوس ازجستنش...با سخاوت تمام راه چشمه را نشانشان میدهیم ...

ساعت 10 و 40 بعد ازیک استراحت خوب میرویم سمت قله ....

"ماییم و نوای بینواییی    بسم الله اگرحریف مایی"

مسیر سخت نیست اما طولانی ست...حالامی فهمم چه با مسما نامگذاریش کرده اند این "قله ی نازززز"را !

هر یک ساعت استراحتی داریم و نفس تازه کردنی ...

یک سری گیاه می بینیم که ما به همه ش میگیم "چای کوهی" اما خانم انیسی با اسم و رسمشان آشناترند انگار .(لبخند)

خب دیگر حالا هم "میشینه نو " قابل رویت است هم "ناز"

یک ربع قبل از یال میشینه نو می نشینم به تازه کردن نفسی و شربت زغفرانی و غیره (الحمدلله علی کل حال)

IMG_20170812_224518.jpg

IMG_20170812_224538.jpg

وباز حرکت و حرکت ....راستش دیگر کم آورده ام ...شوخی که نیست ...11 کیلومتر رفت ...و همین میزان برگشت ...نمی دانم چه کنم که یادم می افتذ از علی ع مدد بگیرم به وقت همه ی کم آوردنهایم ...شروع می کنم تند و تند خواندن:

ناد علیا مظهر العجائب ...تجده عونا لک فی النوائب ...کل هم و غم سینجلی بولایتک یا علی یا علی یاعلی ...آنقدریا علی را می گویم تا میرسم روی خود قله ...حال غریبیست ...یک شوق غریب و عارفانه می دود زیر پوستم و تا ساعتهاهمانجا جا خوش می کند . الانم که دارم این نامه رو براتون می نویسم ترکشهاش مشغول حرکتند ...آخ... عارفانه های درونم :

مرد را "کوه" سرافراز کند     جای پایش به فلک باز کند

دل همه بر کند از عالم خاک    می برد روح به سیر افلاک

کوه گر روشن و گر تاریک است    تا بخواهی به خدا نزدیک است

چارده و بیست دقیقه : بر فراز "ناز"

بالاخره صعود شد"نازنازنینمان" ...شادیم از یک صعود دیگر...صعودهای سخت و طولانی ...لذت رسیدن را چندین و چند برابر می کنند و این همیشه یک قانونست ...

IMG_20170812_224827.jpg

20170811_144536.jpg

IMG_20170812_224821.jpg

یکی از ویژگی های مهم این برنامه 5 نفره حضور سه عکاس حرفه ایست :خانم محمدی عزیز/ سرپرست بزرگوار/همسر گرانقدر دام ظله.خلاصه آن 40 دقیقه روی قله به جرات سی و پنج دقیقه اش فقط عکس است و عکس...خانم محمدی در راستای تکریم مقام سرپرست ...هی تند و تند عکس های با هوا و بی هوا می گیرند از سرپرست ...سرپرست با کلاه ...سرپرست بی کلاه ...سرپرست از نیمرخ راست ...سرپرست سر به زیر ...سرپرست سر به آسمان ...

(خب حسودی ست دیگر...خلاصه بنده خدا رامجبور می کنیم به همین تعداد و بلکم بیشتر از ما هم ازین لاکچری ها بگیرند)

 

IMG_20170812_224803.jpg

 

ساعت سه از قله سرازیر می شویم ...مسیر رفتو برگشت یکی است ...دو سه پیچ مانده به پناهگاه من و همسر دام ظله دوستان را گم کرده و از مسیر باقالی ها میرویم ...هی می رویم و هی نمی رسیم ...ارتفاع را اندازه می زنیم.تقریبا اندازه ارتفاع پناهگاهست ولی ...نمی رسیم.

همسر داد می زند :صالح ...صالحححح...صالححح اما صدایی جز بازگشت صدایش به گوشمان نمی رسد .

