فرحزاد به امامزاده داود - 31 خرداد 1392

تاریخ برگزاری: 13920331

فرحزاد به امامزاده داود - 31 خرداد 1392

هماهنگ کننده (مادر خرج):

فاطمه عفتی

شماره همراه:09123720197

پست الکترونیک:  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شماره کارت بانک صادرات :6037697446313592

نوع برنامه:

کوهپیمایی

سطح برنامه:

متوسط

تاریخ و ساعت تجمع:

ساعت 7:00 روز جمعه

محل تجمع:

میدان فرحزاد

تاريخ و محل برگشت:

3/31 ـ میدان فرحزاد

مهلت ثبت نام:

تا ساعت 17 روز چهارشنبه 29 خردادماه
اعضا3000 تومان - مهمان 6000 تومان

مختصری از برنامه و زمان بندی تقریبی:

ساعت 7:00 حرکت از میدان فرحزاد ـ صبحانه در مسیر ـ زیارت ، تفریح در فضای اطراف و ناهار در امامزاده داود ـ طول مسیر رفت و برگشت 30 کیلومتر و طی مسیر حدود9 ساعت ونیم ، در ضمن مسیر به صورت راهپیمایی و کوهپیمایی با شیب کم تا متوسط می باشد.برگشت حدود ساعت 8میدان فرحزاد

 

سایر لوازم مورد نیاز:

کفش و پوشاک مناسب فصل ـ کوله پشتی یک روزه ـ زیرانداز ـ کلاه و عینک آفتابی ـ کارت بیمه ورزشی ـ غذا به مدت برنامه ، بطری آب ، تنقلات و غیره

توضیحات کاربردی

تذکرات:

 

ثبت‌نام در برنامه و واریز وجه به منزله قبول اطلاع کامل از قوانین گروه و تعهد به رعایت دستورات سرپرست و نیز به منزله انعقاد عقد صلح با سرپرست برنامه می‌باشد. موضوع عقد صلح پرداخت هزینه در قبال اجرای برنامه طبق شرایط اعلام شده است و سرپرست می‌تواند هزینه دریافتی را با هماهنگی مسئول گروه، در هر موردی که صلاح بداند هزینه نماید و از این بابت رضایت طرفین با انعقاد صلح، حاصل میشود.. تمامی نکات ارائه شده‌ی کتبی و شفاهی از طرف سرپرست به عنوان شروط ضمن عقد در نظر گرفته میشود.

سرپرست اختیار دارد با توجه به وضعیت آب و هوا، اعمال سیاستهای ترافیکی، امنیتی، اخلاقی و...از طرف مراجع ذی‌صلاح، هدف آموزشی، وضعیت‌بدنی و فنی همنوردان و یا هر نوع عامل خارج از اختیار سرپرست، برنامه را کنسل و یا با برنامه‌ای دیگر در همان منطقه یا منطقه نزدیک به آن جایگزین نماید. در این صورت نیز بازگرداندن تمام یا مقداری از هزینه برنامه با تصمیم سرپرست خواهد بود.

همنوردان به غیر از کارت بیمه ورزشی فدراسیون پزشکی ورزشی که برای شرکت در هر برنامه الزامی است و می بایست تهیه نمایند، از طرف گروه تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ی دیگری نمی‌باشند. مسئولیت عمل به تعهد در قبال کارت بیمه ورزشی صادره از فدراسیون پزشکی ورزشی به عهده گروه نمی‌باشد.

سرپرست در ثبت‌نام همنوردان ملزم به رعایت نظرات کمیته فنی می باشد و از هیچ آداب و ترتیب دیگری مانند اولویت ثبت‌نام و ... تبعیت نخواهد نمود.

به منظور استفاده در انواع رسانه ها، سایت و فضاهای مجازی دیگر و بعضا در حوزه نشر و ...، در تمامی برنامه ها، فیلم و عکس گرفته میشود. فلذا عزیزانی که تمایل ندارند تصویرشان پخش شود، خودشان دقت نمایند که داخل کادر نباشند و یا با استفاده از دستمال سر و ... صورت خود را بپوشانند. تصویربردار و ... مسئولیتی در این خصوص ندارند.

لطفا تقاضای پرداخت وجه را در روز اجرای برنامه به صورت نقدی نفرمایید.

همنوردان محترم چنانچه به هر علتی از برنامه انصراف دهند، هیچ‌گونه وجهی مسترد نمی‌گردد مگر در شرایط خاص با صلاحدید سرپرست.

حداقل پانزده دقیقه زودتر از زمان اعلام شده در محل قرار حاضر شوید. چنانچه لحظاتی پس از زمان اعلام شده رسیدید، مسئولیت آن به عهده خودتان می باشد و طبیعی است که هیچ وجهی مسترد نمیگردد.

