دره وارنگه رود ، نسن 6و7 تیر 1392

تاریخ برگزاری: 13920406

هماهنگ کننده (مادر خرج):

فاطمه عفتی

شماره همراه:09123720197

پست الکترونیک:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک صادرات :6037697446313592

سرپرست فنی:

حسین نصراللهی

گزارش نویس:

سیده فاطمه موسوی

عکاس:

حسین نصراللهی

نوع برنامه:

کوهپیمایی

سطح برنامه:

سنگین

تاریخ و ساعت تجمع:

ساعت 6:45 صبح پنج شنبه 92/04/06

محل تجمع:

میدان آزادی ـ زیر اولین پل عابر پیاده ، جاده مخصوص کرج

تاريخ و محل برگشت:

92/04/07 ـ میدان آزادی

اقامت:

در چادر

مهلت ثبت نام:

تا ساعت 17 روز سه شنبه 92/04/04
35000 تومان

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

92/04/06، پنج شنبه ، روز اول

ــ ساعت 7 حرکت از میدان آزادی ، تهران تا روستای وارنگه رود 2 ساعت و نیم

ــ شروع کوهپیمایی از روستای وارنگه رود ( ارتفاع2470متر )8 ساعت کوهپیمایی با کوله سنگین ، 1 ساعت استراحت و ناهار ( در طول مسیر چشمه آب وجود دارد.)

ــ برپایی کمپ در دشت کمانکوه ( ارتفاع 3727 متر ) ، گردش و عکاسی در طبیعت زیبای اطراف

92/04/07، جمعه ، روز دوم ( 2 برنامه )

1. صعود قله یخچال (ارتفاع 4194متر ) ساعت 5 بیدار باش و 6 حرکت،

 طول مسیر رفت و برگشت 3 ساعت می باشد.(با صلاحدید سرپرست)

2.استراحت در کمپ و تفریح و گردش در دشت زیبا و دیدنی کمانکوه

 ــ ساعت 9:30 جمع آوری کمپ و حرکت به سمت روستای نسن حدود 6

ساعت و 1 ساعت استراحت و ناهار ، 16:30 روستا ، 8 تا 9 تهران

( مسیر رفت و برگشت 30 کیلومتر می باشد. )

 

سایر لوازم مورد نیاز:

کفش و پوشاک مناسب فصل ـ کوله پشتی 2 روزه ـ باتوم ـ زیر انداز ـ کیسه خواب ـ چادر ( با هماهنگی سرپرست ) - هدلامپ ـ کلاه و عینک آفتابی ـ طناب انفرادی و کارابین ـ کیف کمک های اولیه ـ کارت بیمه ورزشی ـ غذا به مدت برنامه ـ بطری آب و تنقلات

ره توشه پیشنهادی:

دوربین عکاسی

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

خدمات:

وسیله نقلیه( ون ) برای رفتن به روستای وارنگه رود و برگشت از روستای نسن تا تهران

مشروح گزارش :

به نام خدا


دره وارنگه رود- دشت کمانکوه- دره نسن- مورخ 7،6 تیرماه 92

همنوردان: دکتر مسعود جزایری، حسین نصراللهی، تایماز موسی زاده، فاطمه جاوید ، محبوبه علمیه، خاطره تهرانی، فاطمه عفتی و سیده فاطمه موسوی

سرپرست: فاطمه عفتی

راهنما و عکاس: حسین نصراللهی

هزینه برنامه: 35000 تومان

وسايل مورد نیاز: چادر، کیسه خواب و لوازم کمپ دو روزه، کوله پشتی، بارانی، کفش مناسب و لوازم مناسب فصل، غذا برای مدت برنامه و ....

وسیله نقلیه: خودروی ون

مبدأ حرکت: تهران، میدان آزادی به سمت اتوبان کرج کنار پل عابر پیاده

نحوه دسترسي: تهران، جاده چالوس، جاده دیزین، سمت چپ بعد از ساختمان محیط بانی جاده فرعي روستاي وارنگه رود، روستاي وارنگه رود.