دست وپایم را اساسی گم کرده ام و طبق ترسهای زنانه ی بی حد و اندازه ام دارم به ته تلخ قصه فکر می کنم ...به یخ زدن...به اینکه اگر اینجا دفن شوم هر که به فاتحه خوانی ام بیایید ،لابد حسابی با "فحش و لن ترانی" از خجالت روحم در می آید به جای صلوات و فاتحه ...

"مهدیییی....مهدیییی"

و این صدای سرپرست استکه حدود 30 -40 متر پایین تر دارند صدایمان می کنند ...

(مهدییییی .....صالحححح...مهدیییی ... صالح ....کجا بودی نبودی ...ازینورا ) خسته و ترسانم اما یک شادی عمیق به جانم افتاده ...الحمدلله .میرویم پناهگاه پیش دوستان و ناهار میخوریم آن هم پنج و نیم بعد از ظهر ... یک ساعتی نفس می گیریم...

 هیژده و سی : حرکت از پناهگاه به سمت روستا

 

20170811_183849.jpg

 یا علی می گوییم و دوباره حرکت به سمت کلوان...

اینقدر مناظر خواستنی است که هر چه که عکس می گیریم باز حس آن داریم که نکند کم باشد !!!

ابتدای مسیرباغراه کنار رودخانه دوباره ده دقیقه  استراحت می کنیم و پاستیل میخوریم.

برای اینکه خیلی به تاریکی نخوریم دوباره راه میفتیم ...

خسته ام ...خیلی زیاد .خسته اما خوشحال ... و تازه دارم میفهمم :"آدمی جمع اضدادست ینی چه"

ساعت 20 و 40 دقیقه کلوانیم ....میرویم مسجد روستا و اقامه نماز می کنیم و راه میفتیم به سمت تهران ...تا خود تهران خانومهای تیم چرت می زنند اما دستمریزاد به مردان تیم که مبارزه جدی می کنند با نفس و پلک بر هم نمی گذارند که اگر گذاشته بودند الان از آن دنیا برایتان گزارش برنامه مینوشتم..

 

سرپرست در نهایت بزرگواری ما را تا نزدیکترین محل خانه و کاشانه مان می رسانند .چشمهای سرخ و جمع شده ی سرپرست حوالی 1 شب ...نزدیک چارراه آیت یکی از خوب ترین تصویرهای این برنامه است چرا که یادآوری ام می کند :

" الاحسان بالاکمال"

با نهایت احترام و تواضع

الف .ی

دلآشوبانه های قبل دماوند96

 

نظرات (3)

 • علی اکبر جعفری اصل

  علی اکبر جعفری اصل

  07 شهریور 1396 at 15:09 |
  سلام و خداقوت
  کاش ماهم سعادت صعود قله نازززز رو داشتیم
  یک نکته رو خدمت گزارش نویس فعال برنامه عرض میکنم
  عکاسی با موبایل رو در زمره عکاسی حرفه ای قرار نمیدهند
  حتی اگر شخص مورد نظر عکاسی رو بطور حرفه ای آموخته باشه
  امیدوارم قسمت بشه دوستان در برنامه ها زیارت کنیم
  با تشکر
  • اعظم یوزباشی

   اعظم یوزباشی

   07 شهریور 1396 at 17:25 |
   سلام علیکم .بله حق با شماست .بهتر بود وصف دیگه ای بجای "حرفه ای "می نوشتم .
   ولی واقعا عکسهای خانم محمدی خیلی عالی بود ند .ذوق زده شدم و گفتم حرفه ای .
   ممنون از یادآوری شما
 • اعظم یوزباشی

  اعظم یوزباشی

  06 شهریور 1396 at 20:39 |
  سلام خدمت دوستان ورکشی
  جا دارد از جناب خندق ابادی ، سرپرست مظلوم برنامه مجددا تشکر کنم و از تک تک همنوردانم...بسیااااار برنامه ی دل انگیز و خاطره سازی بود .
  و ممنون همیشگی از حضرت استادی که چه باشند و چه نباشند ، حضور دارند .:)

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.