اجازه صعود به افراد در هر نقطه از برنامه با صلاحدید سرپرست داده می‌شود و تمامی افراد ملزم به رعایت این نکته می‌باشند.

درصورت نیاز بازدید از وسایل همنوردان توسط سرپرست، در ابتدای برنامه یا حین برنامه انجام خواهد شد.

اطلاعات مورد نیاز از قبیل دمای هوا، سرعت باد، بارش و هرگونه اطلاعات دیگر در خصوص منطقه و نحوه صعود را از طریق سایتهای معتبر یا هر طریق دیگر به دست آورید و به غیر از لوازم مورد نیاز اعلام شده توسط سرپرست، لوازم متناسب با شرایط برنامه را به همراه داشته باشید. مسئولیت ملاک قراردادن این اطلاعات با شرکت کنندگان است.

هرگونه سؤال یا ابهامی را در مورد برنامه می‌توانید در وقت مقتضی از سرپرست برنامه بپرسید.

اطلاعات برنامه ممکن است تا لحظات آخر ویرایش گردد و ثبت‌نام کنندگان ملزم به چک کردن این اطلاعات می‌باشند. تغییرات 12 ساعت قبل از شروع برنامه از طریق پیامک ارسال می گردد.

 


 

شرایط ثبت نام:

مطالعه کامل قوانین و آیین نامه داخلی گروه و توضیحات این برنامه

 

مراحل ثبت نام:

2- احراز شرایط شرکت در برنامه از طریق مطالعه سایت و ارسال پیامک حاوی صعودهای شاخص و آخرین صعودهایتان به سرپرست و استعلام نظر ایشان.

3- ارسال کامنت در صفحه برنامه (برای اعضا) یا پیامک به سرپرست (برای مهمانان) با محتوای: "قوانین و آیین نامه های گروه و تمامی شرایط برنامه ..... مورخ ..... را مطالعه کرده، قبول دارم و داوطلب شرکت در برنامه هستم."
4- در صورت تایید سرپرست، اسم شما توسط ایشان در لیست داوطلبین برنامه درج خواهد شد.
6- قسمت هزینه برنامه را مطالعه نموده و با توجه به آن، هزینه را به شماره کارت سرپرست واریز نمایید.
7- ارسال پیامک واریز وجه برای سرپرست، شامل مشخصات فیش واریزی و چهار رقم آخر کارت مبدا.
8- دریافت پیامک تایید ثبت نام از سرپرست یا اضافه شدن اسم شما در لیست همنوردان یا مهمانان.

بدیهی است چنانچه مراحل فوق به پایان نرسد ثبت نام شما ناموفق می‌باشد.

 


اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:
نکات لازم در مورد چادر :

1- همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را از دو مقاله اصول برقراری کمپ و اصول ابتدایی کمپینگ درکوهستان مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 
2- قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.
3- قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.
4- برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.
5- در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.
6- زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

 

در برنامه هایی که بامداد و یا ابتدای روز شروع می شود، پس از صرف صبحانه در محل قرار حاضر شود. به همین ترتیب برنامه هایی که بعد از ظهر و شامگاهان اجرا می شود، نهار و شام را قبل از زمان تجمع میل نمایید.

 در برنامه هایی که پس از اذان آغاز میگردد، بعد از ادای نماز در محل قرار حاضر شوید.

 

 

اگر در برنامه شب مانی در چادر داشته باشیم:

تقسیم بندی چادر :

نکات لازم در مورد چادر :

1-      همنوردان گرامی مطالب مربوط به کمپ و چادر زدن را در این قسمت مطالعه بفرمایید.(مخصوصا دوستانی که تجربه شب مانی در طبیعت را نداشتند): 

2-      قبل از برنامه چادر خود را چک بفرمایید و از سالم بودن تمامی قسمتهای آن اطمینان حاصل کنید.

3-      قبل از کوله چینی حتما قسمتی برای چادر خود در نظر داشته باشید چون تعدادی از دوستان در شروع برنامه چادر را تحویل می گیرند.

4-      برای آوردن اجاق خوراک پزی، کتری و .. با هم چادری خود هماهنگ یا وسایلی که دارید به بنده اطلاع دهید تا هماهنگ کنم.

5-      در ضمن برای حمل چادر و چادر زدن حتما با هم همکاری لازم را داشته باشید.

6-      زیر انداز عایق برای کف چادر فراموش نشود.

مشروح گزارش :

گزارش برنامه فرحزاد به امام زاده داوود

 

نام برنامه:  امام زاده داوود

مسیر برنامه :فرحزاد به امام زاده داوود

زمان تجمع : ساعت 7 صبح

محل تجمع :میدان فرحزاد

نام گروه :گروه کوهنوردی شهید ورکش

سرپرست : فاطمه عفتی

لوازم و تجهیزات مورد نیاز: کفش و کوله مناسب فصل، دستکش، کلاه، آب و غذا به مقدار کافی، تنقلات،کارت بیمه ورزشی ، طناب انفرادی و کارابین، کیف کمکهای اولیه، چراغ پیشانی و ...