جاذبه های اکوتوریستی: کوهستان های این منطقه دارای منابع عظیمی از آب هستند. رودهای بزرگی از این کوه ها سرچشمه گرفته و بعد از تغذیه بسیاری از شاخه های فرعی به دشتها و دره ها سرازیر می شوند و چشم اندازها و مناظر زیبای اکولوژیکی را خلع نموده اند. بطور کلی محور کرج – چالوس در ضلع غربی منطقه و دریاچه سد امیر کبیر و محور دیزین و شهرستانک و پیستهای اسکی دیزین و خور، کاخ ناصرالدین شاه، برج میدانک، درخت سرو کهنسال شهرستانک، منطقه زیبای سوتک و … از دیر باز مورد توجه گردشگران و علاقه مندان بوده و مشتاقان زیادی را چه درفصل بهار و تابستان و چه در فصل پاییز و زمستان به سوی خود جلب می نماید.

پوشش گیاهی: حدود ۱۱۰۰ گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده است که بیشتر آنرا گندمیان، بوته زارها، گراس ها، درختچه ها، و درختان تشکیل می دهند. گونه های شاخص گیاهی منطقه عبارتند از: ارس، توس، گون، درمنه، گل گندم البرز مرکزی، کاسنی، توسکا، زبان گنجشک، آویشن، شبدر وحشي، بوک (به زبان محلي)، ترشک، بومادران، گرز، کليک (گل  رز زرد بسيار خوش بو که با آن  مربا درست مي کنند)، کرزنگ (که می گویند براي بيماران قند مفید است)، جعفري وحشي، شويد وحشي، قارچ هاي بسيار بزرگ  خوراکي، گلپر (گلپرهاي اين دره در خرداد ماه با ارتفاع نزديک به يک متر و 40 سانت رشد دارند).

گونه های شاخص جانوری: تنوع اقلیمی و شرایط خاص اکولوژیک و توپوگرافی منطقه شرایط زیست مساعدی را برای زندگی انواع وحوش در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی فراهم آورده است. حدود ۴۸ گونه پستاندار از جمله خرس خاکستري، خرس قهوه ای، کل و بز، مرال، قوچ و میش، پلنگ، گربه وحشی، گرگ، گراز، تشی، سمور سنگی و غیره. ۱۵۶ گونه پرنده از جمله عقاب طلایی، کبک، کبک دری، تیهو، شاهین، دلیجه و غیره. ۲۶ گونه خزنده از جمله افعی قفقازی، افعی البرزی، مار جعفری و غیره. ۷ گونه دو زیست و ۱۷ گونه ماهی در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شناسایی گردیده است.

اطلاعاتی درباره منطقه:

روستاي وارنگه رود از توابع شهرستان کرج و در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی ما بین استان های تهران، البرز و مازندران قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده البرز مرکزی در قسمت جنوبی بیشتر به صورت کوهستانی با کوه های سر به فلک کشیده و دره های فراوان و سرسبز و چشم اندازهای زیبا، همچنین رودخانه های خروشان، آبشارها و چشمه های متعدد، سنگ ها و صخره هایی با اشکال هندسی زیبا می باشد.

دره وارنگه رود دره ای زیبا و عریض است که طولانی ترین و در عین حال زیباترین مسیر صعود به قله آزاد کوه می باشد و در موقعیت جغرافیایی N360801 E512427 قرار دارد. جهت دره غربی شرقی و طول دره در حدود 7 کیلومتر است. ارتفاع دره از سطح دریا در ابتدای دره و روستای وارنگه رود در حدود 2480 متر و در انتهای دره در حدود 3240 متر است.

تعداد ۳ ساختمان محیط بانی و ۱ ساختمان دفتر سرپرستی و ۲ ایستگاه سنجش آلودگی آب و پست های موقت کوهستانی در سوتک، دوآب هردرود و کندوان (در فصل تابستان) حفاظت از منطقه حفاظت شده البرز مرکزی را به عهده دارند.