همنوردان: 

خانم ها: جاوید، داوودی، بیگلری، علمیه، قدیری، نجفی، فرهادیان، دهنوی، راحله و راضیه مرشدی 

آقایان: احمدی، نجفی، نصراللهی

عکاس:خانم نجفی، آقای نصراللهی

نوع و سطح برنامه: متوسط

مدت زمان صعود و فرود : صعود 5 ساعت و یک ربع ، فرود 4 ساعت 30 دقیقه

فصل‌هاي صعود و بهترين زمان اجراي برنامه: در فصل‌های مختلف سال امکان صعود وجود دارد؛ ابتدای بهار زمان مناسبی برای این صعود است.

چگونگي دسترسي به منطقه : اتوبان یادگار امام منطقه فرحزاد، از یادگار امام وارد خیابان فرحزاد می‌شویم تا به میدان فرحزاد می‌رسیم. از میدان راهپیمایی را آغاز می کنیم.

وضعيت آب و هوايي هنگام اجراي برنامه: هوای کاملا صاف، آفتابی و گرم.

امنيت و امداد برنامه: آنتن‌دهی همراه اول و ایرانسل دربعضی از  مسیرها وجود دارد.

امكانات منطقه: از میدان فرحزاد تا ابتدای جاده خاکی منازل مسکونی، نانوایی، سوپرمارکت و ... وجود دارد. از ابتدا جاده خاکی هیچ امکاناتی وجود ندارد جز ماشینهای عبوری مثل وانت....

هزينه ي برنامه: اعضا 3000تومان، مهمان 6000 تومان

منابع تأمين آب آشاميدني: در طول مسیر دو چشمه با فاصله نسبتاً زیاد وجود دارد.

 

اطلاعاتی در مورد امام زاده داوود و موقعیت جغرافیایی منطقه:

 امام زاده داوود:

با یازده پشت به دومین امام شیعیان می‌رسد. گفته می‌شود که وی و برخی دیگراز بستگانش در همراهی امام هشتم شیعیان به ایران آمده و کشته شدند.بقعه این امام زاده در دوران صفویه ساخته شدو در دوران فتحعلی شاه توسعه یافته‌است. در دره‌های مجاور امام‌زاده داود در سمت مغرب و جنوب غربی در آبادی‌های رندان و سنگان بقعه‌هایی به نام امام‌زاده عمادالدین پدر امام‌زاده داوود  و امام‌زاده علاءالدین و امام‌زاده قاسم و امام‌زاده عقیل برادران امام‌زاده داوود وجود دارد.

آرامگاه امامزاده داوود واقع در غرب تهران و در انتهای جاده کن در بخش کَن می‌باشد. جاده امامزاده داوود در دره کَن وجود دارد و از کَن شروع شده و تا امامزاده داوود ادامه داشته و از روستای سولقان می‌گذرد. طول جاده در حدود ۲۵ کیلومتر است. این جاده آسفالته بوده و در واقع مسیر اصلی این امامزاده به شمار می‌رود. به موازات این جاده و در دره کن، آزاد راه تهران – شمال در حال ساخت می‌باشد که چهاربانده بوده و مسیر تهران به شمال را کوتاه تر و سریع تر می‌نماید. اما مسیر دیگری که برای رسیدن به این امامزاده وجود دارد،( مسیر پیمایش گروه) از درهٔ کنار رودخانه فرحزاد گذشته و بعد از طی حدود ۱۵ کیلومتر به امامزاده داوود می‌رسد. این مسیر به صورت جاده خاکی و اندکی نامناسب است. به دلیل وجود مناظر طبیعی و دیدنی و همچنین وجود رودخانه‌ای کوچک در مسیر؛ این راه به صورت یکی از جذابیت‌های تفریحی شهر تهران در آمده و گردشگران زیادی از آن استفاده می‌کنند. مسیر فرحزاد به امامزاده داوود از محله فرحزاد (انتهای اتوبان یادگار امام) شروع شده و پس از حدود ۴ ساعت پیاده روی با شیب ملایم در میان دره، به مسیر کوهستانی تبدیل شده و با طی حدود ۲ ساعت راه در این شرایط در نهایت به امامزاده داوود منتهی می‌شود.

بارگاه این امامزاده در دامنه رشته کوه البرز و در ارتفاع ۲۵۹۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

 منابع و ماخذ : مشاهدات ، اینترنت

نام گزارش نویسان : راحله و راضیه مرشدی

شرح  برنامه :

ساعت 6:45 ما به همراه خانم عفتی به محل قرار رسیدیم که قبل از ما خانم جاوید در میدان نشسته بودند و تا ساعت 7:15 بقیه اعضای گروه  به تدریج آمدند و در ساعت 7:20 به راه افتادیم.

مسیر در ابتدا در جاده آسفالت و در خیابان فرحزاد بود بعد از طی حدود نیم ساعت به جاده خاکی رسیدم. با طی مسیری در حدود یک ساعت در جاده خاکی ساعت 8:40 در کنار یک روخانه کوچک که در سمت راست و کمی پایین تر از سطح جاده وجود داشت برای صرف صبحانه توقف کردیم.

ساعت 9:20 دوباره به راه افتادیم در طول مسیر از کنار پل کوچکی به نام پل امام رضا(ع) عبور کردیم.

اولین منبع آب آشامیدنی در سطح بالایی از زمین قرار داشت و از طریق یک شیلنگ آب به سمت پایین هدایت شده بود. با اینکه مسافت زیادی طی نشده بود اما تقریبا همه دوستان از این آب استفاده کردند، به خاطر آفتاب و گرمای هوا که هر چقدر آب می نوشیدی سیراب نمی شدی...

مسیر بسیار طولانی و گرم و آفتابی بود به طوری که از شدت آفتاب کمتر متوجه فضای اطرافمان می شدیم (چون در زمان برگشت که دیگر خبری از آفتاب نبود تازه فهمیدیم از کنار چه منظره های زیبا و درختان سرسبزی عبور کردیم)

بعد از طی مسیری طولانی به چشمه دوم رسیدیم که بر روی یک سراشیبی تپه مانند در سمت راستمان قرار داشت و آب گوارا و خنک آن روحمان را شاد کرد.

ما ( من و خواهرم ) که با وجود کفشهای نو که پاهایمان را اذیت می‌کرد دیگر از رسیدن به امام زاده داوود ناامید شده بودیم که به «تپه سلام» که در آن براي  اولين بار گنبد امامزاده داوود را مي‌شود ديد و به آن حضرت  سلام داد، رسیدیم و به همراه دوستان عکس یادگاری گرفتیم.

بدین ترتیب ساعت  13:20 بود که ما به امام زاده رسیدیم. رفتیم برای نماز و زیارت و همان جا در وسط حیاط امام زاده در زیر آفتاب "دق" ناهاری داغ و آفتابی ( جای دوستان خالی) میل کردیم.

ساعت 15:30 از امام زاده راه افتادیم، البته با همراهی دوستان سعی کردیم تا سرپرست را راضی کنیم تا با مینی‌بوسی یا یه همچین چیزی بریم پایین که موفقیت آمیز نبود....

ما (من و خواهرم) دیگر نمی دانستیم از دست این کفشها چه نوع خاکی باید بر سرمان بریزیم!! و در نهایت خستگی و ناامیدی بودیم، (به قول یکی از دوستان انگار یک نفر ته جاده را دست گرفته و دارد می‌کشد که هر چی میرویم تمام نمی‌شود) که خانم فرهادیان ( که خدا صد در دنیا و ان تا در آخرت نصیب ایشان فرماید) از وانتی که از کنار ما در حال عبور بود خواست تا ما را سوار کند و من که از خوشحالی سر از پا نمیشناختم  نفهمیدم با آن پای مصدوم چه جوری سوار وانت شدم

سرتان را درد نیاورم بعد از وانت سواری آقای احمدی و خانم داوودی ما را بستنی مهمان کردند که بسیار به موقع و لذت بخش بود.

بدین سان ما در ساعت 20 صعود پر از افتخار خود را به پایان رسانیدم.

از همه دوستان به خاطر همراهی با ما مصدومان و کمک هایشان در راه و دلگرمی‌‌هایشان و توصیه های سودمند خانم داوودی و آقای احمدی،  بسیار سپاسگزاریم .

«در پناه خدا باشید»

راحله و راضیه مرشدی

 

نظرات (3)

 • مرضیه کشاورز

  مرضیه کشاورز

  13 مرداد 1393 at 19:01 |
  گزارش خیلی قشنگی بود :)
 • فاطمه جاوید

  فاطمه جاوید

  01 تیر 1392 at 21:59 |
  ای دوستان ای دوستان***ای همرهان کهستان

  با همدلان ورکشی *** یاران خوب ارزشی

  با سر قدمهای دویار***آقای احمدی هم بد عقب دار

  با هر قدم گامی به دلدار***تاشدامامزاده پدیدار

  جای شما خالی بود آنجا***یاد شما در دل بود آنجا
  • نسیبه فرهادیان

   نسیبه فرهادیان

   03 تیر 1392 at 20:21 |
   سلام
   خانم جاوید موافقم
   به به! چه شاعری
   یک بیتم برای من بگو
   مرسی

نظر بدهید

لطفا عضو سایت شوید تا بتوانید نظر بدهید.