قلل اطراف: قلل کمانکوه، سرماهو و یخچال در سمت چپ دره کمانکوه و قلل اسبی چال و خلنو در سمت راست و قله های پالون گردن و نرگس در انتهای دره واقع شده اند. قلل کمانکوه، سرماهو و یخچال از رشته کوه های البرز مرکزی محسوب شده و در سمت چپ دره وارنگه رود در سمت یال جنوبی آزاد کوه واقع شده اند. آزاد کوه قله مخروطی شکل و منحصر بفردی است این کوه مشرف به آبادی های نسن و کلاک است.

شرایط جوی در فصول مختلف: بهار با هوای سرد و بارانی، تابستان با هوای نیمه معتدل، پاییز با هوای سرد و زمستان با هوای خیلی سرد، برفی و یخبندان

بهترين فصل صعود: بهترین فصل صعود بهار و تابستان می باشد. نکته: در فصل زمستان زيباترين و تميزترين برفهاي دره اي را مي توان در اينجا مشاهده کرد. اما باید توجه داشت که برف های انبوه این دره خالی از خطر نبوده و آنرا به منطقه ای بهمن گیر تبدیل کرده است.

منابع دسترسی به آب: چشمه ها و رودخانه ها ی بسیاری در فصول پر باران در مسیر وجود دارد.

رودخانه هاي شهرستان کرج: آب لانيز، برغان، سيدک، آب ورزن، مورود، کرج، وارنگه رود، ولايت رود و آب شهرستانک. رودخانه وارنگه رود؛ رودخانه دائمي اين زير حوزه مهم و بسيار حياتي است. اين رودخانه از دامنه هاي  غربي ارتفاعات پالون گردن و ارتفاعات  رستم چال در شرق و خارج از شهرستان کرج (جنوب غربي مازندران) سرچشمه گرفته  و در جهت شرق به غرب بعد از عبور از  درة (خرسرک) و (سيکنو) با طي يک قوس چپگرد جهت آن شمال به جنوب مي شود که پس از عبور از روستاي وارنگه رود تقريباٌ در 3 کيلومتري جنوب اين روستا پس از عبور از زير پل جاده ارتباطي (ولايت رود– ديزين) با رودخانه ولايت رود يکي شده و رودخانه کرج را تشکيل مي دهند. ماهي قزل آلاي خال قرمز از ماهيان بسيار با ارزش اين رودخانه سرد آبي است.

شب مانی در چادر:

 1. 1.کنار محيط بانی و چشمه (محيط باني دستشويي هم دارد).
 2. 2.گردنه چورن و در باد بدون آب
 3. 3.دشت کمانکوه.

آب و هوا در زمان اجرای برنامه: پنجشنبه تا قبل از گردنه کمانکوه هوا آفتابی و مطبوع بود و با بالا رفتن ارتفاع در گردنه هوا مه آلود و خنک شد. شب هنگام تا صبح در دشت کمانکوه وزش باد، رعد و برق و بارندگی داشتیم. روز جمعه هوا ابری بود و گاهی قطرات ریز باران با تابش انوار درخشان خورشید همراه شد.

پوشش گیاهی مشاهده شده در زمان اجرای برنامه: گلهای ریز وحشی در رنگ های مختلف، زنبق وحشي، گياهان برگ پهن، بومادران، گزنه، گلپر، چای کوهی، شقایق

دسترسی به آب:

 1. 1.روستای وارنگه رود چشمه ای کنار ویلای سپیدار.
 2. 2.بين روستا و دره شيرکمر چشمه ای با فاصله 4 متر کنار پاکوب.
 3. 3.دره شيرکمر پشت درختان نارون چشمه ای با آب گوارا.
 4. 4.بين شيرکمر و محيط باني روي يال، براي رسيدن به اين چشمه بايد کمي روي يال صعود کرد.
 5. 5.چشمه کنار محيط باني.
 6. 6.چشمه بين محيط باني تا گردنه.
 7. 7.آب برف در دشت کمانکوه.

آنتن دهي موبايل: در دره آنتن نداريم. ممکن است گردنه کمانکوه آنتن دهی میسر گردد.

 

شرح برنامه: صبح پنجشنبه مورخ 6/4/1392 ساعت 7:15 راه افتادیم و ساعت 9 به روستای وارنگه رود در ارتفاع 2500 متر رسیدیم. 9:15 از روستا خارج شدیم و با عبور از روی پل فلزي رودخانه به سمت شمال شرقی رفتیم و در پاکوب كنار رودخانه ولایت رود در مسیر مخالف جریان آب به راهمان ادامه دادیم. در دوراهی خلنو- آزادکوه، آب اولين رودخانه فرعي از سمت چپ به ولایت رود مي ريزد، ما در مسیر آزاد کوه از کنار رودخانه فرعی به طرف درختان نارون دره شیرکمر رفتیم و ساعت 11:20 در دره شیرکمر، کنار آب زلال و گوارای چشمه استراحت کردیم. روبروی دره کوه های مثلثی دیواره ای شکل قرار دارد. از روستا تا دره شیرکمر مسیر شیب چندانی ندارد. از پاکوب کنار چشمه به راهمان ادامه دادیم و در طی راه ناگزیر چهار مرتبه از رودخانه عبور کردیم و بعد از عبور از کنار گوسفندسرا و چشمه در ارتفاع 2860 متر در پاکوب سمت راست قدم نهادیم. در طول راه محو تماشای آسمان آبی، کوه های سر به فلک کشیده و پرواز آزادانه پروانه ها در کنار گلهای وحشی بودیم و سرمست از عطر گلهای وحشی به راهمان ادامه می دادیم، آواز رودخانه که با صلابت آهنگ رفتن می نواخت وجودمان را تطهیر و شوق رفتن را در ما بیدار می کرد.

نزدیک محيط باني شيب مسیر تند و نفس گیر می شود، با پشت سر گذاشتن آن ساعت 14:30 به محیط بانی رسیدیم و تا ساعت 15:45 کنار اتاقک محیط بانی به نماز، ناهار و استراحت پرداختیم.

از محيط باني به سمت شرق رفتیم و پس از طی مسیر کوتاهی به پاکوبی با شیب حدود 30 درجه رسیدیم و به راه خود ادامه دادیم. در ارتفاع 3623 متر به گردنه کمانکوه (سوتک) کنار سنگچین رسیدیم، نسیم خنکی می وزید و با بالا رفتن ارتفاع هوا کم کم سرد می شد. چشم انداز قلل اطراف گردنه از جمله قله آزادکوه در مه فرو رفته بود. بعد کمی استراحت از طرف چپ گردنه به راه افتادیم. مسیر تا دشت نسن به صورت تراورس طی می شود. به دوراهی که رسیدیم سمت چپ، راه گردنه نسن را در پیش گرفتیم. راه دیگر به طرف گردنه چورن و قله آزادکوه می رود. هوای سرد منطقه مانع آب شدن برف ها شده بود و ما با احتیاط در هوای مه آلود پا روی برف ها گذاشته و از شیب های دره تراورس رفتیم. ساعت 19:35 به ارتفاع 3736 متر و دشت زیبای کمانکوه رسیدیم. قلل آزاد کوه، کمانکوه، سرماهو و یخچال همچنان پوشیده در مه بودند و هوای نمناک آن حوالی نوید بارندگی می داد. قبل از ما دو گروه در دشت کمپ زده بودند. گشتی در اطراف دشت زدیم و چادرها را کنار برکه برپا کردیم. بارش باران ساعت 20:30 شروع شد و تا ساعت 7:30 صبح همراه وزش باد و رعد و برق ادامه یافت.

صبحگاه در هوای لطیف پس از باران کنار برکه (دریاچه) قدم زدیم و از تماشای مناظر و استشمام هوای پاک لذت بردیم و مشغول جمع آوری وسایل شدیم و ساعت 9:30 از کنار آب برفها به طرف روستای نسن پایین رفتیم. بعد از 4.5 کیلومتر طی طریق ساعت 12 به ارتفاع 3100 متر و دره نسن رسیدیم. از دره کمانکوه تا روستای نسن با فاصله چند متری از کنار رودخانه و در راه مال رو مسیر را طی کردیم. این منطقه محل چرای احشام روستاییان می باشد و ما در راه از کنار چند گوسفندسرا عبور کردیم و شاهد چرای گوسفندان بودیم. بعد از طی مسافت 7.5 کیلومتر ساعت 13:15 برای نماز و ناهار توقف کردیم و ساعت 14:15 دوباره به راه افتادیم تا اینکه نزدیک روستا به دشتی با گل های شقایق رسیدیم و از دیدن گلهای زیبایی که در اندازه و رنگ چند برابر معمول شکفته بودند به وجد آمدیم. از کنار پل چوبی رودخانه در پاکوب سمت چپ راه را ادامه دادیم و ساعت 16 قدم زنان وارد روستا شدیم و ساعت 16:20 به جاده بلده رسیدیم. در جاده بلده با آقای آزاد راننده ماشین قرار داشتیم. به ماشین که رسیدیم متوجه شدیم راننده با مشکلی مواجه شده و لاستیک ماشینش در جوی کنار خیابان افتاده است. هل دادن ماشین بی فایده بود و نتیجه ای نداد. خانم هایی که شاهد ماجرا بودند همسرانشان را متوجه مشکل ما کردند، به کمک آنها و ماشین نیسان به هر زحمتی بود ماشین را از جوی آب بیرون آوردیم و ساعت 5:10 در جاده مه آلود بلده به سمت تهران حرکت کردیم. بعد از گذر از جاده کندوان و جاده مخصوص کرج ساعت 9 به میدان آزادی رسیدیم.

جدول زمانبندی:

روز اول:                                     16.8 کیلومتر

روز دوم:                             14 کیلومتر

جمع مسافت طی شده دو روز:     30.8 کیلومتر

از روستای وارنگه رود تا دشت کمانکوه: 7 ساعت و 20 دقیقه

از دشت کمانکوه تا روستای نسن: 5 ساعت

جمع ساعات کوهپیمایی دو روز: 12 ساعت و 20 دقیقه

عکاسی و استراحت:                    1 ساعت و 45 دقیقه

عکاسی و استراحت:           30 دقیقه

جمع ساعات عکاسی و استراحت دو روز: 2 ساعت و 15 دقیقه

نماز و ناهار:                                  1 ساعت و 15 دقیقه

نماز و ناهار:                   

1 ساعت

جمع ساعات نماز و ناهار دو

روز: 2 ساعت و 15 دقیقه

مجموع ساعات فعالیت روز اول:   10 ساعت و 20 دقیقه

جمع ساعات فعالیت روز دوم: 6 ساعت و 30 دقیقه

جمع ساعات فعالیت دو روز:     16 ساعت و 50 دقیقه

 

با تشکر از سرپرستی خوب خانم عفتی، راهنمایی های بجای آقای نصراللهی و همراهی همنوردان گرامی

منابع:

 • پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران
 • سایت کویرها و بیابان های ایران

گزارش نویس: سیده فاطمه موسوی

 

از دست و زبــان که برآیـد

کز عهده شـکرش بدر آید

 

نظرات (2)

 • فاطمه جاوید

  فاطمه جاوید

  08 تیر 1392 at 23:55 |
  بسم الله الرحمن الرحیم

  "قلندر"

  طلبه ای سه ماه وقت گذاشت رساله بنویسد.ماه اول در اندیشه اینکه چه بنویسد گذشت .ماه دوم در فکر اینکه در چه موضوعی و چه فصولی و... سپری شد و چون تا آخر ماه سوم چیزی نتوانست بنویسد بالای دفترش نوشت :"هر چه فکر کردم دیدم خواندن راحت تر از نوشتن است "

  حکایت برنامه وارنگه رود از پیمودن آن دشوارتر است , پیمایش درمنطقه ای بسیار زیبا با دشت و قله های سر فرازی که آن را در بغل گرفته بودند و باران و غرش آسمان در شب که دلهای خسته دلان را به دعا وا داشته بود ویاران خوب و سرپرست و راهنمای خوب تر و... برنامه ای به لطف خدا بسیار عالی را رقم زد

  الحمد لله رب العالمین
 • فاطمه عفتی

  فاطمه عفتی

  08 تیر 1392 at 12:24 |
  سلام
  خدا قوت به همه همنوردان عزیز، تشکر و سپاس از آقای نصراللهی .

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.